Bilim Duruma Açıklık Getiremedi.
Farmokolojide İlaçların Psikolojik Etkileri varmı? veya Kimyasal Etkileri varmıdır? Kullanılır.Örnek Olarak Uçak Korkusu Hapı Deniz Korkusu Hapı vs..


Morfin Deneyi
Turin üniversitesinden fabrizzio bendetti tarafından gerçekleştirilmiştir.

Deney deneğin acıya maruz bırakılıp daha sonra acının morfin vasıtasıyla dindirildiği birkaç günden sonra yeniden acıya maruz bırakılan deneğe bu sefer morfin yerine tuzlu su enjekte edildiğinde tuzlu suyun acıyı geçirdiğini ertesi gün tuzlu suyun içine morfini bloke eden nalokson maddesi eklendiğinde ise acının hiç bir şekilde geçmediğini gösteriyor.

fabrizzio bendetti bu deneyle Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ] listesinde birinci sıraya yerleşmiştir.

Yaşlı Bir Teyze

Bu hikayedeki teyze son derece cahil bir insandır. bunu söylememi sağlayan şey ise reçeteli olarak verilen ilaçları nasıl kullanacağını bilmemesidir. neyse olaya geçelim. teyze yoğun mide ağrılarından dolayı doktora gider. doktor reçeteye ilaçları yazar ve arkasından da ilaçları nasıl kullanacağını teyzeye anlatır. teyze eve gider ilaçları nasıl kullanacağını anlamadığı halde. her gün reçeteden bir parça kağıt koparır ve yer. reçete bittikten sonra doktora tekrar gider ve bana yardım ettiğiniz için teşekkür ederim der. ilk başta doktor anlamamıştır. çünkü ağrılarının daha uzun vadede geçmesi gerekmektedir. teyze ne yaptığını doktora anlatır. sonra da bıdı bıdı bıdı...

teyze o kağıt parçalarının hastalığını iyileştirceğine kendini inandırdığı için hastalığı geçmiştir.

idam mahkumu olan bir adam üzerinde bilim adamları bir deney yapmaya karar verirler. mahkuma onu neşter ile bileklerini keserek öldüreceklerini söylerler. adama bir kaç gün süre verip ölüm şeklini benimsemesini sağlarlar.

Placebo İle İdam(Nekadar Güçlü Oldugu Gösterir)

idam anı gelip çatınca adamı bir sedyeye yatırıp gözlerini ve kollarını bağlarlar. adama son duasını yapması için biraz süre verirler.

mahkum hazır olduğunu söyleyince bileklerini plastik neşterlerle kesermiş gibi yaparlar. bu esnada da bir yeni kesilmiş bir koyundan alınmış sıcak kanı mahkumun bileklerine akıtmaya başlarlar. bu olaylar sonucunda mahkum bir süre titreyerek ve bağırarak can verir.

Antik Bergama

antik bergama döneminde dönemin dünyaca meşhur bergama hastahanesinde kullanılan yöntem. hasta hasta odalarına kadar şifalı yoldan yürür şifalı sudan içer odasında uyur uyanınca tanrı onu iyileştirecekse odadaki baca deliğinden su akacaktır. hasta uyanınca delikten su akmaya başlar.

bu hastanenin kapısına "buraya ölüm giremez!" yazıldığı için kabul edilecek hastalara bir ön muayene yapılır ölme ihtimali olan hastalar içeri sokulmazlardı yoksa yukarıda çatıdan deliğe su döken adamın faaliyeti boşa gider kötü reklam olurdu.

ALINTIDIR.