Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Parapsikoloji tarihi

  PSİ ARAŞTIRMALARI
  Dünya üzerinde varolan her ekolün her bilimsel araştırmanın kendine ait bir tarihçesi vardır. Her ne kadar psi ve psi araştırmalarının başlangıcı insanlık tarihi kadar eski ise de kurumlaşması ve bir bilim dalına dönüşmesi 1850’li yıllara rastlar.
  Mitolojilerde efsanelerde ve ruhsal öğretilerde insanın beş duyunun dışına taşan yönleriyle ilgili sayısız örnek vardır ama New York 'un Hydesville kasabasında yaşayan Fox ailesi özel metotlarla ruhsal iletişimin kurulabileceğini ispatlayan ilk ailedir.

  Fox kardeşlerin başından geçen olaylar ve psi yetenekleri konuyla ilgilenmek zorunda kalan birçok bilim adamı ve uzman tarafından incelenmeye alındı. Böylece Fox ailesi bugün dünya üzerinde milyarlarca kişiye hizmet veren Parapsikoloji adlı bilimin doğmasına neden oldular.

  Parapsikoloji nasıl bilim oldu?

  Her bilimin gelişme ve yayılma süreci içinde tarihçe önemlidir. Herhangi bir olgu ilk defa nerede nasıl başlamıştır? Sorusunu yanıtlamak gerekir.
  Parapsikolojinin bir bilim dalı haline gelmesini sağlayan olaylar dizisi 1847 yılında Fox ailesinde meydana gelen olaylarla başlamış ve bu evde olup bitenlerin basına yansımasıyla da çok kısa bir süre içinde bir dalga gibi bütün Amerika’ya yayılmıştır.
  Ünlü Fox ailesi baba John Fox Anne Leah Fox ve genç yaştaki kızları Margaretta ve Kate Fox’tan oluşuyordu. Ayrıca Rochester’de yaşayan evli bir kızları daha vardı.  kaynak: ASTROSET 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Parapsikoloji'nin bilim olmasına neden olan Fox Ailesi
  1847 yılının soğuk bir aralık sabahı New York yakınlarındaki Hydesville kasabasında küçük ahşap bir eve taşınan Fox ailesi kısa bir zamanda kendilerini çevrelerine sevdirdiler. Hydesville kasabasında hemen herkes bu mutlu neşeli ve birbirine bağlı aileyi tanıyor ve seviyordu.
  Olaylar eve taşınır taşınmaz başladı. Üç ay boyunca sürekli garip gürültülere tanık oldular. Gürültüler periyodik bir şekilde evin her yanından geliyordu. Duvarlardan giriş kapısından mobilyaların içinden… Sesler ilkin akşam üzerleri duyuluyordu. Her seferinde ailenin dört ferdi de kulak kesiliyor ve çoğu zaman da gecelerini uykusuz geçiriyorlardı. Aile bütün bunların anlamını bir türlü çözemiyordu.
  Hatta bazen nedeni asla anlaşılmayan eşya hareketleri ve yer değişmeleri de oluyordu. Önceleri bütün bu gürültülerin bazı sahtekarlar tarafından yapıldığını sanan aile bu olayı çözmeye çalıştı ama tüm araştırmaları boşuna oldu. Tedbirler bir işe yaramadı bu tip olaylara hiç inanmayan komşuları bile olayların gerçekliğini kabul etmek zorunda kaldılar. Gürültülerin oluşmasında insan gücünü ve anlayışını bazı nedenler söz konusuydu.

