Malzemeler
1 adet şadok(kuru greyfurtyöresel adı)
250 gr şeker
15 su bardağı su
2 çorba kaşığı limon suyu
18-20 adet kürdan
1 çimdik şadok rende artığı
Servis içinkaymak
Hazırlanışı
Kabukları meyveden ayırmak içinportakal soyar gibi kesin.6 dilime ayırınher bir yaprağı rendenin ince kısmıylabeyazlarına ulaşacak kadar rendeleyin(bu aşamade el ayarınızın beceriye sahip olması gerekiyorbeyaz ve sarı dış kabuk arası rendeleme gerekiyor)
Her bir dilimi2-3 parçaya boyuna kesipküçültün.Kaynar suda 15 dk kadar haşlayın.Soğuk sudan geçirin.Soğumuş dilimlerikıvırarak kürdanla sabitleyin.
Pişirme tencerenize suşeker ve bir çimdik şadok rende artığını alın.Isıtarak şekeri eritinkarışımınız kaynamaya yakın kürdanla sabitlediğiniz kabukları tencereye alın.
20-25 dk şıranız suyu çekinceye kadar pişirin.Ateşten almaya yakın limon suyunu ekleyin.
Serviste soğumuş reçelinizi kaymakla servis yapın
Şadokbir tür turunçgil.Yaşadığım yörede yeni üretimine başlandı.Turunçgil reçel severler için yeni bir alternatif üretmek adına reçelini(yada tatlısını) denedim.Tariforjinaldir. Şadok ile ilgili detaylı bilgi için bu siteyi ziyaret edebilirsiniz.
Turunç reçelinin yapımı gibi2-3 gün tatlandırmaya gerek yok.Ancak rende esnasında ince dengeyi tutturmak önemli.İç meyve son derece sulu keseciklerle dolutatlı ekşimsi.Zevkle tüketebilirsiniz.