Ters Konuşma Nedir

Yedinci duyunun keşfi diye adlandırılıyor. Bu olguya yönelik bir araştırma “Nobel yeteneği” olması olarak anlatılmıştır. Dünya üzerinde sayısız yayınlarda özellikle yer almıştır ve 90’ların sonlarında Amerika Birleşik Devletlerinde bir ev hobisi haline geldi. Konuşmada saklı olan geriye doğru mesajlar fenomenine Ters Konuşma denir. 80’lerin başlarında Rock Roll Müziğinde Arka plan ses - Backmasking olarak bilinen şu tuhaf geriye doğru mesajlar nedeniyle dünya çapında o başlangıçta ün kazanmıştır. O zamandan beri araştırma belirgin olarak epey ilerledi ve şimdi artık bunun insan konuşmasının bütünü içinde var olduğu bilinmektedir.

Eğer insan konuşması kaydedilir ve geriden çaldırılır ise anlamsız sözlerin arasına karışmış düzenli aralıklıklarda çok açık ifadeler işitilebilir. Bu ifadeler genellikle kısa cümleler biçiminde ve neredeyse her zaman düz konuşma ile bağlantılı olarak belirirler. Lisan boyunca sürekli olarak öyle fazla belirir ki bunun bizim konuşma süreçlerimizin doğal bir parçası olduğuna inanılır.

Öncüsü ve bu alanın 20 yıllık emektarı Avustralyalı David John OATES ters konuşmayı insan iletişiminin başka bir biçimi olarak tanımlıyor. Lisanın iki taraflı düz ve ters olduğunu belirtmektedir. İnsan beyninin konuşma seslerini yapılandırmasından dolayı bu sesler öyle bir biçimde ki sanki her iki mesaj da simultane dağılırlar. Düz olan bilinçli zihnin konuşmasıdır diğeri tersi olan ise bilinç dışı zihnin konuşmasıdır.

Bu keşfin uygulamaları heyecanlandırıcıdır. Ters konuşma yüzey üstünde Düz konuşmanın tutatrsızlıklarını sıklıkla düzelteceğinden dolayı adeta o bir tür Doğruluk Denetçisi olarak iş yapabilir. Eğer düz konuşmada yalan söylenirse ters konuşmada gerçek iletilebilir. Eğer uygun doğrular düz konuşmadan geriye kalmışlarsa bunlar aynı zamanda tersten de konuşulurdur. Gizli güdüyü ve gündemi ve diğer bilinçli düşünce süreçlerini bu açığa çıkarabilir. Daha derin düzeylerde Ters konuşma hastalıkların ve davranışların arkasındaki gerekçeleri bilinç dışı olan düşünce izlerini de dahil olmak üzere açığa çıkarabilir. Terapi ve şifa işlemlerini büyük ölçüde geliştirmek için bu bilgi kullanılabilir.

Her ne kadar henüz yeni yükselen bir alansa da Ters konuşma pek çok alanlarda damgasını şimdiden hissettiriyor. Fazladan bilgi edinmek amacıyla iş görüşmelerinde ve şirket birleşmelerinde başarılı biçimde kullanılmıştır. Adli soruşturmada ve DNA testleri ile bağımsız olarak doğrulanmış bir vakada onun neticeleri Oregon eyaletinde kullanılmıştır.

Ters Konuşma şimdi keşfedildiği yer olan Avustralya’ya geri dönmüştür ve orada yaygın meslek kursları düzenlenmektedir. Eğer alınacak önemli bir kararın varsa veya ifade etmek istediğin davranış sorunun varsa Ters Konuşma sana da yardımcı olabilir.

Ters Konuşma Teorisi ve Söylem Bütünlüğü

(1) İnsan sesinin iki tane ayırt edici hatta tamamlayıcı işlevi ve tarzı vardır. Açıkça tarz olanda düz ileri konuşulur ve temel olarak bilincin denetimi altındadır. Örtülü tarzda ise geriye doğru ters konuşulur ve bilincin denetimi altında değildir. Geriye doğru konuşma tarzı düz ileri tarz bildik konuşma ile aynı anda meydana gelirler ve ters konuşma düz konuşma seslerinin tersine çevrilmişidir.

(2) Bu iki tarz düz ve geriye konuşma birbirlerine bağlıdırlar ve insan iletişiminin bütünsel parçasını oluştururlar. Öbür tarz olmadan bir tarz bütünüyle anlaşılamaz. Kişiler arası iletişimin dinamiklerinde bilinçli olduğu kadar bilinç dışı konuşmanın her iki tarzı da kişinin zihninde bütünleşmiş olarak iletişimde bulunur.

(3) Açıkça konuşma tarzından önce örtülü konuşma gelişir. Bebekler düz konuşmayı yapmadan öncesi ters konuşurlar. O halde düz konuşma başlarken her iki tarz konuşma aşamalı olarak sonuçta zihnin çift taraflı iletişim süreci oluşturarak birleşir.


Çeviri : Nejdet Kiral 2010

(Saygılar)
(Alıntıdır)