Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Depresyon Nedir Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

  İnsanlar zaman zaman kendilerini üzüntülü ve mutsuz hissederler. İşinden ayrılmak* sevdiğini kaybetmek veya başarılı…

  olamamak üzüntüye yol açan yaşam olaylarındandır Kısaca üzüntü normal yaşamın bir parçasıdır. Ancak bu üzüntülü durumun uzaması ve nedensiz ortaya çıkması ruh sağlığı sorunudur ve depresyon olarak tanımlanır. . Depresyon duygu düşünce ve davranışı etkiler. Tedavi edilmediği taktirde aylar yıllar bazen de ömür boyu sürebilir.

  Depresyon değişik şekillerde ortaya çıkabilir:
  Bazısında neden olmaksızın aniden ortaya çıkar
  Bazısında stresli bir yaşam olayından sonra başlar
  Bazen tek atak olarak yaşam boyu sürebilir
  Bazen tekrarlayan ataklar halindedir
  Bazen semptomların şiddetli olması ile hastalar iş yapamaz hale gelebilir
  Bazıları ise iş yapabilir ama sürekli mutsuzluk hissederler

  Aşağıdaki belirtilerden bazıları aynı anda sizde bulunuyorsa depresyon geçiriyor olabilirsiniz:
  Kendini üzüntülü* değersiz* umutsuz* çaresiz* hissetme* içinde boşluk duygusu olması
  Karar verme güçlüğü* konsantrasyon zorluğu* bellek bozukluğu
  Daha önce zevk alınan iş ve aktiviteleden zevk alamama (cinsel isteksizlik dahil)
  İşte* okulda* aile ve arkadaş arasında sorunların ortaya çıkması
  Diğer insanlardan uzaklaşma ve yalnız kalma isteği
  Enerji azlığı* yorgunluk hissi ve çabuk sinirlenme
  Uyku bozukluğu (uykuya dalamama*uykuyu sürdürme güçlüğü* sabah erken uyanma veya fazla uyuma şeklinde olabilir)

  Yeme bozukluğu (iştahta azalma veya artma)*
  Nedeni belli olmayan baş* boyun* sırt ağrısı gibi vücudun değişik yerlerinde sürekli ağrılar hissetme
  Son zamanlarda fazla alkol almaya başlama veya yatıştırıcı ilaçları kullanma ihtiyacı hissetme
  Kendine zarar verme* intihar planları yapma* intihar girişiminde bulunma veya kendi cenaze merasimini düşünme…

  Depresyon tanısı almak için bu belirtilerin hepsinin birden sizde olması gerekmez. Bu şikayetlerin birkaçı aynı anda sizde bulunuyorsa doktora başvurmanız gerekir. En sık görülen belirtilerden biri uyku ve iştah bozukluğudur. Bu belirtilerin çoğu aynı anda bulunuyorsa ağır depresyondan söz edilir. Depresyon ciddi bir hastalıktır. Kendi haline bırakıldığında zaman içinde düzelebileceği gibi genelde uzun süre devam eder veya ağırlaşır. Ağır depresyonda kişi iş güç yapamaz hale gelebilir ve bu durumda intihar riski yüksektir.

  Uyku bozukluğu bir hastalık değildir başka hastalıklarda görülebilen bir belirtidir. Nedeninin araştırılması gerekir. Bedensel hastalıklar (astım* kalp hastalığı v.b.) nedeniyle olabileceği gibi psikiyatrik hastalıkların (depresyon* mani v.b.) çoğunda görülebilir. Depresyon hastaları sıklıkla uyku bozukluğundan yakınırlar. Bu nedenle uykusuzluk şikayetiniz varsa ve bir süredir devam ediyorsa çevrenizdeki insanların önerdiği ilaçları veya kendi başına eczaneden alınan uyku ilacını kullanmak yerine bir uzmana başvurarak altta yatan nedeni araştırmanızda fayda vardır.

  ABD’de depresyon hastalarının 2/3’ü çeşitli nedenlerle tedavi görememektedir.Türkiyede bu konuda yapılmış araştırma yoktur ancak benim kanıma göre bu oran yurdumuzda çok daha yüksektir. Psikiyatriste başvurmama nedenlerinden bazıları şunlardır: hastalık bilinememekte* hastalar çevresi tarafından zayıf oldukları gerekçesi ile suçlanmakta* hastalık dolayısı ile iş güç yapamaz durumda olan hastalar yardım isteyecek enerjiyi kendilerinde bulamamakta bazende yanlış tanı konup tedavi yanlış uygulanmaktadır.

