Kahve telvesinin hiç bilinmeyen marifetleri

Fincanın dibinde kalan kahve telvesini dökmeden önce bir kez daha düşünün.
Telve mutfakta temizlikçi bitkilerde koruyucu buzdolabında koku giderici olarak kullanılabiliyor kötü kokuları gideriyor peeling özelliğiyle güzelleştiriyor ve hatta köpek dostlarınızın dertlerine bile çare oluyor. Bir fincan kahvenin 40 yıl hatrı o kahvenin telvesinin de türlü türlü marifeti var. Afiyetle pişirip içtiğiniz kahvenizin dibinde kalan telve yalnızca geleceğinizi tahmin etmeye değil farklı birçok işe de yarıyor.
Yemek.com 'demlediğiniz kahvenin filtresini temizlerken ya da faldan kalma fincanları suya tutarken iki kere düşünün' diyor ve bundan sonra kahve telvesini asla çöpe atmam dedirtecek 9 kullanım önerisini listeliyor.
Bitkilere gübre

Hepinizin evinde en az bir tane bulunan sardunya açelya ya da kamelya gibi asitli toprak seven çiçekler kahveyi en az sizin kadar sever. Telve hem toprağı besliyor hem de çayın aksine sinekleri böcekleri hatta salyangozları ve kargaları bitkilerden uzak tutuyor. Eğer kedilerin saksılara dadanmasından rahatsızsanız bitkilerin dibine içine kurutulup rendelenmiş portakal kabuğu ekleyip de koyabilirsiniz.
Dibi tutmuş tencereye derman

Tencerede yanan yemeğe üzülmek için neden çok. Yanan tencereyi temizlemek için ise kolay bir yöntem var. Onu bir mutfak fırçasının ucuna ya da süngerinin yüzeyine sürdüğünüz telveyle ovabilirsiniz.
Tıkanmış lavaboya gidere çözüm

Kaynamış suyun içine telveyi ve karbonatı atın tıkanan giderlere dökün. Kimyasal çözümler kadar olmasa da epey etkili bir yöntem.
Buzdolabı kokusuna ilaç

Telveyi gazete kağıdına yayın güneşte ya da sıcak bir köşede kurutun. Sonra bir çay altlığı ya da kaseye aktarıp buzdolabının uygun bir köşesine yerleştirin. O ekşi kokuyu karbonattan daha iyi emiyor.
Güzellik sırrı

Kahve telvesi de yüzden bacağa göbekten ellere ayaklara tüm cilt için faydalı. Peeling etkisiyle kan dolaşımını hızlandırıyor siyah noktaları yok ediyor. Telveyi azıcık ılık suyla hafifçe sulandırıp temizlediğiniz yüzünüze çok hafif hareketlerle sürüp 10 dakika bekleyip yıkayabilirsiniz.
Soğan sarımsak kokusunu giderir

Soğan sarımsak doğradıktan sonra kokusunu gidermek için de ellerinizi telveyle ovuşturup yıkayabilirsiniz. Hem yüzeyde kalan yağ sayesinde nemlendirici etkisi de oluyor.
Banyo öncesi vücut peelingi

Kahve telvesinin içine birkaç damla nane greyfurt Hindistan cevizi yağı damlatabilir selülit sıkıntınız varsa rendelenmiş limon kabuğu da ekleyip cildinize uygulayabilirsiniz.
Hobi araç gereci

Evde sabun mum yapımı gibi hobilerle ilgileniyorsanız kurutulmuş telve harika bir ek malzeme. Ayrıca kağıt kumaş gibi emici yüzeylere eskitilmiş havası vermek için boya olarak da kullanabilirsiniz.
Köpek dostunuzun pirelerinin katili

Köpeğinizi yıkarken şampuanına telve ekleyin. Böylece hem pireleri ölecek hem de tüyleri pırıl pırıl parlayacak.