Aşırı stresli ve gerginim ne yapmalıyım

Aşırı stresli ve gerginim ne yapmalıyım


Soru: 41 yaşındayım. Kendimi sürekli aşırı stresli ve gergin hissediyorum. Bu stresli halimden kurtulmak için ne yapabilirim? B.D./İstanbul

Stresli bir durum karşısında adrenalin ve kortisol gibi stres hormonlarınız artar. Vücudunuz olası bir tehliaaae karşı atağa geçer kan basıncı yükselir ve kalp atışı hızlanır. Bu durum ortadan kalktığında ise her şey yavaş yavaş eski haline döner. Ancak stresiniz uzun süreli ise vücudunuz bir hormonal bombardımana maruz kalır. Sonuçta yorgunluk uykusuzluk ve konsantrasyon güçlüğüyle karşılaşabilirsiniz. Bağışıklık sistemindeki zayıflama nedeniyle sık sık grip olabilir; kabızlık-ishal kas tutulmaları ve cinsel fonksiyon kayıpları yaşayabilirsiniz.

Yardım alın!
Sigara-alkol tüketimindeki artışla birlikte endişeli ve sinirli bir ruh hali sosyal çevreden uzaklaşma görülür. Eğitimlerine katıldığım New York'taki Mount Sinai Hastanesi'nin geriatri uzmanları orta yaşlardan itibaren stresle başetmenin daha da önem kazandığını belirtiyor. Uzmanlar; sağlıklı beslenmeyi ve imkan varsa yoga Tai Chi meditasyon ve masaj terapilerini öneriyor. Bu terapilere düzenli olarak katılan büyük bir orta yaş ve üzeri hasta kitlesi de var. Burada önemli olan stresi yok edemeyeceğinizi ancak onu yönetebileceğinizi bilip hayatınızdaki stres kaynaklarına karşı dayanıklılığınızı artıran yöntemleri keşfetmektir. Yapabileceğiniz en basit egzersiz; tüm kas gruplarını tek tek kademeli bir şekilde beş saniye kasıp gevşetmenizdir. Eğer kendinizi sürekli aşırı stres altında hissediyorsanız; size en uygun yöntemi bulmak için bir uzmandan yardım isteyin.