Ailelerin çocuklarının ergenlik dönemini sorunsuz atlatabilmesi için önceden uzman desteği alması gerektiği sorunların yumak haline gelmesinin ardından çözümünün de zor olduğu bildirildi.

Giresun Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü Aile Danışma Merkezi Müdürü Mehmet Önder Temel ailelerin çocuklarıyla ergenlik döneminde yaşadığı sorunlar karşısında kendilerine yoğun başvuru olduğunu ancak bu desteğin çocukların 0-3 yaş arasındayken alınması gerektiğini söyledi.

Ailelerin çocuklarının sorunları ergenlik dönemine ulaştığında sorunlar bir yumak haline geldiğinde kendilerine başvurduğunu ifade eden Temel şöyle devam etti:

''Bu problemler kronik bir hal aldıktan sonra çözümü de çok zorlaşıyor. Anne babalar bazı klasikleşmiş tutum ve davranışlarını değiştiremediğinden çocuk üzerindeki egemenliklerini her zaman korumak istediklerinden çocuklarıyla arasında büyük çatışmalar çıkıyor. Aile Danışma Merkezi olarak ailelerin çocuklarıyla daha iyi iletişim kurmalarını sağlamaya yönelik çalışmalar yapıyoruz. Bizim bu çalışmalarımız bir terapi değil anne ve babalarda farkındalık ile bilinç yaratmak amacında oluyor. Bu açıdan ebeveynlerin çocukları ergenlik dönemine gelmeden bize başvurmaları her açıdan daha faydalı olacaktır'' diye konuştu.

AŞIRI TAVİZ DE AŞIRI BASKI DA YANLIŞ

Temel ergenlik dönemindeki gençlerin hormonal değişikliklere bağlı olarak anne ve babalarıyla iletişim problemleri yaşayabildiğine dikkate çekerek ''Bu dönemde gençabartılı davranışlara girebiliyor. Anne baba saygınlık beklerken çocuğun asi davranışı aralarında çatışmaları doğuruyor. Anne baba ergenin bu durumunu anlamaya çalışmadığı için sorunlar yaşanıyor. İntihar girişimi vakalarında çocukların en büyük şikayetinin anne ve babasının kendilerini dinlemediği yönünde oluyor. Aileler çocuklarını nasıl dinleyeceği becerisini geliştiremediği için sorunlar yaşanıyor. Çünkü genç aslında psikolojik sorunlar yaşadığının sinyallerini aileye bir şekilde veriyor'' diye konuştu.

Türk aile yapısında anne babaların çocuklarına karşı sevgisini içinde yaşadığınıçocuklarıyla yeteri kadar vakit geçirmediklerini vurgulayan Temel ''Toplum yapısına göre geçmişte aileler çocuklarına aşırı baskı uygularken bazı anne babalar son zamanlarda hayat tarzına bağlı olarak aşırı tavizler vermeye başladı. Çocuklarda baskı uygulamak ne kadar yanlışsa aşırı tavizkar olmakta onun kadar yanlıştır. Bu nedenle aileler çocuklarına karşı aşırı tavizkar ve aşırı baskıcı olmamalıdır. Ailede demokratik yapı uygulanmalıdır. Çocuğun söz hakkı olacağı gibi bazı konularda da kısıtlamaya gidilmelidir. Bu iki durumun ortası bulunmalıdır. Aile Danışma Merkezi olarak ailelere biz bunu öğretmeye çalışıyoruz'' dedi.