  İlk şaşkınlık devresi geçtikten sonra Fox ailesi bu olaylara alıştı ve incelemeye koyuldu. Bazı belirtiler bir maksadı işaret ediyordu. Darbelerin sayısında düzenli bir hal vardı.!...
  Soruların yanıtı 31 Mart 1848 günü çözüldü. Rastlantı sonucu çok şaşırdıkları bir keşifte bulundular. Bayan Fox o Cuma akşamını şöyle anlatır:
  “Yataklarımıza girdiğimizde vakit henüz erkendi. Ortalık doğru dürüst kararmamıştı bile. Biraz rahatsız olduğum için kendimi çok halsiz hissediyordu. Bu sırada bazı gürültüler du***** dikkat kesildim. Sanki odada bulunan ve görülmeyen biri belirli aralıklarla eşyalara vurarak işaret veriyordu. Çocuklar da sesleri duymuşlardı. Bu garip sesleri bir süre dinledikten sonra kızlardan biri parmağıyla masayı tıklattı. Ve odanın köşelerinden gelen bir vuruş bunu bir yankı gibi yanıtladı! Az sonra öbür kız da denedi aynı şeyi… Onun vuruşlarına da aynı şekilde yanıt verildi.
  Küçük kızım Kate: ‘Bay çatal tırnak ben ne yaparsam sen de onu yap’ dedi. Ve ellerini birkaç kez çırptı. Ses hemen yanıt verdi: Kızım ellerini kaç kere çırptıysa ses de o kadar tıkırdadı. Bu sefer öbür kızım Margaretta atıldı: ‘Şimdi de ben ne yaparsam sen de onu yap’ dedi. Ve ellerini birkaç kez çırptı. Sesler az önceki gibi bunu da aynen yanıtladı!
  O anda aklıma bir yoklama yapmak düşüncesi geldi: ‘Gürültü yapan’dan kızlarımın yaşları kadar vuruş yapmasını istedim. Gerçekten kızlarımın yaşları kadar darbe sesi duyduk. Önce bir on vuruş oldu kısa bir ara verildi arkasından yedi vuruş oldu. Sonra uzunca bir süre sessizlik oldu. Ve birden üç darbe sesi daha duyduk! Bu da bir süre önce ölmüş olan küçük kızımın yaş sayısıydı. Ve sordum: ‘Sorularıma böyle doğru yanıt veren bir insan mı?’ Hiç ses gelmedi. Bu sefer: ‘Psişik bir varlık mı? Eğer öyleyse iki defa vursun!’ sözümü daha yeni bitirmiştim ki iki darbe sesi duydum!”

  Böylece ‘Gürültü Yapanla’ Bayan Fox arasında olan ve daha sonra Tiptoloji adını alacak olan bu doğaüstü vuruşlarla bir çeşit alfabetik anlaşma sonucu Bayan Fox onun kimliğiyle ilgili bazı bilgiler öğrenmeyi başarmıştı. Adının Charles Rhine olduğunu hayattayken ticaretle uğraştığını aynı evde yaşadığını ve otuz yaşlarındayken bir cinayete kurban gittiğini cesedinin evin bahçesine gömülü olduğunu söylemişti.
  KAYNAK: ASTROSET 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  FOX AİLESİNİN ÜNÜ YAYILIYOR

  Bayan Fox ve kızları evlerinde daha önce öldürülmüş olduğunu iddia eden bir psişik varlıkla iletişim yolunu keşfettiler. Cesedinin nereye gömülü olduğunu tarif eden ‘bay gürültü yapan’ bu gürültüleri çıkarmasının amacının cinayete kurban gittiğini haber vermek için olduğunu tiptoloji yoluyla aileye anlattı ve onlardan yardım istedi.
  Durum artık aile içinde saklanacak gibi değildi basına ve polise yansıdı. Konu komşu bu esrarlı sesleri duymak için Fox’ların evine koşmaya başladı. Duyan geldi! Yaşlarını ya da çocuklarının sayısını soruyorlar ve her defasında doğru yanıtlar alarak hayretten hayrete düşüyorlardı.
  Bunlarla yetinmeyip daha başka daha ilginç konularda bir şeyler öğrenmek isteyen İsaak Post adlı biri zekice bir yöntem buldu. Her harf bir sayı ile ifade edilebilirdi: A 1 vuruş- B 2 vuruş- C 3 Vuruş vb. Bu yolla insan sadece sözcükleri değil cümleleri hatta bütün bir metni dahi harfleyebilirdi. Bu sınama yapıldı. Ne gariptir ki başarı da kazanıldı! Heyecan verici bir keşif daha yaşanıyordu. O dönemde bu türlü konuşmaya Psi Telgraf deniyordu.

  Bütün bu olaylar öylesine heyecan yaratmıştı ki yüzlerce insan her gün evlerini ziyarete geliyordu. Fox ailesi olayların biraz yatışması için Rochester’de oturan evli kızlarının yanına taşındılar. Ne var ki bu yeni evlerinde de aynı olaylar baş göstermekte gecikmedi. Bütün şehir kısa zamanda haberi duydu.
  1849 yılında Fox kardeşler Rochester’de halka açık gösteri yapmak zorunda kaldılar ve bu gösteriyi eyaletlerinin birçok kentinde yapılan diğer gösteriler izledi.

