Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Thumbs up Ölüm ve Erkek Konulu Sergi

  Mine Sanat Galerisinde Çarpıcı Bir Sergi

  Haberin Tarihi: 15 Şubat 2013 16:49

  Mine Sanat Galerisi 14 Mart – 14 Nisan 2013 tarihleri arasında sezonun en ilginç sergilerinden birini gerçekleştiriyor.

  ÖLÜM VE ERKEK
  Küratörlüğünü Balkan Naci İslimyeli nin yaptığı ÖLÜM VE ERKEK çağdaş sanatımızın önde gelen üç kuşak sanatçısını bir araya getiriyor.Balkan Naci İslimyeli Başir Barlakov Ergin İnan Genco Gülan Gürbüz Doğan Ekşioğlu Mehmet Güleryüz Komet Halil Altındere ve Vahit Tuna nın katılımıyla gerçekleşecek olan sergi Ölüm Erkek ve İktidar üçgeni içinde var olan gerilim ve uzlaşmaların tartışıldığı bir görsel platform niteliğinde. Sergini yapımcılığını üstlenen Balkan Naci İslimyeli nin konuyla ilgili metni şöyle;

  ERKEK VE ÖLÜM
  Şiddet erkeğin gen haritasında pusudadır. Uygarlık dediğimiz örgütlenme bu temel içgüdünün üstünü örtüp gizlese de derinde sinsice bekleyen şiddet bilinmeyen nedenler ve çatlaklardan açığa çıkar. Bu patlamalar en az karşısındaki canlı kadar erkeğin kendisini de imhaya yöneliktir. Bastırılmış anlar ve dönemlerde çıkış bulamayan şiddet erkeğin kendini ağır ağır yok etmesi sonucuna kadar varır. Temel nedeni iktidar duygusunun incitilmesi olan baş kaldırma aile başta olmak üzere çeşitli aidiyetler ve erkek dayanışmaları içinde yön değiştirerek yatıştırılır. Eğitilmiş şiddet organize yollardan kendine yeni güç alanları yaratır.

  Ölüm erkeklik zaaflarının okşanması karşılığında ona verilen trajik bir toplumsal ödüldür.

  Kahramanlık güç gösterisi ya da parasal güç toplumsal yapılanmalar içinde erkeğe önerilen hatta buyrulan değerlerdir ve bu oyunun içinde dolanan erkek erken gelen ölümle yüzleşir. Şiddet yaşamı savunmak gerekçeleriyle de olsa önünde sonunda onu yok etmeye yönelir. Erkeğin güce tapmasının en trajik yanı onu kendinden daha güçlüler karşısında köleleştirebilmesindedir. Başka güçler ve başka erkekler çocukluktan başlayarak onların rol kahramanı olurlar. Bu kahramanların yarattığı hayranlık erkekleri bilinçaltı bir ezikliğe sürükler ve tüm yaşam bu ezikliğin yok edilmesine yönelik pozisyon arayışlarıyla geçer.

  Bu olgu toplumsal hiyerarşideki konumuna katlanma duygusundan çok başka bir şeydir. Erkeğin karanlık ve suskun yüzü bu gizil alanlarda belirir ve güçlükle ayırt edilir. Erkek için yaşam bir güç gösterisidir. Yaşlandıkça bu güç ya bilgeliğe ya da acıklı bir ayakta durma çabasına evrilir.

  Yaratıcılık ve görkemli büyüklükteki sanatsal uğraşlar güç ve şiddet dürtüsünün sanatın geniş kucağında alan bulmasıdır. Erkeğin temel ruhsal yapılanmasındaki başat aktörler olan yalnızlık ve yol alma dürtüsü sanat alanındaki yaratıcı ürünlerde göz alıcı bir parlaklığa ulaşabilir. Ancak iktidar yalnızlık yol ve serüven duyguları bir anlamda da taşıdığı büyük risklerle ölümle yüzleşmek anlamına da gelir. Çünkü yaşamın en büyük devinimleri onun gizli yol arkadaşı olan ölüm duygusuyla iç içedir.

  Bu sergi iktidar serüven ve yol duyguları içinde seyreden erkekliğin sanat alanında yüceltilmiş çağdaş örneklerini önünüze getiriyor. Sanatımızın üç kuşak erkek temsilcilerinin yapıtlarında izleyeceğimiz bu sorun sanatçıların yaratıyla güdüler arasındaki çelişki ve uzlaşmalara bakışlarıyla zenginleşerek anlamlı bir tartışma platformu oluşturacaktır.

  "Erkek ve Ölüm" isimli grup sergimizi 14.03.2013 – 14.04.2013 tarihleri arasında Mine Sanat Galerisi Nişantaşı mekânında ziyaret edebilirsiniz.

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

  Yed-i AdL and Bengisu like this.
  Kadının gelişimi bağımsızlığı özgürlüğü kendisinden gelmelidir. İlk olarak kendisini bir obje değil bir kişilik olarak ortaya koymalıdır. İkincisi hayatını basit fakat zengin ve derin kılarak; kendi bedeni üzerinde başkalarının iddia ettiği tüm haklara karşı koymalı istemediği sürece çocuk yapmamalıZiyaretçilere, Gizli İçerik! tanrınınZiyaretçilere, Gizli İçerik! devletinZiyaretçilere, Gizli İçerik! kocasının ailesinin bir kulu olmaya karşı çıkmalıdır. Bu da hayatın tüm karmaşıklığını ve özünü anlamaya çalışarak yani kendini toplumun fikirlerinden ve yargılarından özgürleştirerek olur.

  Emma Goldman

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Ne biçim sergiymiş. Eminim herkes bu saçma sergiye gitmiştir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş