3 adımda jaluzi perde temizliği

Jaluzi perdelerin temizliği sandığınız kadar zor değil. İşte kolay bir şekilde jaluzi perde temizliği için 3 adım.


Genellikle kumaş alüminyum ve ahşap malzemelerden üretilen jaluziler aslında gizli toz merkezleridir. Sürekli açıp kapadığınız için çok fazla tozlanmadığını düşünebilirsiniz ancak gerçek çok farklıdır. Bu yüzden ev ve ofislerde kullanılan jaluzi perdelerin temizliğinin dikkatli yapılması gerekir.

Peki jaluziler kolay bir şekilde nasıl temizlenir?

1. adım: Tozunu alın

Önce jaluziyi indirin ve aralarını açın ardından tozunu alın. Bunun için bir mikrofiber bez ya da elektrik süpürgesi kullanabilirsiniz.

2. adım: Temizleme

Eşit miktarlarda su ve sirkeyi karıştırın. Bir sprey şişesinin içine doldurun ve jaluzilerin üzerine sıkın. Eğer jaluziler ya da silinebilir perdeler çok kirliyse o zaman içine 1/4 çay kaşığı oranında bulaşık deterjanı da koyabilirsiniz Eski pamuklu bir çorabı elinize geçirin ve jaluzilerin aralarını elinizle silin. Eski çorap bulamıyorsanız o zaman mikrofiber bez de kullanabilirsiniz. Jaluzi üzerinden tüm kir ve tozların kolaylıkla çıktığını göreceksiniz.

3. adım: Pencere ve çerçeveler

Jaluzilerin temizlenmesinden sonra son aşamayı tamamlayın. Jaluzileri yukarı kaldırın. Hazırladığınız solisyonu pencerenin çerçevesine de sıkın. Böylece penceredeki tüm kir ve tozları yok etmiş olacaksınız. Ardından jaluzileri aşağıya indirin ve temizliğin tadını çıkarın.