  Depresyon hastalarının yardım istemek için genelde yardıma ihtiyacı vardır. Depresyonun doğası gereği hastalar genelde kendiliğinden yardım istemezler. Hastalar sıklıkla enerji* ilgi ve istek azlığından yakınırlar. Bu nedenle depresyonu olan hastaların aileleri* arkadaşları veya diğer hekimleri tarafından psikiyatriste yönlendirilmeleri gerekir. İntihar düşüncesi varsa acilen psikiyatriste başvurmak gerekir. Halk arasında yaygın olan inanışa göre intihar düşüncesini ifade eden kişiler pek intihar etmezler. Ancak yapılan araştırmalar bu inanışın doğru olmadığını göstermiştir. Bu nedenle bir yakınınız intihar düşüncelerini sık ifade ediyorsa bunu önemseyin ve en yakın zamanda bir uzmana başvurmasına yadımcı olun. Depresyona yakalanmak sizin tercihiniz değildir ancak tedavi olup olmamak sizin elinizdedir.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Depresyon kelimesi günlük dilde sık sık kullanılır. Birçok duygunun bir araya gelişini o anda var olan istenmeyen psikolojik ruh halini betimlemek için kullanılır. Depresyon her yaşta görülebilen bir hastalıktır. Majör Depresyon nöbetlerle gelen ve tam düzelen bir özelliğe sahiptir. Toplumun her kesiminde görülebilir. Psikiyatrik hastalıklar arasında en sık rastlanan bir tablodur. Yaşam boyunca her 100 erkekten 10′unun ve her 100 kadından 20′sinin Depresyon geçirdiği araştırmalarla saptanmıştır.

  Depresyondaki bir insanda en dikkati çeken özellikler şunlardır; Elem keder karamsarlık umutsuzluk duyguları ile daha önceden zevk aldığı ilgi duyduğu nesnelere uğraşılara ilgi duymaması ve hiçbir şeyden zevk alamama halidir.

  Depresyondaki bir hasta çevresine ve hekime “çok üzgünüm sanki daha önceki kişiliğimi yapımı kaybettim. Hiçbir şeyden zevk almıyorum. Bu sıkıntı keder bitmeyecek. Hayat bana ağır geliyor. Canım hiçbir şey yapmak istemiyor. Kendimi yorgun ve bitkin hissediyorum. Sabırsız tahammülsüz bir insan oldum. Kimse gelsin -gitsin istemiyorum. Sessiz – sedasız bir odada yalnız başıma kalmak istiyorum. Çocuklarıma bakamıyorum; bazen onları boğasım bile geliyor. Bazen de artık yaşamanın bir anlamı kalmadı diye düşünüyorum. Bir şey öğrenemiyorum her şeyi unutuyorum… Zaman zaman sebepsiz ağlıyorum. Çok sıkılıyorum daralıyorum baş ağrılarım sıklaştı. İştahtan kesildim kilo verdim. Uykuya dalmakta güçlük çekiyorum bazen erkenden sıkıntı ile uyanıyorum. Ne yapacağımı bilemiyorum. Karar veremiyorum… ” şeklinde yakınmada bulunur.

  Uluslararası Depresyonları önleme ve tedavi komitesinin depresyonlu hastaların tanınması amacıyla hazırladığı tanı ölçütlerinden yola çıkarak hazırlanan maddelerin 4-5 tanesine evet diyorsanız Depresyonda olabilirsiniz.
  Hayattan eskisi kadar zevk almıyorum hiçbir şey ilgimi çekmiyor.

  Son zamanlarda karamsar ümitsiz kötümser düşünüyorum.
  Kendimi yorgun bitkin halsiz hissediyorum.
  Uyku düzenim bozuldu.
  İştahım azaldı kilo kaybettim.
  Bedenimde ağrılar sızılar başladı göğsüme baskı oluyor mideme kramplar giriyor.
  Son zamanlarda cinsel ilgimi kaybettim.
  Hafızam zayıfladı bir şeyi aklımda tutamıyor öğrenemiyorum.
  Zaman zaman intihar etmek istiyorum. Kimseyi görmek istemiyorum.
  Depresyon geçiren bir insandan; düşünce ve duygu davranış motor faaliyetlerde biyolojik yaşamsal fonksiyonlarda değişiklikler olur.
  Duygu Durumundaki Değişiklikler.
  Keder elem üzüntü sıkıntı karamsarlık
  Olağan faaliyetlere karşı ilgisizlik
  Hiç bir şeyin zevk vermemesi hayatın anlamsız gelmesi
  Ağlama isteği veya ağlama
  Konuşmaya dahi isteksiz olma.

