Kış aylarında ısı tasarrufu ettiren 6 sıcacık ipucu

Kışın evinizde günlük alışkanlıklarınızı değiştirerek uygulayabileceğiniz basit yöntemlerle ısıyı daha fazla muhafaza edebilirsiniz.
Kış aylarında evlerin ısıtılması en büyük sorundur. Evin büyüklüğü yalıtım ve kullanılan ısıtma aracı gibi faktörler ısınmayı etkileyen unsurlar arasındadır. Evin ısıtılmasının yanı sıra ısının muhafaza edilebiliyor olması da önemlidir. Isınmayı sadece ısıtma araçlarıyla sağlamak yerine ısıyı muhafaza etmek ve pratik yöntemleri de bilerek çok yönlü düşünmek daha iyi bir sonuç elde etmenizi sağlayabilir.
Perdeleri açın
Kış döneminde güneş alan pencerelerin perdeleri açılmalı güneş gittikten sonra kapatılmalıdır. Uygun perde seçimi ve kullanımıyla pencere kaynaklı ısı kayıplarının yüzde 25'i önlenebilir.


Kalın perdeler kullanın

Gün ışığı kaybolduğu anda pencereler sizin düşmanınız olur. Eski evlerde yaygın olan tek katlı camlar içeride bulunan ısının dışarı çıkmasını engelleyemez. Kalın perdeler evdeki ısının dışarı çıkmasını büyük oranda engeller.
Hava sızıntısını engelleyin
Yalıtım ısının odalarda eşit dağılmasına ve sağlıklı bir ortam oluşmasına yardımcı olur. Evin içinde alacağınız birkaç basit önlemle de ısı yalıtımını destekleyebilirsiniz. Kapı ve pencere kenarlarına yapışkan bantlar çekerek hava sızıntılarını engelleyin. Böylece dışarıdaki soğuk hava eve girmez ve evdeki sıcak hava da dışarı çıkmaz.
Peteklerin önünü boş bırakın

Kombi kullanıyorsanız odalardaki peteklerin önüne mobilya veya başka eşyalar yerleştirmeyin. Bu odadaki ısı akışını bozar ve ısınmayı olumsuz etkiler. Peteklerin arkasına yansıtıcı özellikte levhalar yerleştirin. Böylece duvara yakın olan radyatörden çıkan ısı duvar yerine yansıtıcıya çarpar ve odanın içine yönlenir. Kombiden alınan verim neredeyse iki katına çıkar.
Çamaşırları evin içerisinde kurutun
Çamaşırları evde kurutarak iki farklı yerden para tasarrufu sağlarsınız. İlk olarak kuruyan kıyafetlerden yayılan nem evin içerisindeki ısıyı arttırır ve ısıtıcıya gerek kalmadan ısınırsınız. İkincisi kurutucunuzu kullanmak zorunda kalmazsınız ve bu da size enerji+para tasarrufu olarak geri döner.
Isı yalıtımı yüzde 50 tasarruf sağlar
Ne şekilde ısınırsanız ısının ısı yalıtımını düzgün sağlayamazsanız tam verim alamaz ve yüksek faturalar ödemek zorunda kalırsınız. Eğer en üst katta oturuyorsanız çatıda ısı izolasyonu bulunmasına özen gösterin. Isı yalıtımı sayesinde yüzde 50'ye varan tasarruf sağlanabilir.