Narsistik kişilik bozukluğu

Narsizm kelimesi antik çağda yunan mitolojisindeki bir karakterden adını almıştır. Suda kendi yansımasını görüp ona aşık olan Narcissus adındaki bir karakterden adını alan bu rahatsızlıkta kişilerin özsaygıları çok şişkindir.Kendilerinin mükemmel olduğunu düşünürlerbaşkalarının kendilerine hayran olmasını sürekli kendisine iltifat edilmesini isterler.


Kendilerini her zaman haklı görürlerkıskançtırlar kendilerini pohpohlayan kişiler onlara göre iyi ikenbunu yapmayan insanlar onlara göre kötüdür.Birileriyle gerçekten ilgilenme yetenekleri yoktur.Gerçek kişisel ilişkilerden kaçınırlar çünkü kırılmaktan eleştirilmekten aşağılanmaktan yalnız kalmaktansevilmemekten oldukça korkarlar.Tüm bunların önüne geçmek için gerçek ilişkiler kurmazlar.


Kendi yollarını seçmek isterler ve sıklıkla hırslıdırlar ün ve çok parayı arzularlar. Empati göstermekten yoksundurlar bencilce amaçlarını gerçekleştirmek için yalnızca sempati yapar gibi görünürler. Kişiler arası ilişkilerinde kendi çıkarına kullanma sık görülür.


Narsistik kişilik bozukluğu kronik olup tedavisi güçtür. Yaşlılığı kaldırmakta güçlük çekerler güzellik güç ve gençlik nitelikleri değişikliklere uğradıkça yakışık olmayan şekilde bunlara tutunurlar. ( DSM-IV )


-Dharma

ALINTIDIR.