Kokuların gizli gücü

Havadaki tuz ve yosun kokusu bir parfümün geride bıraktığı tatlı esinti anneannenizin evindeki menekşe kokusu yeni kesilmiş çimen kokusu... Kokular gizli bir güce sahip. İnsanı saniyede geçmişe ışınlayabiliyorlar. Bir koku alarak çoktan unuttuğumuz bir yer ve zamanda buluveririz kendimizi. Hatta ünlü Fransız yazar Marcel Proust 'Kayıp Zamanın İzinde' adlı romanında bu fenomeni konu ediyor.

Hafif bir esinti yeterli


Peki kokuyu aldığımız o anda neler oluyor? Normalde pek de üzerinde durmadığımız bir duyu ruhumuzu neden bu kadar çok etkiliyor? Kokuların bilinmeyen dünyası etrafımızı çevreliyor. Bu dünya bizi sandığımızdan daha çok etkiliyor. Köpek ve kediler etraflarını 'koku resimleri' şeklinde algılıyorlar. Biz insanlar burnumuzun bizi götürdüğü yere gitmemiz gerektiğini sezgisel olarak anlarız ama bunun nedenini açıklayamayız.

Koku duyusu diğer duyulardan önce ortaya çıkmış çok özel bir nitelik. îlk canlılar duyma ve görme duyularını geliştirmeden önce koklayabiliyorlardı. Belki de bu yüzden kokular beyinde aklın pek hüküm sürmediği bölgelere etki ediyorlar. Kokular burnumuzdaki 30 milyon civarındaki koku hücresi tarafmdan algılandığında beynin duygusal hafıza merkezine ulaşıyor. Patrick Süskind 'Koku' adlı romanında "Gözler; güzel ya da korkunç olanı görmeyebilir; kulaklar sözcükleri duymayabilir. Ama kokudan kaçınmak imkansızdır" diyor. Koku molekülleri her yerde. Küçük miktarlar bile burnumuzu harekete geçirebiliyor uykuda olsak bile... Almanya'nın Münster Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmada uykuda olan erkeklere kadınlara ait ter kokusu koklatıldı. Sonuçta erkeklerin nefes ve kalp atış frekansları değişti. Ayrıca rüyaları da iş hayatından özel hayata doğru geçiş gösterdi. Bu araştırma kokunun önemini net olarak gösteriyor.

Karar kokuların!

Kokular herkesi etkiliyor. Aslmda farkında olmasak bile verdiğimiz bütün kararlar kokular tarafından belirleniyor. İşte bu yüzden dişçi muayenehanesi gibi kokan bir evde rahat etme olasılığımız yok. Ama fırından yeni çıkmış kurabiye kokan bir ev bizi mıknatıs gibi çekiyor. Kokular yaşadığımız bir deneyimle bağlantılı olduğu için düşünmeden hareket etmemize neden oluyor Endüstri de bunun farkında; otel sahiplerinden araba üreticilerine kadar birçok kişi kokuyu bir pazarlama yöntemi olarak kullanıyor. Vardiyalı mumlar aromaterapi ürünleri ve her yıl piyasaya sürülen yüzlerce parfüm...

Aşka kokular yön veriyor

Es seçimine burnumuz yön veriyor. Sadece parfümler değil; ter protein maddeleri ve
feromonlardan oluşan vücut muz da çekicilik üzerinde . Kadınların 2/3'ü eşlerinin tişörtlerine sarılmayı seviyor. Ayrıca kadm kokusu erkeklerde cinsel isteği isteği artırabiliyor. ymurtlama döneminde kadın kokusu değişiyor ve daha çekici geliyor. Ama unutmayın bu koku doğum doğum kontrol hapı kullanıldığında değişiyor.

Bütün bunların anlamı ne?


Dünyayı daima koklayarak keşfetmek çok önemli. Çocuklarımızı kokularından tanıyor karşı konulmaz bebek kokusuna ilk andan İtibaren hayran oluyoruz. Birinin o an endişeli olup olmadığını kazanma hırsının gücünü kokusunu duyarak sezebiliyoruz. Bu da koşullara uygun davranabilmemizi sağlıyor. Kokularla algılanma biçimimizi de değiştirebiliriz. Örneğin greyfurt içeren bir parfüm sürdüğümüzde olduğumuzdan altı yaş daha genç olduğumuz düşünülüyor! Biberiye gibi aromalar canlandırıyor yasemin sakinleştiriyor... Bazı kokular da bizi heyecanlandırarak kalp atışlarımızı hızlandırıyor; yaz geceleri yayılan çim kokusu bunlardan biri.

Koku rehberi

Limon:Aroması canlandırır konsantrasyon ve performans gücünü arttırır.

Yasemin:

Sakinleştirir; korku ve uyku bozukluklarını giderir.

Fesleğen:

Keyfi yerine getirir ve rahatlatır.

Biberiye:

Acı hissini azaltır Yorgunluğa karşı da etkilidir.

Gül:

Tatlı gül kokusu duyulan harekete geçirir şehveti arttırır. Melankoliyi giderdiği de söylenir.

(alıntı)