  Fox kız kardeşlerin faaliyetleri basında sansasyon yaratmış ve popülerlikleri Buffalo Üniversitesi’nden Flint Lee ve Coventry adlı üç profesörün; kızların bu sesleri diz kapaklarını ve ayak parmaklarını çıtlatmak suretiyle yaptıkları hakkındaki açıklamaları kamu oyunu hiç etkilemedi. Yine herkes büyük bir ilgiyle bu iki kız kardeşi görmek ve psi konusunda neler yaptıklarını öğrenmek istiyordu.
  Fox
  ailesinin bu çıkışından sonra psi ile ilgili uğraşlar Amerika’nın çoğu yerinde yangın gibi yayıldı ve 1854 yılında öylesine popüler bir hale geldi ki Kongre’nin Psi Fenomenlerini konu alan bir resmi inceleme yürütmesi için bir girişimde bile bulunuldu.
  Fox ailesinin karşılaştığı bu olayları incelemek üzere üç tanınmış kişi kendi bağımsız araştırmalarına başlamışlardı bile…
  Anayasa Mahkemesi Başyargıcı J.W. Edmond; ABD Milli Akademi üyesi Kimya Profesörü Dr. James J. Mapes; Pennsilvania üniversitesi Profesörü Dr. Robert Hare.

  Bu ünlü kişilerden ikisi bilim adamıydı ve muhtemelen de dünyanın herhangi bir yerinde psi fenomenlerini bilimsel olarak inceleyen ilk kişilerdi. Özellikle Anayasa mahkemesi Başyargıcı J.W. Edmonds’un bu konuya karşı gösterdiği derin hassasiyet dikkat çekiciydi…

  kaynak: ASTROSET

 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  KATE PSİŞİK SÜJE Mİ?


  Psi fenomenini bilimsel olarak araştırmaya başlayan üç değerli araştırmacıdan Anayasa Mahkemesi Başyargıcı J.W.Edmond ilk araştırmalarına Ocak 1851 yılında başladı. İki yıl sonra kendi ifadesiyle psi fenomeninin varolduğuna dair kanaati kesinleşmişti. Bu iki yıl boyunca birkaç yüz fenomene tanık olmuş ve tüm araştırmalarını aşacak şekilde dokuz yaşındaki kızı Laura birden bire ‘ksenoglosi süjesi’ (Çok yabancı dille konuşan) haline dönüşmüştü.
  Laura Edmond hiç duymadığı dokuz ya da on kadar yabancı dili bir saate yakın süreyle konuşabiliyordu. J.W Edmond kısa bir zaman sonra ülkenin en büyük salonlarını konuyla ilgili konuşmalarını dinlemeye gelen dinleyicilerle doldurup taşıran herkesin tanıdığı bir konuşmacı haline geldi. Böylece ciddi araştırmalara alışık olan bilim adamlarının şahitliğiyle bazı raporların hazırlanmasını sağladı ve görüldü ki özellikle küçük kızın olduğu yerde olaylar kolaylıkla oluşuyordu. Küçük kızın bu aracılığının psişik literatürdeki karşılığı ‘Medium’ dur. Bağlantılar için fizik gücü bu kızlar sağlıyordu.

