Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Question Zarürre Pnömoni Hastalığı






  Zatürre (Pnömani) Hastalığı

  Bir veya birkaç akciğer lobunun iltihaplanması şeklinde ortaya çıkan bir hastalıktır. İltihaplanmaya virüs bakteri veya mantar gibi mikro-organizmalar sebep olmaktadırlar. Ayrıca alkoL uyuşturucu maddeler sigara ve kötü hayat şartları zatürre'ye ortam hazırlayan faktörlerdir.

  Belirtileri:
  - Yüksek ateş titreme ve kuru öksürük ilk işaretleridir.
  - Soluk alındığı zaman sırta çivi batırılıyormuş gibi ağrı hissedilir ve hemen arkasından öksürük gelir.
  - Şiddetli baş ağrısı yapar.

  DIKKAT:
  Tedavi edilmeyen zatürre vakaları şuur kaybı ve komaya kadar varan ağır sonuçlar doğurur.

  Korunma:
  - Kızamık ve çiçek virüsleri zatürre yapma ihtimali yüksek mikroplardır.
  - Ağır geçen grip hastalığının da etkisi fazladır.
  - Ateşli bulaşıcı hastalıklara yakalanmamak için temizliğe dikkat etmeli ve aşı yaptırılmalıdır.
  - Zararlı alışkanlıklardan uzak düzenli bir hayat yaşamalıdır.

  Tedavi:
  - En etkili tedavi usulü antibiyotikler olup asıl hastalığa yöneliktir.
  - Tedavi sırasında yatak istirahati verilmelidir.
  - Ayrıca ateş düşürücü ve öksürük kesici ilaçlar da verilir.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Soğuk su içmemek soğuktan kollamak lazım.

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Zatürre pnömoni akciğer enfeksiyonu

  Zatürre pnömoni akciğer enfeksiyonu

  Zatürre pnömoni alt solunum yolu enfeksiyonları : Toplumun hem çocuk hem de erişkin kesimini etkileyen alt solunum yolu infeksiyonları (ASYE) denince Akut bronşit Kr. bronşitin akut alevlenmesi ve Pnömoni akla gelmelidir. Günlük pratik tıpta çok önemli bir yer tutar. Çoğu hafif seyreden ve kendi kendine iyileşen bu infeksiyonlarla daha çok pratisyen hekimler karşılaşır.

  Daha ağır seyreden ve hastane tedavisi gereken infeksiyonların tanı ve tedavisi ise uzman hekimlerce yapılır. ASYE'de bakteriyel etkenler de söz konusu olduğundan enfeksiyon ataklarının çoğu hafif ve kendi kendine iyileşebilecek olsa bile empirik antibiyotik tedavisine sıklıkla başvurulmaktadır. Ancak hangi hastalara ne tür antibiyotik rejiminin uygulanacağı konusunda bir netlik yoktur.

  √ Etkenler nelerdir?

  • Toplum kökenli pnömoniler tipik pnömoni ve atipik pnömoni olarak iki alt grupta incelenirler. Tipik pnömonilere sıklıkla bakteriler neden olurken atipik pnömoni etkenleri mycoplasmalar chlamydialar ricketsialar ve viruslerdir. Hastane kökenli pnömoniler diğer hastalıklar nedeniyle hastaneye yatırılan kişilerde görülen pnömonilerdir. Sıklıkla etken bakterilerdir ve bunlardan en sık olarak Klebsiella pneumönia ve Pseudomonas aeruginosa pnömoniye neden olurlar.

  • İmmün yetersizliği olan hastalarda görülen pnömonilerin etken mikroorganizmaları immün yetersizliğin sebebine göre değişmektedir. Bakteriler viruslar ya da mantarlar pnömoniye neden olabilirler.

  √ Ne gibi şikayetlere yol açar?
  • Pnömonide şikayetler etken mikroorganizmanın türüne göre değişiklikler gösterir. Bakteriyel pnömonilerde genellikle ateş üşüme ve titreme ile başlar ve gittikçe yükselir. Yüksek seviyede seyreden ateş zamanla normale düşer ve ateşin düşmesi ile hastada rahatlama gözlenir.

  • Öksürük başlangıçta kuru vasıftadır. Ancak daha sonra öksürükle beraber normal yapıda ya da iltihaplı balgam da görülür. Hastaların en çok rahatsızlık bildirdikleri şikayetleri yan göğüs ağrısıdır. Yan ağrısı akciğer zarlarının tahrişi sonucu meydana gelir. Öksürükle nefes alıp vermekle ağrıda artış olur. Hastalığın yaygınlık derecesine göre hastalarda nefes darlığı ve el ayak ve dudaklarda morarmalar görülebilir. Bu tablolar ancak yaygın hastalığı olanlarda gözlenir.

