Nefreti aşmanın tek yolu var: Affetmek.
Başkalarını affettiğimizde biz özgürleşiriz.

Nefret yaşamdan zevk almamızı insanların güzel yanlarını görmemizi engeller.

Hiç kimse saf iyi ya da saf kötü değildir.

Salt kötülükleri görmek bir süre sonra şüphe depresyon ve umutsuzluk denizinde boğar insanı. Nefret dolu bir yaşam mutsuz bir yaşamdır.

Affetmek insanı derinleştirir.
Affetmek için insanın ruhsal ve zihinsel olarak kendisini hazır hissetmesi gerekir.

Çünkü affetmek bir seçimdir.

Kimsenin zorlamasıyla affetmek mümkün değildir.
Affetmek bir süreçtir. Birdenbire affedişler bile bir sürecin ürünüdür.

Affetmeyi seçtiğinizde kimse size borçlanmayacaktır. Yani koşullu affetme yoktur.

Diğer insanın da sizi affetmesini değişmesini veya sizin istediğiniz gibi olmasını beklemeyin.

Affetmek bir seçimdir.

Amacı sizin rahatlamanızdır sizin özgürleşmenizdir.
Nefret duyduğunuz kişinin yaşıyor ya da ölmüş olması sizin affetme sürecinde duyduğunuz acıların yoğunluğunda bir farklılık yaratmayacaktır.

O acılar sizin acılarınız.

*Affetmek kolay değildir.

Fakat özgürleşmek için gereklidir.
Çoğu insan affetmenin nefret ettiği kişiyi suçsuz ya da haklı bulduğu anlamına geleceğini sanır. Oysa affetmek geçmişteki anıların boyunduruğundan kurtulmak yaşamımızı kontrolü altında tutmasına son vermek demektir.

Affetmek o kişiyi sevmek değil.
Affetmek o kişiyle konuşmak zorunda olmak değil.
Affetmek o kişiyle ilişkiyi sürdürmek değil.
Affetmek o kişinin beklentileri doğrultusunda davranmak değil.

Affetmek o kişiyi kucaklamak değil.
Affetmek o kişiyi suçsuz bulmak değil.
Affetmek o kişiyi hakli bulmak değil.
Affetmek o kişinin verdiği zararları telafi etmek için çaba göstermemek değil.

Affetmek kırgınlığın kızgınlığın nefretin hapishanesinden özgürlüğe çıkmaktır.
Affetmek artık acıyı hissetmemektir.Yapılanları zihinsel olarak unutmak zaten mümkün değildir.
"Duygusal unutma" affetmenin diğer adıdır.

İşte Bu yüzden Affedin.....

"Seni Affediyorum”
Bu iki kelimeyi söyleyerek içinizdeki kinin sebep olduğu tüm acılardan ve sıkıntılardan kurtulabilirsiniz.

Çoğu zaman övmeyen fakat her an eleştirmeye hazır ana-ata işinize son veren kağıdı uzatan adaletsiz patron sadakatsiz bir arkadaş; işte bu kişiler senelerce üstesinden gelemeyeceğimiz acıları nefretleri bize yükleyebilirler.

Onlara karşı kin besleriz en kötü şeyleri ...söyleyebiliriz veya söylemek istediğimiz şeyleri sürekli kafamızda planlayarak intikam almak isteriz. Aslında kendimizi çok iyi hissedebilmenin ve güçlü olmanın tek yolu onlardan intikam almak yerine “Seni Affediyorum” sözünü sarfedebilmektir. Affetmek hiçbir zaman teslim olmak veya pes etmek değildir. Aksine özgür olmaktır. ” Bir kere affettiniz mi artık sizi inciten kişiye duygusal olarak kelepçelenmekten kurtulursunuz. “Affettiğiniz kişinin onu hakedip haketmediği hiç önemli değil önemli olan sizin tüm kötü duygulardan özgür olabilmeniz. Eğer affedicilik erdemine sahip olmak istiyorsanız fakat nasıl başlayacağınızı bilemiyorsanız aşağıdaki önerileri uygulayabilirsiniz.


* Önce sizi inciten küçük olaylardan başlayın. Eksik para veren bir memur veya yolunuzu kesen bir şoför gibi sizi hiddetlendiren yabancıları affetmeniz sizi karşılaşacağınız daha zor olayları affedebilmeniz için hazırlar.

* Olumsuz duyguları zihninizden uzaklaştırın. Kızgınlığınızı veya hayal kırıklığınızı güvendiğiniz bir arkadaşınıza veya danışmana anlatın. Bu şekilde sizi dinlemeleri duygusal olarak size güç katar ve olumsuz duygularınız hafifleyerek daha sonra pişman olacağınız birşeyi söylemeniz veya yapmanız tehlikesini önlemiş olursunuz.

* Empati ile dinleyin. Eğer düşmanınızla karşı karşıya gelebiliyorsanız sessizce onu dinleyin ve sonra işittiklerinizi yorumlayın.

* Meditasyon yapın veya dua edin. Şair Alexander Pope “Hata yapmak insancadır affetmek ise Tanrısaldır” diye yazmıştır.

* Affetmenin unutmak olduğunu düşünmeyin. Çünkü değildir. Acılarımızı tamamen unutamayız ve unutmamalıyız da. Bu tecrübelerimiz bizi bir daha aynı acıyı yaşamaktan kurtaracaktır ve bizim de başkalarına aynı acıyı yaşatmamızı engelleyecektir.

Affedicilik insana iç huzuru sağlar. Kolaylıkla affedebilen insanlar daha çok gülebilirler daha huzurludurlar. Ve yaydıkları iyi ve güzel duygularla daha sağlıklı yaşarlar.

Affedici Olmanın Ruh Sağlığına Faydaları
İçinizin öfkeyle dolduğu öyle zamanlar vardır ki siz bile yaptıklarınıza inanamazsınız. Sanki sessiz bir operasyonla vicdanınızı aldırmışsınızdır da karşınızdakine en ufak bir acıma hissi duymazsınız. Yapılan açıklamaların sıralanan gerekçelerin hiçbir anlamı yoktur böyle zamanlarda. Çünkü fazlasıyla kızmış kırılmışsınızdır; sizi bu hale getiren o kişiyi ve hatasını bir türlü hazmedemiyorsunuzdur. Arkadaşınız eşiniz ya da evladınız sizdeki kredilerini tüketmiştir ve “asla affedilmeyecekler” listesine kaydedilmiştir.

Affettiğimiz zaman kişiliğimizden bir şeyleri feda ettiğimizi düşünürüzBöyle bir deneyimi yaşamayanımız yoktur herhalde. Beklemediğimiz bir anda ummadığımız yerden aldığımız darbeler adeta affetme melekemizi devre dışı bırakır. Öfkemiz ancak zaman aşımına uğradığında affederiz. Bu durumda affetmeyi çoğu zaman karşı tarafa bir lütuf olarak değerlendiririz ve kişiliğimizden bir şeyleri feda ettiğimizi düşünürüz.

Oysa bilim adamları bunun tam tersini söylüyor. Affetmenin her şeyden önce affeden kişiye fayda sağladığını savunan psikolog ve psikiyatrlar insan sağlığında affetmenin önemi üzerinde yoğunlaşmış durumdalar. Konu üzerinde harıl harıl araştırmalar yapılıyor makaleler hazırlanıyor affetme terapileri gerçekleştiriliyor hatta affetme yarışları bile düzenleniyor. Affetme üzerine yapılan tüm bu çalışma ve araşmalar şöyle bir sonuca varıyor: “Affetmek insanın ruh ve benden sağlığı için şart.”

Affetmeyen insan kötümser oluyorözellikle Batı’da üniversitelerin araştırmalarına konu olan affetme yeni tedavi yöntemlerinin bir parçasını oluşturuyor. Affetmenin insan sağlığına olumlu etkilerini gözlemleyen uzman doktorlar hastalarını kendilerine kötülük yapan insanları affederek ruhlarını o kişilerden bağımsızlaştırmaya yöneltiyorlar.

Affetmenin ruhun özgürleşmesi huzura kavuşması gibi faydalarının yanı sıra tıbbi pek çok rahatsızlığın da devası olduğuna dikkat çekiyorlar. Kalp hastalıkları sindirim sistemi rahatsızlıkları hormonal bozukluklar gibi fizyolojik rahatsızlıkların affetme davranışıyla en aza indirildiğine işaret ediyorlar.

Uzmanların görüşü kendisine kötülük yapanları affetmeyen kişinin zamanla diğer insanlara da kötümser bir yaklaşım sergilediği yönünde. Çünkü affetmemenin neden olduğu bilinçaltı nefret insanı çevresine karşı güvensizlik umutsuzluk ve sonunda depresyona götürüyor. Böylece birey mutsuz bir hayat sürdürmeye mahkûm oluyor.

Affetmenin tedavi yöntemi olarak kullanıldığı seanslarda öncelikle bireyin kendi kendini affetmesi tavsiye ediliyor. Böylece ilk önce kendiyle barışması hedefleniyor. Ardından affedemediği kişiyi düşünmesi onu ve hatalarını affettiğini hayal etmesi öneriliyor. Fiiliyatta olmasa da düşüncede bağışlama gerçekleştirilerek bireyin zihnini kin zincirlerinden kurtarması sağlanıyor. Affetme meditasyonları da benzer metodu uyguluyor. Düzenli olarak bu egzersizleri yapanların yaşadığı rahatlık hissi affetmenin sadece ruhsal faydaları arasında.

Uzmanlar “aspirin niyetine” affetmeyi öneriyorAffetme pratiklerinden sonra zihnindeki düğümleri çözen bireyler fizyolojik birçok rahatsızlıktan kurtuluyor. İç dünyasında huzuru yakalayan hastaların fiziksel rahatsızlıklarında iyileşme gözleniyor. Özellikle stres kaynaklı ağrılar kalp rahatsızlıkları tansiyon ve dolaşım sorunları affetme üzerine yapılan araştırmalarda iyileşme kaydedilmiş rahatsızlıkların en bilinenleri.

Affetmenin psikolojik açıdan rahatlık sağladığı görüşünde olan uzmanlardan biri de psikolog Adnan Çoban. Affetmenin ilahi bir duygu olduğuna dikkat çeken Çoban hataları affetmeyi daha ön planda tutan kişinin herhangi bir çatışma sonrasında ilahi bir tavır sergilemiş olduğunu belirtiyor ve devamında “Bu ilahi tavrın insani yansıması çok rahatlatıcı olur. Bir insanın düşmanı varsa kafasında 40 tane tilkinin dolaşması gibi o kişi hep aklını meşgul edecektir.

Hayatınızda size düşmanlık eden sizinle arası kötü olan bir insan varsa onunla hiç görüşmemeniz yeterli olmaz. Çünkü beyninizde o dosya hep açık olur ve sizi bir şekilde rahatsız eder.

Bu yüzden sınırları ihlal etmemek ve suiistimal edilmemek şartıyla size veya çevreye yönelik hata yapan kişileri affetmeniz gerekir. Biz buna hoşgörü diyoruz. Affetmeden sıkıntı yaşayacağınıza affederek sıkıntınızı giderin. Affederek o şeyin zihninizi meşgul etmesini engellemeniz lazım” diyor.

Affederek iyilik dersi verinAffetmenin tüm bu şahsi yararlarının yanı sıra aynı zamanda hata yapan tarafa da iyilik olduğunu belirten psikolog Adnan Çoban affetmenin kötülüğe karşı verilmiş ve içinde önemli mesajlar barındıran çok iyi bir cevap olduğunu belirtiyor. “İnsan kendisi için affeder. Affettiğiniz zaman kendinize iyilik yapmış olursunuz. Akabinde karşı tarafa da iyilik yapmış olursunuz. Çünkü bu yüce duyguyu size yaşatan insana çok büyük mesajlar vermiş oluyorsunuz. O insan size karşı yapmış olduğu hataya bir daha düşmemeye özen gösterir. Özellikle o konuda hassaslaşır.

Mesela bize çok iyi davranan hocalarımızın derslerinde daha iyi olmaya gayret ederdik ayıp olmasın diye.