  Artık Psi fenomeninin deneysel ve araştırmalara yönelik bir yönünün olduğu ortaya çıkmıştı. Bilimsel araştırmalar başlayabilirdi. Zaten halk öyle coşkuluydu ki bilim adamlarının olayları toparlayabilmek için mutlaka devreye girmeleri gerekirdi.
  Tıpkı günümüzde olduğu gibi; gören göz ve işiten kulaklar halkın kendi kendine bu araştırmaları çözümleyemeyece- ğini bu konularda şarlatanların ortaya çıktığını ve ciddi bir dejenerasyona doğru gidildiğini haber veriyor deşifre ediyor.
  Psi araştırmalarının ilk başladığı 1850’li yıllara dönüp baktığımızda ise konuya ilk el atanların bilim adamları olduğu ve halka bilimsel açıklamalar yaptıklarını onların anlayışlarını ve Psi fenomeniyle ilgili bilinçlerini yükselttiklerini görüyoruz. Aynı ihtiyaç günümüzde özellikle ülkemizde baş göstermeye başladı. Dejenerasyonun giderek artması umulur ki yüreğinde insan sevgisi ve bilimsel ehtik kavramana duyduğu saygı yüksek olan değerli bilim adamlarımız bu konuları ele alırlar ve psişik süje olma niteliği olan insanlar şarlatanların eline düşmez.
  Fox ailesiyle başlayan bu Psi serüveni yaşanırken hiç kimse çok kısa bir süre içinde dünyanın yarısına yakın bir kısmında bu olayların bir anda patlak vereceğini bilemezdi.
  Psi darbe sesleriyle iletişim kurmaya ilişkin gösteriler ve toplantılar bir anda Amerika’da salgın haline geldi. Bu tip bir gösteride hazır bulunmuş kişiler kendi evlerinde dost ve akrabaların katıldığı toplantılar düzenliyorlardı. Bu gruplardan bazıları daha sonra kalıcı dernekler ve kuruluşların ilk temellerini atıyorlardı. Ama tabii ki bilim adamları endişeliydi. Bilimsel ciddiyet akıl sağduyu ve laboratuar gibi donanımlar olmadıkça halkın kendi başına Psi fenomenini araştırmaya başlaması pek çok tehlikeyi ve sakıncalı ruh halini de kapsıyordu.Bilim adamları ilk birkaç kişi de olsalar sağduyulu davrandılar ve bu olayları inceleme kararı aldılar.
  Psi fenomenleri pisiye duyulan merak ve araştırmalar tüm Amerika’da fırtına hızıyla yayılıyordu. Bu konuda deneyler yapmak amacıyla ilk örgüt 1851’de kuruldu. New York’ta bir konferans düzenlediler. Bu konferans çok sayıda seçkin kimsenin bu arada Pennsylvania Üniversitesinden profesörlerin de katılımını sağla***** ilk bilimsel araştırmaların başlamasına bir olanak sağlayacaktı.


  KAYNAK: ASTROSET 5. #5
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  İLK BİLİMSEL PSİ ARAŞTIRMALARI BAŞLIYOR


  İlk bilimsel Psi araştırmaları 1851-1854 yılları arasında Philadephie’den Prof. Robert Hare’in alet kullanarak gerçekleştirdiği deneysel çalışmalarla başlar.

  Robert Hareb. 17 January 1781 Philadelphia Pennsylvania U.S.A.
  d. 15 May 1858 Philadelphia Pennsylvania U.S.A.

  Robert Hare was an American chemist who developed high temperature blow-pipe and a voltaic battery having large plates used for producing rapid and powerful combustion called a deflagrator.

  Parapsikoloji dünyasını bilimsel şartlarda inceleyen ilk bilim adamı Harvard ve Yale Üniversitesi’nde Kimya profesörü olan Prof. Robert Hare (1781-1858) idi.
  Prof. Hare o zamanki ve şimdiki çoğu şüphecilerin aksine Psi fenomenlerine adil bir şans tanımaya ve elindeki bütün imkanlarla incelemeye karar verdi. Araştırmalarında bazı mekanik aletler kullanan Prof. Hare birçok bakımdan Sir William Cookes’ın çalışmalarını hemen hemen yirmi yıl öncesinden gerçekleştirmiş oluyordu.

  Sir William Crookes
  Prof Hare Psi ile ilgili bilimsel bulgularını 1855 yılında yayınladı. “Psi Olgularının Deneysel İncelemeleri” (Experimental Investigations of the Spirit Manifestations) adlı bu kitabı büyük bir ilgiyle karşılanmış iki yılda tam dört baskı yapmıştı. Yayıncılar kitabın reklamını “Bilimsel olarak ortaya konulan spiritüalizm” sloganı ile yapmışlardı. Böylece Prof. Hare Psi fenomeni insanın beş duyunun dışına taşan yetenekleri ve spirit yönüyle ilgilenen en ünlü kişilerden biri olmuştur. Daha sonra onun kadar ünlü başka bir bilim adamı Psi olgusu için parmak ısırttıracak cesarette çalışmalar yapacak ve cesur yenilikçi insanların araştırmalarında sanıldığı gibi yalnız bırakılan kişiler olmadıklarını ispatlayacaktı. Ellerini gerçeğe uzatma cesareti bulanlar daima karşılığını aldılar…Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş