ÜLKELERİN SİMGESİ BAYRAKLARI İNCELEYEN VEKSİLLOLOJİ BİLİMİNİ DUYMUŞ MUYDUNUZ?

RUANDA
Orta Afrika ülkesi Ruanda da bayrağını değiştirme kararı alan ülkelerden biri. 2001 yılında resmen kabul edilen yeni Ruanda bayrağında çok şey anlatılıyor. Bayraktaki yeşil renk bereketin ve halkın emeğine saygının; sarı ekonomik gelişimin; mavi mutluluk ve barışın; altın renkli güneş ise cehalete karşı verilen savaşın sembolü.
LAOS
Laos Krallığı’nın filleriyle tanınan kırmızı bayrağının 1975’teki yönetim değişikliğiyle tarihe karıştığını biliyor muydunuz? Yeni yönetimle birlikte kırmızı mavi şeritler arasında beyaz bir yuvarlaktan oluşan bayrak kullanılmaya başlanmış. Eski bayraktaki filler krallığı oluşturan üç prensliği üzerlerindeki şemsiye ise krallığı simgeliyordu.

JAPONYA
“Güneşin doğduğu ülke” vurgusunu yapacak şekilde beyaz zemin üzerine dev kırmızı daire ile oluşturulan Japon bayrağı 1868 yılından beri kullanılmakla birlikte 1999’a kadar resmen kabul edilmemiş. Japon hükümetlerinin bu konudaki tutumunun nedeni ise ilginç. Japon yetkililerİkinci Dünya Savaşı’nda kullanılan Japon bayrağının halka savaş acılarını anımsatmasını istememiş.TÜRKMENİSTAN
Göz alıcı bir görünüme sahip olan bayrağın solundaki kırmızı şeridin içindeki desenler Türkmen halısını simgeliyor. Halı motifleriyle birlikte bayrağın zümrüt yeşil rengi Türkmen tarihini vurguluyor. Şeridin sağ üstündeki hilal Türkmen insanının umudunu beş yıldızın her biri ise Türkmen vilayetlerini temsil ediyor.

DANNEBROG
Danimarka’nın Dannebrog’u dünyanın en eski bayraklarından biri kabul ediliyor. Hatta bazı kaynaklara göre en eskisi. Ülkedeki inanışa göre DannebrogEstonya’yla yapılan bir savaş sırasında gökyüzünden düşmüş.