Plörezi plevral effüzyonBelirtiler
- Nefes darlığı
- Göğüs ağrısı
- Kuru öksürük
- Ateş ve titreme

Plörezi plevranın iltihabıdır; plevra akciğerlerinizin her birini çevreleyen iki katlı zardır. Plevra efüzyonları plevra boşluğunda sıvı birikmeleridir. Plörezi ve plöral efüzyonlar tüberküloz pnömoni (zatürre) pulmoner emboli pankreatitkanser veya kortfestif kalp yetmezliği gibi hastalıkların veya göğüs üzerine travma veya diğer ciddi durumların komplikasyonları olarak meydana gelir.

Plörezide zarın iltihaplı iki tabakası nefes alıp verdiğiniz zaman birbirine sürtünür Bu göğsünüzde öksürme aksırma ve derini nefes alma ile dahada kötüleşen şiddetli bir ağrı meydâna getirir. Bu ağrı nefesinizi tuttuğunuz zaman veya bazen ağrıyan yerin üzerine basınç uyguladığınız zaman rahatlar.

Plevra efüzyonları meydana geldiğinde ağrı genellikle ortadan kalkar çünkü sıvı ibir yağlama maddesi işlevi görür fakat eğer yeteri kadar sıvı birikirse akciğerlere basınçyapar ve normal işlevlerini bozarak nefes darlığına yol açar. Bununla beraber kuru bir öksürük ateş ve tiremede bazen meydana gelir. Özellikle eğer plevre boşluğundaki sıvı enfeksiyonluysa plörezinin sonu .genellikle buna yol açan hastalığın ciddiyet derecesini bağlıdır.

Tedavi
Önce plöreziye veya plevra efüzyonuna neden olan durumu tedavi etmek önemlidir. Fakat bazı durumlarda plevra efüzyonunu günler boyu bir göğüs tüpü yoluyla drene etmek (akıtmak) gerekir

İlaç tedavisinde genellikle aneljezikler ve antienflamatuar ilaçlar verilir. Bazen öksürüğü kesmek için kodein verilir.