Oksijen tedavisi oksijen tüpü kullanımıEğer kronik bir akciğer hastalığınız varsa bazı durumlarda doktorunuz evde oksijen kullanmanızı önerebilir. Uygun kullanıldığında güvenilirdir ve rahatlamanızi sağlayabilir.

Gerekli önlemleri Alma
Oksijenin bol olduğu ortamlarda ateş daha hızlı yanar. Bu nedenle evde oksijen kullanırken yangına karşı uygun önlemleri almak gereklidir. kıvılcım ateş ve ısı çıkaran aletleri oksijen veri|en bölgenin yeterince uzağında tutun. Bunlar arasında kibrit çakmak ile ısıtıcı elektrikli battaniye radyo ve saç kurutma makinesi gibi elektrikle çalışan aletler sayılabilir. Yanıcı maddeleri (alkol spreyler yanıcı sıvılar iıe vazelin ve parfümler de dahil petrol ürünü içeren maddeler gibi)de bölgeden uzak tutun.
Oksijen tüpünü ve malzemelerini 50 C üzerindeki sıcaklıklara maruz bıkarmayın.

Kullanırken
• Oksijen tüpünün devrilmemesi içjn gerekli önlemleri alın çünkü tüpler ağırdır ve devrildiğinde zarar verebilirler.( Kullanmadığınızda koruyucu kabını uygun şekilde takın).

• Oksijen tüpüne regülatörünü takarken teknik talimatlara tam olarak uyun.

• Regülatörü takmadan önce vanayı hafifçe açıp hemen kapatın. Bu işlem toz ve yanıcı maddeleri temizleyecektir.

Oksijen Tüpünü Taşıma
Eğer 24 saat oksijen almanız gerekiyorsa doktorunuz taşınabilir oksijen tüpleri kullanmanızı önerebilir.yukarıda anlatılan kuralları ve düzenlemeleri taşınabilir tüpe de uygulayın. Taşınabilir tüplerde sınırlı miktarda oksijen bulunur bu nedenle uzun yolculuklarda sürekli oksijen sağlamak için daha fazla hazırlık yapmak gerekir.