Kızılcık reçeli

Kahvaltı sofralarına yakışacak bir lezzet...
Sonbahar'ın gelmesiyle birlikte kısa boylu ağacında pıtır pıtır kendini gösterdiği faydalı mı faydalı bir meyve; kızılcık. Kurutulmuş meyve hali dışında reçel marmelat veya içecek olarak tüketilen kızılcık pek çok mineral ve vitamini yüklemiş sırtına. Bol miktarda C vitamini içeren antioksidan bir meyve. Kalp sağlığını koruduğu hücre yenilenmesine katkıda bulunduğu kemik ve diş yapısını güçlendirdiği bu nedenle diş çürümesini önlediği bilinen faydalarından.
Malzemeler

1 kilogram kızılcık
750 gram toz şeker
1/2 su bardağı su
1 tatlı kaşığı taze sıkılmış limon suyu
Nasıl yapılır

Sap kısımlarını ayıkladığınız kızılcıkları bol suda yıkayıp fazla sularını süzdürdükten sonra derin bir tencereye aktarın. Toz şekerle karıştırıp kapağı kapalı tencerede bekletin (Şekere bastığınız kızılcıkları bir gece kadar bekletmenizde fayda var). Şekerde bekleyen kızılcıkları az miktarda su ilavesiyle kaynamaya bırakın. Kaynayıp göz göz olmaya başladığında kısık ateşte 45-50 dakika kadar ara ara kontrol ederek pişirin.
Tencerenin yüzeyine çıkan köpükleri bir kaşık ya da kevgir yardımıyla alın.
Pişirme işleminin sonuna doğru kıvam alan reçele taze sıkılmış limon suyunu katıp ocaktan alın. Önceden kaynatılmış temiz ve kuru bir kavanoza doldurup kapağını sıkıca kapatın. Ters çevirip soğuması için bekletin. Oda ısısında soğuyan reçeli ısı ve ışık geçirmeyen kapalı bir yerde muhafaza edin. Kullanmaya başladıktan sonra arzuya göre buzdolabında muhafaza edip kahvaltılarınızda ve tatlı tariflerinizde kullanın.
Pişirme önerisi: Taze sıkılmış limon suyu yerine 1-2 adet küçük boyutlarda limon tuzu ekleyebilirsiniz.
Afiyet olsun...