Meme muayenesi 20 yaşında başlamalı

Meme kanserinde en önemli nokta olan erken teşhis için her kadın 20 yaşından itibaren kendi kendine meme muayenesini yapmalı.


Dünyada her yıl yaklaşık 2 milyon kadına meme kanseri teşhisi konuluyor.Türkiye'de meme kanseri her yıl 20 bin kadının yaşamını etkiliyor. Kadın kanserlerinin %25'ini tüm kanserlerin de %12'sini oluşturan meme kanseri günümüzde artık 30'lu yaşlarda da sıklıkla görülüyor. Geçmişte her 12-14 kadında bir ortaya çıkan hastalığa artık 8 kadında bir rastlamak mümkün. Bunun en önemli nedenini ise yaşam şekli değişikleri oluşturuyor.

Memorial Sağlık Grubu Antalya Onkoloji Merkezi Başkanı Prof. Dr. Mustafa Özdoğan 1-31 Ekim Meme Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık ayı nedeniyle gerçekleştirilen basın toplantısında "Hastalığın erken evrede tespiti için ise kendi kendine meme muayenesi önem kazanıyor. Her kadının 20 yaşından itibaren memesini tanıması aylık düzenli kontrollerini yapması ve 40 yaşından itibaren de mamografi takibi erken tanıya olanak sağlıyor” dedi.

Kadınlar hormonlarına uygun yaşamıyor

Meme kanseri risk faktörlerinin önemli bir bölümünün; erken yaşta adet görme ve 50'li yaşlarda menopoza girme gibi vücudun östrojene uzun süre maruz kalmasından kaynaklandığını ifade eden Prof. Dr. Özdoğan "Kent yaşamı kadınların çalışma hayatına erken yaşta atılmaları ve kariyer hedefi nedeniyle çocuk sahibi olma şanslarını ertelemelerine yol açmaktadır. Yoğun iş temposu nedeniyle ilk doğumun 30 yaşından sonra yapılması ya da hiç doğurmama emzirme süresinin kısalması meme kanserinin nedenleri arasında gösterilmektedir. Bununla birlikte alkol ve sigara kullanımı menopoz sonrası aşırı kilo da bilinen en önemli risk faktörlerinden bazılarıdır. Genetik geçişli olan ve %5-7 oranında görülen meme kanserlerinin saptanması ve aile diğer bireylerinin taranması çok önemlidir” şeklinde konuştu.

Her kadın memesini 20 yaşından itibaren tanımalı

Kendi kendine meme muayenesinin erken tanı için çok önemli bir adım olduğunu dile getiren Prof. Dr. Mustafa Özdoğan kadınların 20 yaşından itibaren memesini düzenli olarak gözlemlemesi gerektiğini söyledi. Prof. Dr. Özdoğan: "Her kadın 20 yaşından itibaren meme muayenesini yaparken; her ay adet döneminden sonra memesinin simetrisine meme başında bir akıntı olup olmadığına herhangi bir deformitenin varlığına cilt değişikliklerine ele bir kitlenin gelip gelmediğine dikkat etmelidir. Çünkü meme kanseri tümörü basit bir değerlendirme ile algılanabilir” dedi. Yıllık meme muayenesi ve mamografi taramasının önemine de değinen Prof. Dr. Özdoğan "Meme kontrolleri 40 yaşından sonra doktor tarafından yapılmalıdır. Aynı zamanda doktorun önerisi ile yine her yıl mamografi taraması çok önemlidir” ifadelerini kullandı.