  • Hastalarda genellikle halsizlik iştahsızlık kırgınlık gibi genel şikayetler de bulunmaktadır. Etken mikroorganizmanın türüne göre nadiren kanlı balgam şikayeti de izlenebilmektedir.

  √ Fiziki muayene bulguları nelerdir?

  • Pnömonili hastalarda genel durum bozulabilir. Hastalığın bulunduğu tarafın solunuma katılımında azalma olduğu izlenebilir hastanın yan ağrısını azaltmak için o tarafa doğru eğildiği görülür.

  • Hastada dinleme bulgusu olarak hastalığın dönemine göre değişik bulgulara rastlanabilir. Erken ve geç dönemlerde hasta olan akciğer alanlarında ral denilen anormal sesler duyulabilir. İltihabın yoğun olduğu dönemlerde ise bronşial solunum sesleri duyulmaktadır. Olaya akciğer zarları da karışmış ise bu alanda frotman adı verilen ve akciğer zarlarının sürtünmesi ile oluşan anormal sesler duyulabilir.

  • Hastaların kalp atım sayısında artış mevcuttur. Nabız sayısı da artmıştır ve düzensiz nabız olabilir. Tansiyon değerleri normal sınırların altına düşmüştür.

  √ Tanısı nedir?

  • Tanı hastanın şikayetleri muayene bulguları ve tetkikler bir arada değerlendirilerek konulur. Balgamda etken mikroorganizmanın tespiti kesin tanı ve tedavi planı için oldukça değerlidir. Kanın çökme hızında artış gözlenir. Beyaz hücreler etkenin türüne göre artmış olabilir. Balgam incelemesinden sonra en önemli tetkik yöntemi akciğer grafisidir. Akciğer grafisinde hastalığa yakalanan bölgede düzensiz vasıfta gölge koyuluğunda artış izlenir. Balgamda direk bakı ile etken bakteri veya mantar izlenebilir ya da kültürde üretilebilirler. Viral pnömonilerde etken mikroorganizmanın tespiti güçtür.

  √ Tedavi yolları nelerdir?
  • Pnömoni tanısı konulan hastalara öncelikle destek tedaviler uygulanmalıdır. Hastanın odası sıcak ve nemli olmalıdır. Sıvı ihtiyacı giderilmeli ileri derecede su kaybı olan hastalara serum tedavisine geçilmelidir. Ağrı ve ateşi olan hastalara ağrı kesici-ateş düşürücü ilaçlar verilmeli tedaviye balgam söktürücü ilaçlar eklenerek balgam atılması kolaylaştırılmalıdır. Tedavi sonlarına doğru balgam çıkaramayan ileri derecede rahatsız edici öksürüğü olan hastalara öksürük kesici ilaçlar verilebilir.

  • Hastalığın asıl tedavisi etken mikroorganizmanın tespiti ile mümkün olacaktır. Eğer mikroorganizma tespit edilmiş ise buna yönelik etkili antibiyotikler uygulanmalıdır. Eğer ilaç duyarlılık testleri yapma imkanı olursa bu testlerin neticesine göre uygun antibiyotik verilmelidir. Hastalığı oluşturan etkene ve hastalığın şiddetine göre tedavi en az 5-7 gün düzenli olarak uygulanmalıdır. Bazı mikroorganizmalarla oluşan pnömonilerin tedavi süresi daha uzun olmak zorunda olabileceği unutulmamalıdır.

  • Direk bakı veya kültür ile etken tespit edilememişse hastanın kliniğine ve laboratuar tetkiklerine bakılarak bakteriyel ya da viral pnömoni ayırımına gidilmeli ve gerekiyorsa geniş etkili antibiyotiklerle tedaviye başlanmalıdır.

  √ Aşağıdaki hastalar hastanede yatırılarak tedavi edilmelidirler;
  ° a. 65 yaş üzerindeki hastalar.

  ° b. Şeker hasalığı kalp hastalığı böbrek yetmezliği kronik akciğer hastalıkları alkolizm immün yetmezlik kanser gibi hastalıkları olanlar

  ° c. Solunum sayısı dakikada 30dan fazla olanlar sistolik kan basıncı 90 mmHgnın altında veya diastolik kan basıncı 60 mmHgnın altında olanlar ateşi 388 derecenin üzerinde olanlar şuurunda bulanıklık görülenler akciğer dışı organlarda iltihabi bulguları tespit edilenler.

  ° d. Beyaz küre sayısı 4.000in altında veya 30.000in üzerinde olanlar hematokriti %30un altında bulunanlar arter kanında parsiyel oksijen basıncı 60 mmHgnın altında tespit edilenler akciğer grafisinde birden çok alanda pnömonisi olanlar ya da iki gün ara ile çekilen akciğer grafilerinde iltihabın hızlı ilerlediği gözlenen hastalar akciğer zarları arasında sıvı toplananlar

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş