Uyku performansı etkiliyor
Bilimsel veriler uykunun yaşam kalitesini ve günlük performansı belirleyen en önemli faktörlerden biri olduğunu gösteriyor.

Konsantrasyon hatırlama öğrenme değerlendirme problem çözme yetenekleri uyku kalitesi ve süresiyle yakından ilişkili. Yorgun insanların çoğunda da neden olarak kaliteli bir uykunun uyunamaması gösteriliyor.

Yaşamımızın neredeyse üçte biri uykuda geçiyor. Bu fizyolojik ihtiyacın eksiksiz olarak her gün mutlaka yerine getirilmesi gerekiyor. İyi bir uyku için çevre algılamasının mutlaka kaybolması şart. Bütün geceyi açık kalmış bir televizyonun sesi veya kulağınızın dibindeki saatin tiktaklarıyla geçirmek uykunuzun canına okuyor!

REM OLMADAN OLMUYOR
Uyku beyindeki özel alanlar tarafından başlatılan bir süreç. Belirli safhaları dönemleri var. Fizyolojik olarak REM ve REM olmayan dönemler olarak ayrılabiliyor. Rüyaların çoğunun görüldüğü REM dönemi son derece önemli. Bu REM ve REM olmayan dönemler birbiri ardına tekrarlıyor. Uyku aynı zamanda bir onarım bir yenilenme görevi de üstleniyor. Bu yenilenme hem bedensel hem de beyinsel anlamda oluyor. Uykuda vücudun yapım süreçleri hızlanıyor. Büyüme hormonu en çok geceleri salgılanıyor. Annelerin bebeklerine söyledikleri "uyusun da büyüsün" ninnisi bilimsel bir gerçeği ifade ediyor.

NE YAPACAKSINIZ
Eğer sağlıklı bir gün geçirmek ve veriminizi yükseltmek istiyorsanız uykunuzdan asla fedakarlık etmeyin. Uyku kalitesini bozduğu iyi bilinen sigara alkol kafein gibi zararlı içecekleri hiç olmazsa gece saatlerinde tüketmeyin. İyi bir uykunun iyi bir ön hazırlık gerektirdiğini de unutmayın. Bu ön hazırlığın içerisine günlük streslerden sıyrılmayı kaygı endişe korku gibi duygulardan uzaklaşmayı eklemeniz şart.

Gürültünün aşırı sıcak veya soğuğun yoğun ışığın uykuya dalmayı güçleştireceğini hatırlayın. Hergün belli bir saatte yataya girmeye ve uykuya geçmeye çalışın. Uykusuzluk sorununun arkasında bazen kullandığınız ilaçların da olabileceğini bilmenizde yarar var. Gündüz uykusunun gece uykusunu bölebileceği de aklınızda olsun. Hafif uyku bozukluklarında bazen bitkisel desteklerden veya melatoninden yararlanmanız mümkündür ama eğer uykusuzluğun bir problem haline gelebileceğini düşünüyorsanız gecikmeden doktorunuzdan yardım istemenizde fayda var.