Fayans temizleyicisini evinizde yapın

Kimyasal temizleyicileri kullanmak istemiyorsanız bu yöntem tam da size göre. İşte ev yapımı fayans temizleyici...Ev temizliği denilince özellikle en can sıkıcı bölüm hiç kuşkusuz ki banyodaki kirli alanlardır. Bunun için güçlü kimyasalların bulunduğu temizleyiciler kullanıyorsanız bu kimyasalların nefes yoluyla akciğerlerinize ulaştığını biliyor muydunuz? Banyonuzu temizlemeniz için sert kimyasallara artık ihtiyacınız yok. Ayrıca bu temizlik sırasında maske ya da gözlük takmanız da gerekmeyecek.
Banyo temizleme deterjanı için gerekli malzemeler:
1/2 su bardağı karbonat tozu
1/4 su bardağı hidrojen peroksit (oksijenli su)
1 tatlı kaşığı sıvı bulaşık sabunu
Yapılışı:
Deterjanı yapmanız için öncelikle karbonat oksijenli su ve sıvı bulaşık sabununu karıştırın. Karbonat tozu lekeleri ve sert su birikimini çıkarmayı sağlarken oksijenli su doğal bir temizleyici ve beyazlatıcıdır. İyi ve etkili bir temizlik için bu karışımı fayansların üzerine sıkın ve 5 dakika boyunca kalmasını sağlayın ya da yumuşak bir süngerin üzerine karışımı dökün.
Fayanslarınıza küvete süngeri sürün. 5 dakika boyunca karışımın fayanslarda kalmasını sağlayın. Ardından su ile durulayın. Daha derin ve pırıl pırıl bir temizlik olması için bu uygulamayı iki kez üst üste yapın. Duş fayanslarında ve küvetinizde hiçbir su lekesi kalmayacaktır.