Pratik çözümlerde evinizi kışa hazırlayın

Kolayca uygulayabileceğiniz küçük ve pratik çözümlerle soğuk havaların evinizdeki olumsuz etkilerini en aza indirebilirsiniz.Kışın etkilerini minimuma indirmek öncelikle kötü hava koşullarıyla direkt muhatap olan çatılarımız ve dış cephelerimizin onarılmasından ve yalıtılmasından geçiyor. Kış aylarında insanlar için kaban ne ise mantolama da dış cepheler ve çatı için o anlama geliyor. İyi bir mantolama ile binanızda hem kusursuz bir ısı ve ses yalıtımı yapabilir hem de ısının kaybolmasını önleyerek yakıt giderlerinizi düşürebilirsiniz.
A sınıfı cihazlar tercih edin

Evde kullanacağınız ısıtıcı cihazın hem A sınıfı hem de programlanabilir olması da ısınmayı etki eden oldukça önemli bir faktör. Öncelikle programlanabilir bir kombiye sahip olmalısınız. Bu sayede kombiniz siz eve gelmeden yanmaya başlayacak evinizde daha etkin ve tasarruflu bir ısınma sağlayacaksınız. Buna ek olarak evinizde ısınmanıza yardımcı olan cihazlarınızın yıllık bakımlarını zamanında yaptırmanız kışın sorun yaşama ihtimalinizi de ortadan kaldıracaktır. Örneğin bacalı bir kombiniz varsa mutlaka yakmadan önce bacanızla ilgili bir sorun olmadığından emin olun. Unutmamanız gereken bir diğer ayrıntı da 10 yılda bir doğalgaz sayacınızı değiştirmeniz gerektiği. Eğer zamanı gelmişse ve cihazınız değişmemişse yetkililerle irtibata geçin ve değişimini sağlayın.
Radyatörlerin etkisini artırmak elinizde

Kombinizin performansını ve ısınmanızı etkileyen bir diğer önemli faktör de radyatörlerdir.
Radyatörlerinizde bir sorun olmadığından emin olun suyun dolaşımı akıntı gibi olası aksaklıkları kontrol edin. Dökümde hafif ısı yaymada etkili olan radyatörleri tercih edin. Unutmayın ki radyatörlerin önleri kapanmamalı engelleyici mobilyaların yeri değiştirilmeli perdeler radyatörlerin üzerini örtmemeli ve radyatörlerin üstüne mermer konmamalıdır. Aksi takdirde sıcak hava hareketini önlenmiş olur.
Yılda yüzde 20 enerji tasarrufu sağlayın

Odalarınızdaki peteklerin etkisini artırmak için cam yünü ve alüminyum folyo ile kaplı sıcaklık yansıtıcı panelleri kullanarak yayılan sıcaklığı artırmak da verimliliğe etki eden bir diğer önemli faktördür. Bunlara ek olarak radyatörlerinizde kullanacağını termostatik radyatör vanaları sayesinde yılda yaklaşık yüzde 15-20 oranında enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz.
Sıcaklığı alüminyum folyo ile hapsedin

Ayrıca kombiniz balkonda veya havayla temas eden bir yerde ise sıcak suyun geçtiği boruları alüminyum folyo ile kaplamak da ısı kaybını minimuma indirmenize yardımcı olur.
Kapı ve pencerelerinizde hava şeritleri kullanın

Bunun yanında kapılardan ve pencerelerden gelen soğuk hava da ısınma masraflarınız üzerinde en az çatı ve duvarlardaki zayıf izolasyon kadar etkilidir. Isınma masraflarınızı en aza indirmek için kapı ve pencerelerinizde hava şeritleri kullanarak sıcak ve soğuk havanın giriş çıkışını kontrol altına alabilirsiniz.
Ayrıca ülkemizde pek de kullanılmayan ama yurt dışında kendisine çokça kullanım alanı bulan cam film kaplaması da etkili kışa hazırlık yöntemlerinden biri. Film tabakalarının hem içerden hem de dışarıdan camlara uygulanmasının etkiyi ikiye katladığını da unutmadan ekleyelim.