Aşırı Endişenin Verdiği Zararlar

Her 100 kişiden 5-6'sı hayatının herhangi bir zamanında anksiyete yaşayabilir ve yaygın anksiyete bozukluğu kişinin yaşam kalitesini düşürerek yanında başarısızlık nedeni de olabilir.

Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Abdurrahman Altındağ günlük yaşamda aşırı endişeli olma halinin yaygın anksiyete bozukluğu hastalığının belirtisi olduğunu söyledi.

Her 100 kişiden 5-6'sının hayatının herhangi bir zamanında yaşayabildiği yaygın anksiyete bozukluğunun kişinin yaşam kalitesini düşürme yanında başarısızlık nedeni de olduğunu dile getiren Altındağ şöyle konuştu: ''Herkes günlük yaşamında farklı derecelerde endişe hali yaşıyor ve endişe hali yaşamın normal bir parçası. Hatta düşük düzeydeki endişenin gerekli olduğu söylenebilir. Az endişeli olma hali kişiyi günlük sorunlarla mücadeleye hazırlıklı tutar bireyin karşılaştığı sorundanhızlı karar vermesini sağlayarak kolayca kurtulmasını sağlar.

Ancak bir de günlük yaşamda sürekli ve aşırı endişeli olma hali var. Aşırı endişe hali kişinin yaşamını olumsuz etkiler. Bu kişiler her durumda olası en kötü sonucu düşünürler. Günlük yaşamda aşırı endişeli olma hali yaygın anksiyete bozukluğu hastalığının belirtisidir. Kişiyi mutsuz ve başarısız eden bu hastalığın tedavisi mümkündür.''

Altındağ yaygın anksiyete bozukluğu hastasının endişelerinin aşırı olduğunu bilmekle birlikte endişelerini denetleyemediğini sakinleşmeyi başaramadığını ifade etti. Toplumda ''aşırı evhamlı'' kişiler olarak bilinen yaygın anksiyete bozukluğuna sahip kişilerin bir psikiyatri uzmanına başvurarak tedavi olmaları gerektiğini dile getirdi.

Altındağ geçerli bir neden yokken aşırı endişeli olma hali yanında yorgunluk dikkat bozukluğukonsantrasyon güçlüğü en küçük gürültü karşısında irkilme uykuya dalamama ve gece sık sık uyanmanın yaygın anksiyete bozukluğunun belirtisi olduğunu söyledi.

Hastalığa sıklıkla sanki fiziksel birhastalıkvarmışcasına kendini gösteren bazı bedensel belirtilerin de eşlik ettiğini ifade eden Altındağ şöyle devam etti: ''Bu belirtiler nedensiz yorgunluk baş ağrısı ve kas ağrıları yutma güçlüğü titreme ve seyirmeler terleme tahammülsüzlük bulantı sersemlik hissi sıcak basması gibi fiziksel yakınmalardır. Stres yaygın anksiyete bozukluğunun gelişiminde önemli rol oynar. Çocukluk dönemi ve genç erişkinlik çağları arasında başlayan yaygın anksiyete bozukluğu yavaş ve sinsi gelişir. Kişiyi strese sokan olaylar hastalığın belirtilerinin şiddetli yaşanmasına yol açar.''

Altındağ yaygın anksiyete bozukluğu belirtileri yaşayanların ilk yapması gerekenin psikiyatri uzmanına başvurmak olduğunu hastaların çoğunluğunun tedaviden yarar gördüğünü ifade etti. Yaygın anksiyete bozukluğu hastalarına psikoterapi ya da ilaç tedavisi uygulandığını dile getiren Altındağantidepresan ve anksiyolitik ilaçlarla gerçekleştirilen tedavinin belirtiler düzelinceye kadar sürdürüldüğünü kaydetti.