Telekinezi (Yunanca: τῆλε + κίνησις "uzaktan hareket") ya da kısaca TK maddeler üzerinde düşünce gücüyle etki yapma olarak tanımlanır.

Telekinezi terimi Yunanca "uzak" anlamındaki "tele" sözcüğü ile "hareket" anlamındaki "kinesis" sözcüklerinden türetilmiş olup metapsişikçilerce "fiziksel medyumluk yeteneğine sahip bir insan tarafından eşyaların el veya bilinen diğer araçların yardımı olmaksızın uzaktan hareket ettirilebilmesi paranormal olayı"nı adlandırmak üzere kullanılmaktadır. Parapsikologlar bu olayı psikokinezi kapsamında ele alırlar. Bir başka deyişle telekinezi terimi daha çok metapsişikçiler tarafından kullanılmaktadır; parapsikologlar ise psikokinezi terimini tercih ederler.

Telekinezi deneylerinde en başarılı sonuçların alındığı isimler Rus psişik Nina Kulagina ve İsrail'li psişik Uri Geller'dir. 1968'de Moskova'da yapılan Uluslararası Parapsikoloji Konferansı Dr. Leonid L. Vasiliev'in Kulagina ile yaptığı telekinezi deneylerinin bilim çevrelerinde duyulmasını sağlamıştır. Uri Geller ile yapılan telekinezi deneyleri ise önce Cambridge Üniversitesi uzmanları ve Dr. Andrija Puharich tarafından daha sonra Londra'daki Birbeck Koleji Fizik Bölümü'ndeProf. John Hasted Prof. david Bohm ve Prof. John Taylor tarafından gerçekleştirilmiştir.

Alıntıdır.