Bazen hepimiz kendimizi yaşam karşısında kurban gibi görme eğilimine gireriz. Kurban gibi hissetmek; çaresiz yalnız haksızlığa uğramış ve zavallı durumuna düşmüş olarak kendimizi hissetme duygumuzdur. Kim yaşamı boyunca bu duyguyu yaşamamıştır ki. Hepimiz zaman zaman haksız yere incetiliraşağılanır yalnız bırakılır ve çaresi kalırız. Sürekli karşımızdakini suçlarız ve bir gün yaptıkları için cezasını çekeceğine inanırız. Oysa herşey bu kadar basit midir? Gerçekten kurban olmak bir şansızlık sonucu başımıza gelen bir şey midir?

Bence bir kurban olma duygumuz katil olma duygumuzdan aldığımız intikamdır. Hepimizin içinde bir katil yaşamaktadır ve bir de kurban. Katil yaşamın bazı alanlarında ortaya çıkmıştır birilerine haksızlık yapmış birilerinin canını yakmış birilerinin hayalleriniduygularını bilinçli yada bilinçsiz öldürmüştür. Sonra köşesine çekilmiş ve kurbanın sahneye çıkmasını beklemektedir.Sonra bir gün kurban çıkar sahneyebiri onun canını yakarhaksızlığa uğratır ve acımadan duygularını öldürür. Katiline bakan kurban aslında içindeki katili görür kendi katilinin gözlerinde. Sonra onun içindeki acımasızlığı fark eder dehşeti ve karanlığı görür katilinin gözlerinde. Gördüğü aslında kendi içindeki katilin suretir. Çok acı çeker ama çektiği acı katilin kendisine verdiği acı değildir içindeki katil ile yüzleşmenin acısıdır. Katilini seven kurbanlar vardır onu çok sevdim derler ama o benim canımı yaktı. Sever elbette o içindeki parçasıdıraslında sevdiği içinde yaşattığı katildir. Yine kaçmaya çalıştığı da odur. Kendisine ne kadar acı verdiğini göstermeye çalıştığı da dışındaki katil değiliçindeki katildir.

Ne zaman kendimizi kurban gibi hissedersek bilmeliyiz ki içimizdeki katili görmüşüzdür. Canımızı yakan bize gelmiştir çünkü onun görevi içimizdeki katili bize göstemektir. Acı çeken kişi aslında kendisine acı çektirenden değil içindenki katilden acı çeker. Eğer içinde o katil olmasaydı dışında onun dehşet saçan gözlerini görmeyecek acımasız sözlerini duymayacakti. Kişi içindeki ile yüzleşmek için kendi seçer bilinçsizce katilini. Seçer ve yaşamına alir sonra onun katliami ile yüzleşince acı çeker. Acının kaynağı dışındaki katil değil içindeki katildir.

İçindeki katil ile yüzleşince anlar acı vermenin anlamını canını yaktıklarının duygularını ve değişmeye başlar bilinci. Artık anlamıştır içindeki katilin ölmesi gerektiğini. İçindeki katili öldürünce artık kurban olmaktan da kurtulmuştur. İçindeki kurbanı öldüren katil ise katil olmaktan kurtulmuştur. İkili ilişkilerde acı veren kendi kurbanlığından acı duyan ise kendi katilliğinden kurtulmaya çalışıyordur. Sonuçta acı duyan kişi katilini öldürendir acı veren ise kurbanını...

Berna Özcan Demir

ALINTIDIR.