Aldatılan insanlar kanser hastası gibi acı çeker

İhanet ağrıtır acıtır yataklara düşürebilir ölümcül hastalıklar gibi insanda hasar bırakabilir. Prof. Dr. Sedat Özkan aldatıldığını öğrenen bir kişinin kanser olduğunu öğrenen biriyle aynı acıları çektiğini söylüyor

İstanbul Tıp Fakültesi Liyezon Psikiyatri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Sedat Özkan aldatma acısının ruhumuzda ve vücudumuzda bıraktığı izlerle ilgili sorularımızı yanıtladı:

- Aldatılan insan fiziki olarak acı çeker mi?
Aldatılan insan fiziki acı çeker ama bu psikolojik kaynaklı bir acıdır. Bağımlı kişilik yapısındaki insanlar aldatılmadan daha çok etkilenir. Pasif ilişki bağımlısı olan hayatının diğer alanlarında mutlu olamayan kendini yeterince sevemeyen daha ezik daha pasif karakterdeki insanlar; aldatılmadan daha farklı etkilenirler. Bundan dolayı kendilerine olan sevgileri ve verdikleri değer zedelenir.

AŞK TEK EŞLİDİR
- Aldatmanın bir gecelik olması ya da sanal olması duyulan acıyı etkiler mi?

Bazen kadınlar aldatılmayı 'düşünsel mi duygusal mı bedensel mi' diye ayırt etmeye 'Bir gecelik' diye teselli bulmaya çalışırlar. Ben bunu yadırgıyorum. Cinsellik de sevgiyi ifade tarzıdır. Bu anlamda farklı cinsellik arayışı mutlaka ilişkiyi zedeler. İlişkinin psikolojisi açısından baktığımda bunun uzun süreli aldatmadan bir farkı yoktur. Hırsızlığın biri onu olur mu?

- Erkeklerin biyolojik olarak çok eşli olduğu söylenir. Aldatma erkeklerin gerçekten genlerinde mi var?
Kadın için de erkek için de aşk tek eşlidir. Bir insan aşıksa sadıktır. Aşkta aldatma olmaz. Ama aşık olduğunu düşündüğü halde aldatan ve aldatılanlar var.

KADINA AĞRI VERİR
- Kadınlar mı erkekler mi aldatılma nedeniyle daha fazla acı çeker?
Fiziksel boyutta acı kadınlarda daha fazladır. Çünkü kadınlarda psikolojik gerilim ve öfkeyi bedenselleştirme eğilimi biraz daha fazladır. Yasa girerler. İlişki bitmese bile eskiden olan tutkular zedelenir.

- Aldatılan kişinin intikam alması acısını hafifletir mi?
Eğer eşi onu aldattığı için o da aldatmaya başladıysa şunu bilsin ki; zaten artık eşini sevmiyordur. İnsan kendi davranışlarından sorumludur. Kendi davranışlarını başkasına endeksleyen insan yanlış yapar. Ben bunu bir çözüm olarak görmüyorum. Tam tersi böyle bir tutum; öfkeyi ve kopuşu daha da hızlandırır ilişkiyi çökertir. Aldatılan insan 'dünyada başka erkek/kadın mı yok' demeye başlayabilir. Ama aldatandan intikam almak için aldatmak aynı yanlışa düşmekten başka bir şey değildir. Öfkesini böyle bastırmak isteyenler vazoyu tamamen kırarlar.

- Aldatılma acısı çeken kadının en büyük hatası nedir?
Dişiliğini abartılı bir şekilde ortaya koymak bu sorunu çözmez. Eğer bir kişilik bozukluğu yoksa örtülü duyguların dışarı vurulması gerekir..

Hazırlayan : ESRA TÜZÜN

ALINTIDIR.