EGZERSİZ_1:bir noktaya bakmak:
bu düşünceniziistediğiniz hedefe en iyi şekilde konsantre etmeniz ve odaklaşmanız için yogada kullanılan bir tekniktir.

öncelikle temiz ve boş bir kağıda siyah bir nokta çizin vebunu göz hizasında uygun bir duvara asın.ve duvara 1-2metre öteden bir sandelyeyle bakmaya başlayın.mümkün oldukça rahatlamaya çalışın.Şimdi tüm dikkatinizi noktaya verin.sadece noktaya bakın .eğer aklınıza başka bir düşünce gelirse tekrar noktaya yoğunlaşın.

EGZERSİZ_2:yavaş okumak:

herhangi bir metin alıp okumaya başlayın.ancak kelimeleri üstün körü değilmetindeki her heceyi algılayacak ve titreşimini şuurunuzda hissedecek şekilde yavaş okuyun.

bakışınız her hece üzerinde konsantre edin ve ilgili harflerin sizde birşeyler çağrıştırmasını bekleyin.ondan sonra diğer heceye geçebilirsiniz belki size beyniniz isyan edebilir fakat siz aldırmadan devam edin bu hem konsantrasyonunuzu hemde beyninizi yönetmenizi geliştirir.

EGZERSİZ_3p armak açmak:
parmak açma egzersizi bir prensipe dayanır.elinizi gevşek bir yumruk yapın.ve iç tarafı üste gelecek şekilde masaya koyun.şimdi yumruğunuzu açın.ve her bir parmağınızı teker teker uzatın ancak bunu öylesine yavaş yapınki sanki hiç hareket yokmuş gibi gözüksün.baş parmağınız ile başlayın ve sırasıyla tüm parmaklarınızı açın . aynı şekilde bunun kapatmasını deneyin.

alıntıdır...