TABLOYA YATIRIM NASIL YAPILIR"


Yahşi Baraz'ın ilk kez koleksiyon oluşturacaklara önerileri şöyle.
Koleksiyonerlerin tablo alırken özgün olup olmadığına ressam birini mi taklit etmiş tablo kopya mı buna dikkat etmeleri gerekiyor. Ayrıca ressamların tablolarını hemen almaya kalkmamaları lazım. Ressam belirli bir noktaya geldikten kendisini tam olarak kanıtladıktan sonra alsınlar.
Bir ressam 25 yaşında güzel bir şey üretir ama daha sonra bunun arkası gelmeyebilir. Yani belirli bir sürecin sanat yılının geçmesi gerekir.
Yatırımcıların güvendiği galericilerden veya sanatçılardan resim almalarında fayda var. Resimde her hangi bir problem olması ya da sahte çıkması durumunda parasını geri alabilmeli.
Rafi Portakal ise "Tek ve kaliteli bir eser aldığınızda tablo ressamın adıyla özdeşleştiği için hem prestij elde diyorsunuz hemde maddi getirisi çok daha yüksek oluyor." diyor.
Sanat eleştirmeni Kaya Özsezgin "Kar getirecek isimlerin hangisi olduğu üzerine de yoğunlaşmak onları yakından izlemek yeterli değil. Sanat eğilimlerinin küresel düzeyde ve ülke çapında nasıl bir yol izlediğini de bilmek gerekiyor" diyor.
Kerimcan Güleryüz'e göre bir sanatçının değerinin artması için bir kaç somut veriye bakmak gerekiyor. Güleryüz bunları şöyle sıralıyor.
— Yerel pazarın dışında yani uluslararası arenada faaliyet göstermesi çok önemlidir. Yani "Taş yerinde ağırdır'ın " ötesine gidip gitmediği gibi etkenlere bakılmalı.
— Uluslararası pazarda yer alma tabii ki belli handikapları da beraberinde getirir; sanatçı trend takibinde bulunarak genel uluslararası bir tavrın bir yansıması mı yoksa gerçekten kendine ait özel bir söyleyecek meselesi var mı?
— Birden fazla galeri tarafından temsil ediliyor mu? Farklı galeriler tarafından nasıl nerede hangi yapıtlarıyla temsil edilmiş.
— Sanatçı kadar onu temsil eden galerinin geçmişi de önemli. Yurt dışı ve yurt içi bağlantılarına dikkat edilmelidir.
— Sevmediğiniz eseri almayın ama sevgi duymak iyi bir alım yapmak için yeterli değildir. Bilgi edinmek şarttır..
— İlgilendiğiniz sanatçının mesleki geçmişini inceleyin bu işte ne kadar kararlı olduğu sizi de ilgilendirir.
— Koleksiyonculuğu sadece bir yatırım aracından ibaret olarak görmeyin. Sanatla ilgilenmek yaşamı anlamanın ve sorgulamanın yeni bir yoludur. Hatta daha da önemlisi yeni bir çevre ve yeni bir iletişim ağına adım atmaktır.
— Her bütçeyle koleksiyonculuğa başlayabilirsiniz sadece izleyeceğiniz yol farklıdır bireysel danışmanlık hizmeti alın.
Sevgiyle kalın....Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
Hikmet ÇetinkayaZiyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]