  Düşünce içeriğindeki değişiklikler:
  En başta umutsuzluk karamsarlık düşünceleri ( Kendisini değersiz günahkar suçlu kabul etme ciddi depresyonlarda kişi bu düşüncelerle intihar eder…)

  İntihar fikirleri Ağır depresyonlarda bazen gerçeği değerlendirme muhakemede kısmi bozukluklar görülebilir. Şahıs organlarının olmadığını çürüdüğünü bu nedenle yeme-içmesinin anlamsız olduğunu söyler ve kötülük göreceği şeklinde hezeyanları olabilir.

  Depresyonda Hafıza Dikkat toparlanamaz
  Konsantrasyon bozulur.
  Unutkanlık başlar
  Yeni şeyler öğrenilemez
  Bu nedenle bir iş performansı ciddi şekilde düşer.
  Depresyonda Biyolojik-Vital Fonksiyonlar
  Uykuya dalmada güçlük
  Sık sık uyanma sabahları erken uyanma
  İştahsızlık ( Perhizde değilken 1 ayda kilosunun %5′inden fazlasını kaybetme)
  Cinsel istekte azalma
  Hareketlerde faaliyetlerde yavaşlama halsizlik yorgunluk bitkinlik.

  DEPRESYON TÜRLERİ
  Maskeli DepresyonSınıflamalarda yer almamakla birlikte klasik kitapların çoğunda yer alır. Bu durumda klasik depresyon belirtileri yerine: Bedenin değişik yerlerinde ağrılar sızılar uyuşma karıncalanmalar hissiyat azlığı karakter bozuklukları Seksüel alanda ve beslenme ile ilgili davranışlarda bozukluklar alkolizm madde bağımlılığı gibi sorunlar ön plandadır. Yani temeldeki depresyon bu şekilde dışa yansımıştır.

  A tipik depresyon
  Hastada depresif duygu durum dikkati çekmekle beraber diğer belirtiler “tipik” depresyon belirtilerine uymaz. Gün içi değişmeler görülür. Kişilik yapısı takıntılara saplantıları yatkın insanlarda takıntılar saplantılar kuruntular ön plana çıkar. Örneğin; su muslukları tüpün düğmesi ütü fişi sürekli kontrol edilir. Bazen yoldan dönülüp tekrar tekrar bakılır. Bedendeki fizyolojik değişiklikler organlardaki bozukluğun habercisi gibi değerlendirilir ve bedensel uğraşlar artar. Çeşitli korkular gelişir. Dışarıdan gösteri rol gibi algılanacak davranışlar görülebilir.

  A tipik depresyonlu insanlar her zamankinden fazla uyur ve fazla yemek yerler. Aşırı kilo alırlar. Kollarda ve bacaklarda aşırı güçsüzlük vardır. Beklenmedik bir şekilde alkole maddeye kumara düşkünlük. Aile ve iş yaşamından uzaklaşma Açıklanması güç cinsel uyumsuzluklar dikkati çeker.

  Çocuklarda ve Gençlerde Depresyon
  Çocuklarda ve gençlerde tipik depresyon belirtileri olmayabilir. Daha çok davranış ve tutum değişiklikleri belirgindir. Aşırı ağlama hırçınlık asi davranışlar çabuk sinirlenme alkol ve uyuşturucu kullanımına başlamanın temelinde depresyon olabilir.

  Yaşlılarda ve Menopoz Sonrası Depresyon Kadınlarda daha sık görülür.
  Depresyonun tipik belirtileri olmakla beraber; ağır bunaltı (anksiyete) sıkıntı özellikle sabah sıkıntısı uyku bozukluğu ön plandadır.

  Aşırı telaş ve tedirginlik vardır.
  Sıkıntıdan dolayı sürekli eller ovuşturulur ve yerinde duramama dolaşma hali vardır.
  Bedensel uğraşılar daha fazladır.

  İntihar düşünceleri yoğundur.
  Doğum Sonrası Depresyonları Doğumdan sonra annelerde görülen depresif tabloya “puerperal depresyon” denmektedir. Bazı anneler doğumdan sonra: Gelip geçici ağlama nöbetleri güçsüzlük halsizlik sıkıntı üzüntü bebeğe karşı ilgisizlikle karakterize “Bebek hüznü ” denen bir durum yaşar. Destekleyici tedavilerle olumlu yanıt verir. Doğum sonrası bir ila 3 ay içinde gelişen karamsarlık üzüntü yetersizlik hiçbir şeyden zevk alamama çocuğa ev işlerine bakmamak gibi hallerinde tam bir depresyon geçiriyor denmektedir. Ciddi tedavi gerekmektedir. Hastaların çoğu tedavi ile düzelir. Bazılarında depresyonun belirtileri uzun süre üzerinde kalabilir.
  Distimik BozuklukEskiden nörotik depresyon depresif kişilik nevrasteni diye nitelendirilirdi. Hastalarda en az iki yıl süren ve çok ağır olmayan depresyon belirtileri vardır. Uyku bozuklukları hiçbir şeyden mutlu olamama müzmin karamsarlık hali yoğunluk istek ve ilgi azlığı güvensizlik hissi bedensel yakınmalar dile getirilir. Bu bozuklukta bir kaç gün bir kaç hafta iyilik dönemleri görülebilir. Ancak bu iyilik dönemleri iki ayı geçmez.

  Postpsikotik DepresyonlarŞizofreni gibi gerçeği değerlendirme yeteneğinin bozulduğu “akıl hastalıklarında da zamanla depresyon gelişebilir.

  Organik Nedenlere Bağlı DepresyonBirçok fiziksel bozukluğa bağlı depresyonlar görülebilmektedir. Örneğin; Hormonal sistemdeki bozukluklar Nörolojik bazı hastalıklarda ( Örneğin Parkinson Multipl skleroz) kan hastalıklarında kanserde enfeksiyon hastalıklarının bazılarında kaza ve ameliyatlardan sonra depresyon gelişebilmektedir. Uzun süre kullanılan tansiyon düşürücü ülser giderici bazı ilaçlar bağımlılık yapan uyarıcı ve uyuşturucular kortizollü ilaçlarda depresyon yapabilirler.

  DEPRESYON NEDENLERİ Depresyona yol açan çok neden vardır.
  Kalıtımsal nedenler
  Biyokimyasal değişiklikler
  Hormonal bozukluklar
  Tedavide kullanılan bazı ilaçlar
  Bazı organik nedenler
  Psiko-sosyal olaylar
  Sosyo-kültürel etkenler
  Bazı yaşam olayları depresyona neden olabilir.

  Birçok insanın aynı şartlarda yaşamasına rağmen bazılarının depresyona girdiği bazılarının girmediği araştırılıp tartışılmıştır.

  Biyolojik-genetik alt yapının depresyona yatkınlık gösterdiği kişilerin dış faktörlerle daha kolay depresyona girdiği ileri sürülmektedir. Depresyon tedavi edilebilen bir hastalıktır

  Depresyon belirtileri 2 haftadan fazla sürüyorsa mutlaka bir psikiyatriste gidip tedavi olmak gerekir. Günümüzde depresyon giderici çok güçlü ilaçlar geliştirilmiştir. Psikiyatristlerin tedavide birçok seçenekleri vardır. 2-3 aylık bir tedavi ile ciddi düzelmeler sağlanabilmektedir. Tedavinin süresi hastalığın ciddiyeti süresi tekrar edip etmediğine göre ayarlanır. Psikoterapi ile birleştirilen ve sosyal düzenlemeler ile desteklenen tedaviler daha iyi sonuçlar vermektedir.

  DEPRESYON BİR HASTALIKTIRTANIYIN-YENİN

  Depresyon ruhsal bir hastalıktır. Depresyon çok yaygın bir sağlık sorunudur. Ülkemizde yaklaşık her on kişiden birinde depresyon görülmektedir. Ancak halk ve doktorlar tarafından yeterince tanınmamaktadır. Depresyonlu kişinin iş verimi düşer çalışamaz insanlar ile olan ilişkileri bozulur. Aileye ve topluma getirdiği ekonomik yük çok büyüktür. Depresyon tedavi edilebilen ve tam olarak düzeltilebilen bir hastalıktır. Depresyon tedavi edilmezse intihar ile sonuçlanabilir. İntihar olgularının büyük bir bölümü depresyon geçiren hastalardır.

  Depresyonun tanınmamasının ve yeterince tedavi edilmemesinin hastaya ve topluma maliyeti çok yüksektir. Tanınması ve tedavi edilmesi halkın ve doktorların eğitimi ile mümkün olabilir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş