Duygu durumu bozuklukları

Duygu durumu bozuklukları duygu durumundaki rahatsızlıklarla belirgindir.Birçok insanın geniş bir duygu yelpazesi vardır.Kimi zaman öfkelenirkimi zaman üzülürkimi zaman sevinir kimi zaman da sakin olabiliriz.Fakat duygu durumu rahatsızlığı yaşayan kişilerin duygu yelpazesi bu kadar geniş değildir.Ya heyecanlı ve üzgündürler yada öfori (kişinin kendisini çok iyi hissetmesi ) ve üzüntü arasında gidip gelirler.


Duygu durumu rahatsızlıklarından en sık görülen depresyondur.Depresyon yaşayan bireyler kendilerini üzgün hissederlereskiden ilgilendikleri faaliyetlere karşı ilgileri azalmıştırkendilerini suçlu hissedebilir ve değersiz görebilirler.Daha ileri depresyon vakalarında uykuyacinselliğe yemek yemeye karşı ilgisizlik görülebilir.Dikkatlerini toplamakta güçlük çekerler.Çok ciddi vakalarda ise depresyonlu bireyler intihar düşüncelerinin istilasına uğrayabilir ve kimi zaman da intihar girişimlerinde bulunurlar.


Klasik olarak depresif bir hasta omuzları çökük kamburumsu durur kendiliğinden hareket etme gözlenmez ve aşağıya yönelmiş üzgün bakışları vardır ve gözgöze gelmez.( DSM-IV )Her bireyin yaşayabileceği “normal” depresyon ile “klinik” türden depresyonun arasındaki ayrımı burada belirtmekte önem var. Çoğu insan sevgilisinden ayrıldığındabir yakınını kaybettiğinde bir sınavı kazanamadığında üzülebilir bu gibi durumlarda üzüntü duymak normaldir.Fakat bu gibi durumlar kısa süreli yaşanır ve atlatılır.Bunlar normal türden depresyondurklinik depresyonda ise vakalarstresli bir olaya tipik bir tepkinin ötesinde aşırı derecede tepki gösterirler ve üzüntü dönemleri daha yoğun ve uzun süreli yaşanır .


DSM-IV depresyonu major depresif bozukluk ve distimi olarak ikiye ayırmıştır.Major depresif bozukluğun kökeninde hayatta yaşanan stresli olayların olduğu düşünülürkendistiminin köklerinde fizyolojik bir rahatsızlığın yer tutuğu düşünülmektedir. Major bozukluk birkaç ay süren yoğun bir üzüntü dönemidir.Distimi ise 12 yıl sürebilir ama üzüntü major bozukluğa nazaran daha az yoğundur.


Depresyon kadınlardaerkeklere oranla 2-3 kat daha fazla görülür .(Smith ve Weissman1992)-Dharma

ALINTIDIR.