Merhabalar......
Hayat ın akışını asıl etkileyen fiziksel değil ruhsaldır. Kalbinizi etkileyemeyenler sizi aklınızdan çekip sürükleyemezler. Hayatı vücut organlarınızla değil ruhunuzla yaşarsınız. Yaşadığınız Dünya dışarıda yaşanan değil kendi içinizde kendinize yaşattığınız dünyadır.

Vücudunuzu kendi bilinciniz ve gücünüzle çalıştırmadığınız gibi kendinizi sokaklarda yürüten de siz değilsiniz.

Hayatta tesadüf şans talih imtiyaz rastlantı yoktur. O zaman görünüşe göre rastlantı olanların ardındaki müthiş planları keşfetmeliyiz. Hiçbir güçlü bilinç “içgüdü” veya “tabiat ana” gibi boş kavramlara terk edilemez. Bu tür kavramları çağrıştıran olaylar oluyorsa bu olayları gerçek boyutlarından yakalama becerisini geliştirmeliyiz.

Hayatınızın akışında meydana gelen en küçük olaylar bile ya sizin ya diğer yaratıkların ya da Yaratıcının gerekçeleriyle gerçekleşiyor. O zaman bu gerekçeleri keşfedebilecek kadar hayatın arkasına ruhsallığın derinlerine girmemiz gerekiyor. Ruhsal Zekâ tam olarak bu süreçtir; köklü bir bilinç değişimidir; insanın öz doğasına dönüşüdür; küçük bedeninin arkasında gizlenen büyük bedeniyle tanışması sürecidir.

İnsan bedeni bir kamyonun altında ezilebilecek kadar zayıftır; ama ruhu kamyonu ezebilecek kadar güçlüdür. Kollarınızla yüz kilonun altında ezilirsiniz; ama ruhunuzla bir gökdeleni devirebilirsiniz. Dağlar insan bedenine meydan okur; ama insan ruhu dağlara meydan okuyabilecek kadar engin yaratılmıştır. İnsan bedeni adım adım yükselir; oysa ruh vücudu kanatlandırır. Ruhsal Zekânız ruhunuzun derinlerinden sizi yöneten evrenin yaratıcısıyla buluşmanızı; sizin sınırlı gücünüze değil sizinle olan sınırsız güce dayanmanızı sağlar.

Ak ıl doğanın maddesel yüzeyinde çalışır. Mantık bilmediğinizi nasıl yöneteceğinizi gösteremez. Ruhsal zekânın size yaptıracaklarını ne akılla ne de mantıkla açıklayabilirsiniz. Çünkü o her ikisinden de önce ve her ikisinin de arkasındadır.

Sınırsızlık sınırlı kavramlarla açıklanamaz. Ruhsal zekâ bir damla suya taştan güçlü olmayı öğreten zekâdır; pamuk zayıflığındaki köklerin taşları delip geçişinin sırrını açıklar. Ateşin içinden sağ çıkan adamın ardında apartmanın tepesinden düştüğü halde yaralanmayan bebeğin arkasında ruhsal zekâ vardır. Ona neden Ruhsal Zekâ dedik? Çünkü akılla mantıkla ve somut kavrayışla ilgili değildi. Ona “Evrensel Zekâ” da diyebilirdik. Oysa bu zekanın sınırları evrenin dışına evrenin yaratıcısına ulaşıyor; evren ise sadece aklın ve mantığın sınırları içerisinde kalıyor. O aslında yaratıcının zekâsından bir esintidir. Ona Ruhsal Zekâ dememizin sebebi insanın o zekâyı düşünceleriyle keşfetmesi ancak yansımalarını yalnızca ruhu aracılığıyla hayatına aktarabilmesidir. Ruhsal Zekâ evren ötesi ve evrene hakim zekânın bir gölgesi bir ışığıdır. Evrene evrenin sahibinin penceresinden bakmayı denediniz mi? Musa(as) Peygamber ile Hızır(as) arasındaki yolculukta Hz. Hızır’ın(as) yaptıkları Musa(as) peygambere müthiş anlaşılmaz ve adaletsiz geliyordu(1). Biz hayata genellikle Musa(as) peygamberin gözüyle baktık. Olayları dışarıdan görünümleriyle anlamlandırdık. Bu kitapta size Hızır(as)’ın gözüyle bakmanızı sağlayacak temel ip uçları verilecek. Bu sayede felâketin aslında kurtuluş kurtuluşun aslında felâket olabileceğini keşfedeceksiniz.

Kaynak: Ruhsal zeka

Alıntıdır.