Mevsimlerin geçiş dönemlerinde ortaya çıkan duygusal değişiklikler depresyonu tetikliyor. Mevsimsel depresyonun daha çok sonbaharda görüldüğü düşünülse de pek çok kişi ilkbahar aylarında da depresyona giriyor. Peki siz de depresyonda mısınız?

Mevsimin değişmesiyle birlikte ortaya çıkan duygusal değişiklikler hakkında bilgi veren Doç. Dr. Hüsnü Erkmen “Mevsim değişiklikleri ile sadece hastalarda değil hemen herkeste duygusal değişiklikler oluşur. Çoğu insan ilkbaharda kendini coşkulu sonbaharda hüzünlü hisseder. Depresyon gibi bir duygulanım hastalığı olanlarda bu çok daha belirgindir. Genellikle ilkbahar ve yaz aylarında daha iyi hissetmek sonbahar ve kış aylarında ise daha kötü hissetmek şeklinde görülür. Ancak bunun tam tersi olan hastalar da vardır” dedi.

Nasıl Önlemler Alınabilir?

Doç. Dr. Hüsnü Erkmen mevsim değişikliği ile birlikte ortaya çıkan depresyona karşı önlem alınabileceğini belirtti: “Bazı mevsimlerde kişinin performansı belirgin olarak düşüyor ve depresyon belirtileri ortaya çıkıyorsa mutlaka bir psikiyatri uzmanına başvurmalı. Mevsimsel depresyonu zaten bilinen kişiler ise psikiyatristleri ile çok iyi bir işbirliği yaparak mevsim başlamadan önce tedavilerini düzenlettirmeli depresyon önleyici tedavi gerekiyorsa bunları uygulamalı aktivitelerini ve normal yaşamlarını düzenli tutmaya çalışmalıdırlar.”

Depresyon Belirtileri Nelerdir?


Doç. Dr. Hüsnü Erkmen depresyon belirtilerini sıraladı: “Hastalık başladığı zaman kişide enerji ve ilgi azalır veya kaybolur suçluluk duyguları konsantrasyon güçlüğü iştah kaybı yaşamak istememe ölüm ve intihar fikirleri ortaya çıkar. Duygusal olarak çökkündürler her şeye üzülürler.

Ağlama sıklaşır ve kendisini ilgilendirmeyen şeyler için de ağlamalar başlar. Sıkıntı ve huzursuzluk vardır hiç bir şeyden zevk alamaz olurlar aktiviteleri azalır işleri aksar uyku bozulur cinsel istek azalır kendilerini yorgun hissederler vücudun değişik yerlerinde ağrılar oluşur ilişkileri aksar toplumsal görevler ve mesleki işlevlerini gerçekleştiremezler.”


DEPRESYON TESTİ

En az iki hafta boyunaca aşağıdaki yakınmalardan beşinin görülmesi depresyonu işaret ediyor.

1- Üzgün ve boş hissetme
2- Günün büyük bölümünde ilgi azalması ve zevk alma azalması
3- Nedensiz kilo alma veya kaybetme
4- Uykusuzluk veya aşırı uyuma
5- Yersiz aşırı hareketlilik veya uyuşukluk
6- Sürekli ve nedensiz yorgunluk bitkinlik ve enerji kaybı
7- Değersizlik ve suçluluk duyguları
8- Düşünme konsantre olma yetisinin azalması kararsızlık
9- Ölüm ve intihar düşünceleri intihar planları yapmak.

ALINTIDIR.