Üzüm reçeli

Eğlenceli ve tadı yerinde bir kahvaltılık tarifi...


Reçeli sulandırmaması için tahta bir kaşık kullanın ya da tencereyi aralarda hafifçe sallayın.
Malzemeler

750 gram üzüm
750 gram toz şeker
1/2 su bardağı su
1 yemek kaşığı taze sıkılmış limon suyu
1 adet çubuk tarçın
Nasıl yapılır

Bol suda yıkayıp fazla sularını süzdürdüğünüz üzümlerin saplarını tek tek ayıklayın. Bütün halde bıraktığınız üzüm taneleri ve toz şekeri derin bir tencereye alın. Kendi suyunu salması için kapağı kapalı tencerede bekletin. Meyvelerin bıraktığı su miktarı yeterli olmayacağından az miktarda içme suyu ekleyip kısık ateşte pişmeye bırakın.
Tencerenin yüzeyine çıkan köpükleri bir kevgir yardımıyla alıp kullanmamak üzere bir kenara ayırın. Kısık ateşte 30 dakika kadar kaynattığınız reçel karışımına çubuk tarçını katıp yaklaşık 10 dakika daha pişirin. Temiz bir tabağa damlattığınız reçeli soğutup kıvamını kontrol edin. Çubuk tarçını içinden alıp kenara ayırın.
Kıvam alan reçel karışımına taze sıkılmış limon suyunu ekleyip yavaşça karıştırdıktan sonra ocaktan alın. Kapağı sıkıca kapanan kaynar suda bekletilip kurulanmış kavanoza ocaktan aldığınız reçel karışımını sıcağı sıcağına dökün. Kapağını sıkıca kapattığınız kavanozu ters çevirip oda ısısında soğuttuktan sonra ısı ve ışık geçirmeyen bir ortamda muhafaza edin. Kahvaltı dışında tatlı ve sos tariflerinde sevdiklerinizle paylaşın.
Afiyet olsun...