Yardım ettiğiniz insanı egonuzdan koruyun...

Pek çoğumuz yardım etmek istediğimiz insanların onlara verdiklerimiz altında ezilmesinden çekiniriz. Ama sanki bunun bir yolu yok gibidir. Oysa aslında birine yardım ederken onu kendi egonuzdan korumanın pek çok pratik yolu var…

Bekleyin

Yardım etmeniz gereken kişi zaten tanıdığınız biriyse size sorununu açması için beklemek iyi fikir olabilir. O size derdini söylemeden yardım etmeniz söz konusu sorunun herkes tarafından bilindiğini düşünerek kötü hissetmesine neden olacaktır.

Beklemeyin

Eğer sorunun çözümüne katkınız olabilecekse ve söz konusu kişi yakınınızsa sizden açıkça yardım istemesini beklemeyin. Sorun size anlatıldığında yapabileceklerinizi gözden geçirmeye başlayın.

Herkesin başına gelebilir

Daha sorun konuşulurken başınızdan geçen benzer durumları hatırlayın ve ona da anlatın. Çözüme katkıda bulunabileceğini düşündüğünüz deneyimlerinizi paylaşın ve bunu yaparken isterse işin bir ucundan tutabileceğinizi ima edin.

Araya birini koyun

Yardıma ihtiyacı olan kişi yakınınız değilse ama elinizden bir şeyler gelebileceğini düşünüyorsa yardımı başka biri aracılığıyla yapmayı deneyin.

Eleştirmeyin

Diyelim tanıdığınız biri… Size sorununu anlattı. Onu bu sorundan dolayı eleştirmeyin. Özellikle "Senin hatan" gibi sözler etmeyin. Biliyorsunuz her şey insanlar için ve her hata aslında insanlık hali.

Tavsiyeler

Tavsiyelerinizi kendinize saklamayın elbette. Ama açıkça söylemek yerine sizin tavsiye edeceğiniz yönde cevaplar verebileceği sorularla muhabbeti yönlendirmeye çalışın.

Anahtar sözcükler

Tavsiyelerinizi dolaylı yoldan iletebileceğiniz kimi soru başlangıçları şunlar olabilir: "Bilmiyorum bu konuda sen ne düşünüyorsun…" "Bana daha önce dediğin bir şey geldi aklıma…" "Yanılıyor da olabilirim ama…"

Hatırlatın

Ona dostluğunuzu yakınlığınızı hatırlatacak bir şeyler de söylemeyi ihmal etmeyin. Ama çok da yakın değilseniz bu sorunu kullanarak yakınlaşmaya çalıştığınız izlenimi de vermeyin.

Mesafe

Bir başka deyişle aranızdaki mesafe mesele ortaya çıkmadan önce nasılsa öyle kalsın.

Düşündürün

Ona bir yolunu bulup "Ben aynı durumda olsaydım sen ne yapardın?" diye sorun. Cevabı verip sizin yapacaklarınıza engel olduğundaysa "Peki aramızdaki fark nedir?" deyin. Sizi incitmemek için yardımınızı kabul etmek durumunda kalacaktır.

Acımayın

Sakın ola karşınızdaki insana acıdığınızı merhamet ettiğinizi düşündürecek bir harekette bulunmayın. Aslında eşitsiniz. Söz konusu sorun sizin başınızda da olabilirdi.

Sorun

Sizin önereceğiniz yardımın içeriğiyle onun gerçekte ihtiyaç duyduğu destek aynı olmayabilir. Bu nedenle yukarıdaki hazırlık aşamasını geçtikten ve onu sizden gelen yardımı kabule ikna ettikten sonra neye ihtiyacı olduğunu sorun.

Uzatmayın

Bir kez anlaşmaya vardıktan sonra daha fazlası için ısrar ederek konuşmayı uzatmayın. Konuyu kapatın ya da değiştirin.

Bahsetmeyin

Yaptığınız yardımdan başkalarının yanında bahsetmeyin.

Dedikodu yok

Sakın ola aranızdaki bu meseleyi hele de ortak arkadaşlarınıza anlatmayın.

Hatırlatmayın

Üzerinize düşeni yaptınız bitti. Ona her buluşmada konuşmada hatırlatmayın.

Kabul edin

Eğer bir gün ihtiyacınız olmasa bile size herhangi bir konuda destek olmak isterse kabul edin. Ama böyle bir durumda bile geçmişte olup biteni ortaya çıkarmayın.

Paylaşın

Yardımda bulunduğunuz insanla yardım ettiğiniz mesele dışında da ortak konular ilgiler edinmeye ve birlikte zaman geçirmeye çalışın. Ama bütün bunlar esnasında da önceki mesafeniz neyse onu koruyun ki bu durumun ilişkinizin niteliğini değiştirdiğini düşünmesin.

Sakın ha ...

Olur da sorun tekrarlarsa on a "Ben demiştim" demeyin.

Dinleyin

Size teşekkür etmek istediklerinde dinleyin ve çok uzatmadan kibarca "Bir şey değil" deyin yeter. "Elimizden geliyordu da yaptık gelmese ne yapacaktık" türünden ondan çok sizin egonuza hitap eden cümleler kurmayın.

alıntı...