Bazı insanlar vardır ki çok güçlüdür korkusuzdur dünyaya ve herkese meydan okur sanarız ama bu insanların içlerinde öyleleri var ki kendi içlerinde meydan okuyamadıkları korkuları var... Kimileri tüm dünyaya korku salıp büyük savaşlara girişirken daha kendi içlerindeki savaşın kaybedenidir..

>>> BAKIN GÜÇLÜ DİYE ...BİLİNEN KİMLERİN NE TÜR KORKULARI VAR:

• ÖLDÜRÜLME KOKRUSU DUYUP DÜBLÖRLE DOLAŞANAR.....
İspanya eski Devlet Başkanı General Franco Sovyet Rusya lideri Stalin ve Adolf Hitler gibi diktatörler öldürülme korkusuyla hep dublör kullanmışlardır. Stalin bir yere gidecek olsa birbirinin benzeri birkaç araba da aynı anda yola çıkarmış. Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin'in de 10'u aşkın dublörü bulunduğu bilinir.

• SÜİKASTA UĞRAMA KORKUSUYLA YAŞAYANLAR...

Hitler uyurken odasında kendisinden başka birisinin bulunmasına asla müsaade etmezmiş. Her zaman yalnız uyur ve kapıyı içeriden kilitlermiş. Suikasta uğramaktan korkan Hitler'in sabahlara kadar uyumadığı olurmuş. Hitler ayrıca sudan da çok korkuyormuş. Dünyayı ateş çukuruna döndüren adam su fobisi yüzünden hiçbir zaman yüzmemiş.

• KARANLIK KORKUSU DUYANLAR...
Ampulü bulan Edison’un karanlık korkusu varmış... Ünlü filozof Voltaire asla ışıksız odada yatmazmış

• TOPLULUK ÖNÜNDE KONUŞMA FOBİSİ DUYANLAR...
Dünyanın en ünlü öykü ustalarından Borges'te ise kalabalık karşısında konuşma fobisi varmış. Borges uzun yıllar kalabalık karşısında konuşma yapmamış.

• MİKROP FOBİSİ İLE YAŞAYANLAR....

Boğaziçi'ne ait kitaplarıyla tanınan edebiyatçı Abdülhak Şinasi Hisar'da müthiş bir mikrop fobisi varmış. Elle tutulan her şeyde mikrop olduğuna inanan Hisar suni meyve hapları yutarmış. Ünlü edebiyatçı manavdaki meyve raflarına da bakamazmış. Bir kere de bindiği taksiyi ansızın durdurarak dışarı fırlamış "Bu takside elma kokusu var" diyerek şoföre çıkışmış.

Pop yıldızı Michael Jackson de tam bir hastalık hastasıymış. Mikrop kapmaktan ölesiye korktuğu için ağzını steril maskeyle koruyormuş.

Bir dönemin efsanevi oyuncusu Marlene Dietrich'te ise mikrop korkusu varmış. Dietrich bu yüzden Hollywood'da uzun yıllar boyunca "Deterjan Kraliçesi" lakabıyla anılmış.

Bir başka ünlü aktris Julia Roberts da bulaşıcı hastalıklardan korkuyor ve önceden de-zenfekte edilmeyen sandalyelere oturamıyormuş.

• DELİRME KORKUSU OLANLAR...
Romana getirdiği tarz ile dünya edebiyatını sarsan Virginia Wolf uzun yıllar delirme korkusuyla yaşamış. Wolf'un intiharına da bu amansız korku neden olmuş. Romanlarında intiharı tema olarak işleyen Wolf "Dalgalar" adlı romanında olduğu gibi 1941 yılında ceplerine taş doldurarak kendini delice akan Ouse nehrinin kollarına bırakıp intihar etmiş.

• YANGIN KORKUSU İLE YAŞAYANLAR...

Ünlü oyuncu ve yönetmen Woody Allen 'yangın çıkabilir' korkusuyla yatarken bile ayakkabılarını çıkarmıyormuş. Kapalı ve dar yerlerden çok korkan Allen sık sık psikiyatrist desteğine ihtiyaç duyuyormuş.

Filozof Arthur Schopenhauer ise yangın korkusu yüzünden hayatı boyunca hep birinci katlarda oturmuş.

• UÇAK FOBİSİ OLANLAR...

Ünlü yıldızlar arasında uçağa binmekten korkan da çok fazla. Kristie Alley Bob Newheart Winona Ryder Luciano Pavarotti Kristie Alley Roseanne Baar Sam Shepard Joanne Woodward Liv Ullman Tony Curtis gibi ünlü aktör ve sanatçılar uçağa binme korkusu yaşadığını itiraf eden kişilerden bazıları. Whoopi Goldberg bu korkusu yüzünden ABD'de her yere karayoluyla gittiğini söylüyor.

• ...VE KELEBEKTEN (!) KORKAN ÜNLÜ...

Ünlü sinema oyuncusu Nicole Kidman'ın korkusu ise neredeyse inanılmaz. Pek çoğumuz kelebekleri severiz ancak Kidman bu sevimli canlıdan çok korkuyormuş.

Eskilerin alimi Beydeba’nın şöyle sözü vardır: “ Dünyada yapılacak en büyük iyilik korku içinde yaşayan bir kimseyi emniyete kavuşturmaktır.”

Korku içinde yaşayan insanın ne kendine güveni olur ne yarınına güveni olur. Oysa bilen insan bilir ki iyilik de kötülük de Allah’tandır. En büyük emniyetimiz de O’dur ! Bu emniyetinin gerçek farkındalığıyla yaşayan insan tüm korkularını yenmiş olmaz mı ?

----------
“Onlar dünya hayatından (yalnızca) dışta olanı bilirler. Ahretten ise gafil olanlardır.” (Rum Suresi 7)

“Yeryüzünde olan ve sizin nefislerinizde meydana gelen herhangi bir musibet yoktur ki Biz onu yaratmadan önce bir kitapta (yazılı) olmasın. Şüphesiz bu Allah'a göre pek kolaydır.” (Hadid Suresi 22)


Alıntıdır.