Erkekler kadınları neden aldatır? Daha güzel daha genç ya da yatakta daha iyi olan bir kadın buldukları için mi? Yanılıyorsunuz...

Kadınlar aldatıldıklarında akıllarına ilk şu sorular geliyor; “O kadın benden daha mı güzel?” ya da “Acaba yatakta benden daha mı iyi?” Fakat cevap çoğu zaman sanıldığı gibi “Evet” değil. Erkekler aldatır fakat bunun nedeni ne güzel bir fizik ne de sekstir. Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre erkeklerin aldatmasıyla seksin bir alakası yok. Çünkü aldatan erkeklerin çoğunun cinsel yaşamı sanıldığının aksine çok iyi.

ALDATMANIN DÖRT NEDENİ

1- Seksin gücü değil stresin gücü
Bir kadın stresli olduğunda ne yapıyor? Arkadaşlarının yanına koşuyor sorunlarını anlatıyor ve bir anda hafiflediğini hissediyor. Çünkü sorununu en ince ayrıntısına kadar anlatabiliyor. Peki bir erkek ne yapıyor? Erkek stresli olduğu zaman kadınların aksine arkadaşlarına koşmayı tercih etmiyor. Bir derdi varsa onu açıkça anlatmıyor; çünkü egosunu yenemiyor küçük düşeceğini zannediyor. Arkadaşlarının onun zayıf olduğunu düşünmesi bir erkeğin en son isteyeceği şey. Erkekler stresle baş etmek için çok daha saçma bir yol buluyor. İngiltere’deki Leeds Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre erkekler stresli olduğunda içmeye gidiyor. Fakat bu erkeklerden sadece yüzde 9.5’i gerçekten bir şeyler içiyor. Yüzde 85’i içmeyi bahane olarak kullanıyor ve stres atmak için yeni kişilerle tanışmayı tercih ediyor.

Bu davranış sizi nasıl etkiliyor?
Eğer problemlerini anlatmak yerine kara kara düşünmeyi tercih ediyorsa müdahale etmeniz de mümkün olmuyor. Bu da onun sizden uzaklaşmasına neden oluyor. Aranızda bir mesafe olduğunu hissediyorsanız sizin için tehlike çanları çalıyor demektir.

Ne yapmalısınız?
Stresli olduğunda yapmanız gereken şey doğru zamanı kollamak. Eşiniz işten eve geldiğinde kapıdan içeri girer girmez “Neyin var niye suratın asık?” gibi sorular sormak size hiçbir şey kazandırmaz. Bunun yerine ona zaman tanımalısınız. Bırakın eve geldiğinde biraz rahatlasın. Çoğunlukla doğru zaman; televizyonun karşısına geçtiği zaman oluyor. Size gününüzün nasıl geçtiğini sorduğunda siz de ona aynı soruyu yöneltebilirsiniz. Önemli olan size sorununu anlattığında ona yaklaşabilmeniz. Eğer eleştirerek yaklaşırsanız ters tepki vermesine neden olabilir ve onu kendinizden uzaklaştırabilirsiniz. Bu nedenle gayet sakin davranmalı ve hatta onun yanında olduğunuzu kelimelerinizle ve hareketlerinizle göstermelisiniz. Böylece sizinle daha çok şey paylaşmasını sağlarsınız.

2- Kazanmak bir erkek için her şeydir
Çocuklara uyumadan önce kitap okuyan bulaşıkları yıkayan ya da evi toplayan hep siz oluyorsunuz. Tatilde nereye gidileceği de sizin sorununuz evde yapılacak tamirat işleri de. Siz hep soru soran taraf olsanız da eşiniz hep soruların cevabını geciktiren taraf oluyor...

Bu davranış sizi nasıl etkiliyor?
Söylediğiniz şeylerin yapılmaması ya da ilgilenilmemesi sizi üzüyor olabilir. Fakat erkeklerin her işte ‘en iyiyi yapmak’ gibi bir takıntıları var. Eğer dediklerinizi yapmıyorsa ya da sürekli erteliyorsa bu sizinle ilgilenmediğinden değil yapamayacağından korktuğu içindir. Erkekler bu tür durumlarda kendini yetersiz hissediyor.

Ne yapmanız gerekiyor?
Erkekler her işi doğru yaptıklarını düşünmek istiyorlar. Bu nedenle elinizde bir bezle eşinizin peşinden koşturmak yerine bir işi yapmasını istediğinizde ilk olarak ona o işte ne kadar iyi olduğunu söylemekle işe başlamalısınız. Yapmasını istediğiniz şeyi yaptığında da ne kadar mükemmel olduğunu dile getirmelisiniz.