Rakamlara Boğulmayın..

Dördüncü sınıfta okuyan kızıma halen çarpım tablosunu ezberletemedik. Babasıyla ikimiz bu konuda ne yapacağımızı şaşırdık. Tavsiyeniz nedir? L.G./Bolu

Çarpım tablosunu ezberleyememe matematiksel ifadelerde sorun yaşama dört işlemli problemleri çözememe gibi aksamalar; öğrenme güçlüğü başlığı altındaki 'diskalkuli' sorununu işaret eder.

KENDİNE GÜVENMELİ
Bu tanıyı çocuk psikiyatrları koyar ve özel eğitim gerektiren bir durumdur. Bu sorunlara yönelik çözümler için şunlara dikkat edin:

Matematiksel ifadelerde olabildiğince kareli defter kullanın. Çocuk kareli kağıt üzerinde daha kolay konsantre olur.

Çarpım tablosunu ezberletmek yerine mantıksal çıkarımlar ya da ipuçları kullanarak hatırlamasını sağlayacak yöntemler kullanın.

Özgüvenini destekleyecek yaklaşımlarda bulunun. Özgüveni yüksek çocuk eğitim başarısında da kendini gösterir. Sürekli "Çarpım tablosunu bir türlü ezberleyemedin" yaklaşımı onun için zaten 1-0 mağlup başladığı bir savaştır. Farklı yönlerine de dikkatini çekin.

Verdiğiniz sözleri tutun
Sekiz yaşındaki oğlum beni yargılıyor. Bana kızdığı zaman "Sözünde durmuyorsun her yere geç kalıyorsun" diyor. Ona karşı nasıl davranmalıyım? S.A./Tekirdağ

Yargılamayı fazla kullanan çocuklar genelde mükemmelliyetçi çocuklardır. Bu çocuklar; söz verildiği gibi yapılsın ister kurallara uyulması gerektiğine inanır ve bunlar olmadığında da aşırı sinirlenerek öfke nöbetine bile girer. Planı önemseyen bu çocuklar zamanlama konusunda da hassastırlar. Sizin için birkaç dakikalık gecikme sorun olmazken onlar için dayanılmaz bir vurdumduymazlık anlamına gelecektir. Başlanılan iş bitirilmelidir. Verilen sözler tutulmalıdır. Bu nedenle çocuğunuz karşısında istikrarlı net planlı ve prensipleri olan bir anne modelinde olmanız lazım. Onunla ilgili işlerde mutlaka ona bilgi vermelisiniz.

PLANLI VE NET OLUN
Her zaman dört dörtlük olunamayacağını aksilikler olabileceğini hatırlatmalısınız. Hatta bazen onun birebir yaşadığı 'beklenmeyen durumlar'ı örnek verebilirsiniz. Onu dikkate aldığınızı ve önemsediğinizi söyleyin. Mükemmelliyetçi çocuklar en çok umursanmadıkları ya da dikkate alınmadıklarını fark ettiklerinde sinirlenirler. Öfke patlaması yaşadığında kesinlikle üstüne gitmeyin. Sakinleştikten sonra uzlaşma sağlamaya çalışın.

İdeal beslenme çantası
Birinci sınıfa giden kızımın sağlığını korumak için beslenme çantasına neler koyabilirim? Abur cubur yemesini istemiyorum. Neleri tavsiye edersiniz? T.R./Van
Kantinden alınan yiyecekler sağlıklı ve besleyici olamayabiliyor. Bu yüzden ben de beslenme çantasını ısrarla önerenlerdenim.

HAZIR KEK KOYMAYIN
Öncelikle kendi beslenme çantasını kendisi seçsin.
Çantayı hazır kekler meyve sularıyla doldurmayın.
Olabildiğince onun ilgisini çekecek sağlıklı yiyecekler koyun.
Meyveli yoğurt hazır sıkılmış meyve suyu kuru üzüm fındık evde yapılmış poğaça peynirli pide ya da düşük kalorili krem peynirli kanepeler doğru seçimlerdir.
Gazlı içeceklerden uzak durmaya çalışın. Bu arada arkadaşlarına ikram edebileceği küçük kanepeler hazırlamanız sosyalleşmek açısından da çocuğunuza iyi gelir.

Alıntıdır..