Karşınızdaki böyle bir hoşgörü ve tevazu ile yaklaşınca siz onu üzmemek için daha dikkatli oluyorsunuz. İşte bu ahlaki bir öğretidir. Affetmek insanlara iyilik dersi de verir. Bu yüzden anne-baba-çocuk üçgeninde çocuklara hem bu duyguyu öğretmek hem de yaşatmak lazım. Onların affetme melekelerini geliştirmek gerekiyor ki ileride hayata daha olumlu bakabilmeleri sağlansın.”


“Affetmek rahatlatır ama niyet Allah rızası olmalı”Bilim adamlarının görüşlerine ek olarak affetmenin toplumsal huzur ve barışa da olumlu katkılarından bahseden ilahiyatçı yazar Hüseyin Okur’a göre anlaşmazlıkları gidermenin en kestirme yollarından biri “affedici olmak”. Kaldı ki bize her şeyimizi bahşeden Rabbimiz bizim her türlü hatamıza karşı bir bağışlama ve tövbe kapısını her zaman açık tutmakta. Bizler de çok bağışlayıcı olan Allah’ın sevgisini kazanmak için affetme ahlakını hayatımıza hakim kılmalıyız.

Bu noktada niyetlerimize dikkat etmemiz gerektiğine de işaret eden Okur “Affetmenin amacı ve sonucu arasında bir ayrım yapmak gerekir” diyor ve sözlerine şöyle devam ediyor: “Ruhsal ya da fiziksel anlamda rahatlama gibi faydalar affetmenin sonucudur. Yani Allah’ın biz kullarına yapmamızı önerdiği amellerde gizlediği hikmetlerdendir. Ancak amaç ya da bir diğer deyişle niyet fayda sağlamak değil Allah rızasını kazanmak olmalı. Yani mümin rahatlamak yahut daha sağlıklı olmak için değil Allah’ın sevgisini kazanmak umuduyla affedici olmaya gayret etmeli. Aksi halde asıl amacı Allah’ın rızasını kazanmak olan affetme erdeminin yoga yapmaktan farkı kalmaz.”

Affetmek en asil intikam..
Sagopa KAJMER
"Ey insanoğlu; manevi boyutta yücelmek istiyorsan eğer affedicilikten yana ol. Affedicilik; maneviyatın en yüce zirvesidir. Eğer ki affetmek yerine hükmederek ceza vermeyi deneyeceksen; geleceği düşünerek kendine hükmet ve pişmanlığı yaşamama adına bir kez daha affederek büyümeyi ve manevi olgunluğa erişebilmeyi dene."

Kemal KABCIK
Affetmek zaferin zekatıdır.
Hadis-i Şerif

Zalimleri affetmek mazlumlara zulümdür.
Şeyh Sadi Şirazi

Sayısız günahlarımızı affeden Allah'ın bir kulu olarak neden bir suçu bağışlamayayım?
Kenan Rifai

Suçludan öç almak adalet onu bağışlamaksa fazilettir.
Câmi

Kendini affetmeyen bir insanın bütün kusurları affedilebilir.
Konfiçyüs

Öfkelenmek beşeri bir olaydır fakat bilahere sakinleşmemek ve affetmemek ayıplanacak iğrenç bir harekettir.

François de Sales


Hiç kimse affettiği zaman olduğu kadar yükselemez.
Goethe

İntikam alıp da sonunda pişman olmaktansa affedip de pişman olmak daha iyidir.
Cafer b. Muhammed

Bir düşmanı affetmek bir dostu affetmekten daha kolaydır.
Mme Dorothe Deluzy
Birinin suçunu affedip bağışladıktan sonra pişman olma cezalandırdığın zaman sevinme.
Hz.Ali

Affın en güzeli hasmını ezmeğe müktedir iken yapılandır.
Ömer bin Abdülaziz

Aptalı sık sık affetmek onu ahlaksız yapar.
Publilius Cyrus
Başkalarını sık sık affet kendini asla.
Publilius Cyrus
Affetmek ve unutmak iyi insanların intikamıdır.
Schiller

Affetmenin ne olduğunu yalnız cesurlar bilir korkaklaırın tabiatında af diye birşey yoktur.
Laurence Sterne

Affetmek zaferin zekatıdır.
Hz. Muhammed

Affetmek güçlüyü daha güçlü yapar.
Publilius Cyrus

ALINTIDIR.