Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Türkiye'de 600 Bin Şizofren Hastası Var

  Türkiye'de 600 bin şizofren hastası var

  “Deli” ya da “Tımarhanelik” yakıştırmalarına maruz kalan hastalar toplumdan destek bekliyor
  Şizofreni Dernekleri Federasyonu Başkanı Doç. Dr. Haldun Soygür hastalığı ve belirtilerini anlattı:
  “Şizofreni; kişinin duygu düşünce davranışlarında önemli değişikliklere neden olan ruhsal ve beyinsel bir hastalık. Hastalarda genelde gerçekle hayal dünyasını ayırt edememe mantıksal düşünme kaybı normal duygusal tepkiler verememe ve toplumsal kurallara uyamama gibi sorunlar görülüyor. bu durumdaki kişide hastalığın süreci içinde sosyal mesleki ailevi ilişkilerinde ve kendine bakım gibi alanlarda belirgin bozulmalar başlıyor. Duygu düşünce ve davranışta ikilem yaşayan hasta dış dünyadan büyük oranda soyutlanarak kendi iç dünyasına dönüyor. Daha sonraki aşamada hezeyan ve halüsinasyonlar görebiliyor. Zaman içinde şiddeti ve seyri değişen hastalığın tedavisi var.

  Bu ciddi hastalık dünyada her yüz kişiden birini etkiliyor. Dünyada 60 milyon Türkiye’de de 600 bin şizofreni hastası olduğu tahmin ediliyor. Hastalık genellikle 15-25 yaş aralarında başlamakla beraber orta yaşlarda da görülüyor. Hastalık ne kadar erken başlarsa kişi üzerindeki harabiyet o kadar fazla oluyor normal bir yaşam sürme şansı azalıyor.”

  Sanrılar gerçek hayattan koparıyor

  Duyu organlarını uyaran stimuluslar yoluyla cisimleri veya olayları anlıyor tanıyor ve öğreniyoruz. Dıştan bir uyaran olmadan meydana gelen yanlış algılamaya halüsünasyon veya sanrı deniyor. Şizofrenide en çok görülen halüsinasyon ‘sesler’. Bu sesler hastaya hitap edebiliyor onunla ilgili sözler söyleyebiliyor düşüncelerini yansıtabiliyor veya belli belirsiz mırıldanmalar biçiminde olabiliyor. Halüsinasyonlar yalnız işitme duyusuyla gerçekleşmiyor. Görme ve dokunma tat ve koku organla- rının algılama bozukluğuna bağlı halüsinasyonlar da var.

  Hastalık ‘tetikleniyor’

  Şizofreninin sebebi kesin olarak bilinmemekle birlikte kalıtımın biyokimyasal ruhsal toplumsal çevresel etkenlerin şizofreninin ortaya çıkışında rolü olduğu biliniyor. Şizofreninin biyolojik yatkınlığı olan bir insanda bir dış etmenin gerilim oluşturan etkisiyle ortaya çıktığı tahmin ediliyor. Babası ya da annesi şizofren olan çocukta görülme riski yüzde 10-12 daha fazla.

  Pek çok çeşidi var

  Şizofrenin çeşitli türleri var: Ayrışmamış şizofreni basit şizofreni hebefrenik şizofreni katatonik şizofreni paranoid şizofreni rezidüel şizofre şizofreni sonrası çökkünlük şizotipal durumlar ve bozukluk.

  Hastalığın teşhisi

  ‘Sosyal içe çekilmeyle’sinsi bir başlangıcın yanı sıra kimi hastalarda kendi kendine konuşma uygunsuz gülmeler gibi garip davranışlar ilk olarak görülebilir. Hastalığın başlangıcında kişi yaşadığı belirtilere (varsanı sanrı) yabancılık hisseder ve garipser zamanla yaşadıklarını gerçek olarak kabul etmeye başlar. Kendisini hasta olarak görmediği bu durumu çevresi tarafından fark edilir. Yaşadığı her şeyi gerçek ve normal sandığı için ilk başvuru hasta yakınları tarafından yapılıyor.

  GENEL Belirtiler

  *Hayal ve kuruntu
  *Vurdumduymazlık
  *Halüsinasyon
  *Aşırı ve düzensiz davranışlar
  *Dağınıklık
  *Algı bozukluğu
  *Duygu ve irade yoksunluğu
  *Dışarıdan gelen uyaranlara uygun cevap verememe.

  AKIL BÖLÜNMESi

  Şizofreninin kelime anlamına bakıldığında; şizo bölünme freniyse akıl anlamına geliyor. Yani şizofreni akıl bölünmesi demek. Aklı bütünleştiren sistemlerin yani duygu düşünce davranış ve algılamaların bölünmesi kendi arasında bütünleşememesi durumu. Şizofren kendini farklı kimliklere koyabiliyor. Algısındaki değişimlerden dolayı olayları çok farklı görebiliyor. Bu algı değişiklikleri görme duyma ve dokunma duyularıyla da desteklenebiliyor. Varolmayan görüntüler sesler duyabiliyor duygular hissedebiliyor. Kendisini seçilmiş biri zannederek sürekli izlendiğini düşünebiliyor.

  (alıntı)

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  İlk iki bizde deee sonrakiler nerede @Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]?

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  hastanede tek kale maç yapıp geriye kalanlarda izliyormuş hocu.
  Pişmanlığa tercih etme geçmişteki hataları; yalnız gözyaşların yıkar ruhundaki günahları

 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  evet biz bu hastalarla uğraşıyoruz hergün

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş