Kadınların yüzde 20′sinin panik atak yaşadığı bu hastalığın 25-30 yaş arası doruk noktaya çıktığı belirlendi. Internetteki ‘Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ] sitesinde panik atak hastalarının yüzde 80′ini kadınların oluşturduğu belirtildi. Psikolojik ve biyolojik nedenlere bağlanan panik atağın en fazla 25-30 yaş arası ortaya çıktığı ve kırsal bölgelere göre kent merkezinde yaşayanlarda daha çok rastlandığı bildirildi.

Ölüm korkusu yaşanıyor
Panik atak hastalığı; ‘beklenmedik bir anda herhangi bir yerde ortaya çıkan yoğun kaygı bunaltı ve korku karışımının yaşandığı bir nöbet’ olarak tanımlanıyor. Kişiye kötü bir şey olacağı veya öleceği hissi veren panik atak; çarpıntı terleme titreme boğulma soluğun kesilmesi karında ağrı gibi belirtilerle kendini gösteriyor. ‘Yaşamım buraya kadarmış’ duygusu ölüm korkusu ellerde kollarda bacaklarda başta ve birçok yerde uyuşmalar yanmalar karıncalanmalar da panik atağın belirtileri arasında yer alıyor.

Nicole Kidman da mustarip
Avustralyalı film yıldızı Nicole Kidman da panik atak hastası olduğunu açıkladı. Rahat davranarak hastalığını yenmeye çabaladığını kaydeden Kidman ‘panik atak’ olduğunu dışarıya yansıtmamaya çalıştığını söyledi. Kidman belli etmese de aslında kameraların karşısına geçtiği zaman ellerinin titrediğini ve kalbinin hızla çarptığını itiraf etti. Böyle zamanlarda nefes almakta bile güçlük çektiğini anlatan seksi yıldız buz gibi olan ellerini saatlerce ısıtamadığını sözlerine ekledi.