Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Kişilerarası İletişimde Bireyin Kendisi

  Kendinin Farkında Olma

  Dört Benlik Modeli

  1. Açık Benlik(kişilik): Tutum davranış hisler arzular motivasyonlar gibi bütün informasyonu hem sizin hem de başkalarının bildiğini ifade eder. Bu informasyon adınızdan deri renginize cinsiyet ve yaşa kadar genş bir alanı kapsar.

  'iletişim başkaları ve kendiniz için kendinize açık olmanın derecesine bağlıdır'(Luft 1969)

  2. Kendine Kapalı veya Duyarsız: Kendiniz hakkında başkalarının bildiği ama sizin kendi hakkınızdaki bu bilgiyi yok saymanız demektir. Herşeyi bilir gibi söze başlama savunma mekanizmaları geliştrme kızdğnızda burnunuzu ovuşturmak gibi.

  İletişim ve kişiler arası ilişkiler genelde kendine duyarsızlık oranı küçüldükçe güçlenmektedir.

  3. Saklanmış Kişilik: sizin gizli tutuğunuzun başkalarının ve kendinizin aslında biliyor olmasıdır. Bu alan ifade etmek istemediğiniz her konuyu kapsar. Bu tip insanlar sizin hakkınızda konuşur ama kendileri hakkında pek bir şey anlatmazlar. İnsanların büyük coğunluğu belli seyleri gizli tutar.

  4. Bilinmeyen Kişilik: kendinizin ve başkalarının bilmediği(!) kendi hakkınızdaki(!) gerçekleri kapsar. Bu duyu yoksunluğu(!) ilaç ya da hipnoz gibi deneysel koşullar altında geçici değişimlerle açıklanmaya çalışılır.

  ALINTIDIR.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Kişisel Farkındalığın Gelişmesi

  1. Kendiniz Hakkında Kendinize Soru Sorma:

  Bu aşamadaki testlerden biri "Ben Kimim?" uygulamasıdır.(Bugental ve Zelen 1950). Bu soru 15 kez sorulup her seferinde farklı cevaplar verilecektir. Kuşkusuz hem pozitif hem negatif cevaplar yazılmalıdır. Ve kişisel gelişmenin 'neden' istendiği de. Çünkü bu amaç da değişebilir.

  2. Kendinizle ilgili konuşmalarınız düşüncelerinizi etkiler(!). Kendiniz hakkında olumlu konuşuyorsanız(olumlama) pozitif seyler hiseder hale gelirsiniz! Aynı şekilde tersidir.

  3. Sizi Destekleyecek Kişiler Bulun: Carl Rogers'a göre zarar veren insanlar her konuda hata bulur ve eleştirir. Destekleyenlerse iyimserdir. Sizi ödüllendirir. Kendinizi iyi hissettirir.

  4. Başarıyla Sonuçlanacak Projelerde Çalışınız: Bazı insanlar başarısız olmak ister ya da öyle görünür. Ve başarısız projeleri tercih ederler. Her konuda her proje gerçekleşmese de başarıyla sonuçlanacak projelere katılın. Her başarı özgüveninizi tazeler.

  ALINTIDIR.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş