Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  1 Asitli içecekleri asidi kaçmadan saklama tüyoları

  Asitli içecekleri asidi kaçmadan saklama tüyoları

  Bir kez açtığınız asitli içecekleri 2. kez içemiyorsanız bu tüyolara bir göz atın asitli içeceklerinizin ömrünü uzatın.


  Asitli içecekler sağlık için ne kadar zararlı olsa da sık tüketilir. Özellikle ailece yenen yemeklerde daha ekonomik olduğundan litrelik seçenekler tercih edilir. Bu durumda da gazlı içeceklerin asidinin kaçması gibi bir sorunla karşılaşılır. Aslında kaçan asit değil CO2 yani karbondioksit gazıdır. Bu gazın kaçması içeceğin tadında ve içiminde ciddi fark yaratır. Bu gazı içeceğin içinden ayrışmasını engellemenin bir yolu yoktur ancak bazı yöntemlerle kaçışı geciktirilebilir.
  Şişeyi buzdolabında ters çevirerek saklayın

  Asitli içeceklerin hava akışını olabildiğince keserek gazın içinde kalma süresi uzatılabilir. En iyi yöntem yeterli miktarda içecek alarak bekletmemektir. Kalan gazı uzun süre şişe içerisinde saklamak için şişenin kapağını sıkıca kapatıp buzdolabında ve kapak kısmı aşağıya gelecek şekilde ters çevirerek yerleştirin kesinlikle yatay konmaması gerekmektedir. Bu durum şişenin içinde hava girişini kolaylaştıracak ve gazlı içeceğin havayla temas eden yüzeyini artıracağından gazın ayrışmasını hızlandıracaktır.
  Yardımcı malzemeler kullanın

  Mutfak malzemeleri satan mağazalarda kolaylıkla bulunabilecek gazlı içecek şişesi kapakları da gazın kaçışını geciktirecektir. Bu kapaklar gazlı içecekleri bardağa boşaltırken şişenin içine hava girişini engellemek ve kullanılmadığı sürede şişenin içinden gaz çıkışını engellemek prensibi ile çalışmaktadır. Bu kapaklar dolapta bekleme süresince çok işe yaradığı gibi bardağa boşaltma sırasında yaşanan gaz kaybını da en aza indirecektir. Bu pompa prensipli kapaklar tek kullanımlık değildir.
  Bardağı hafif eğerek kenarından doldurun

  Zaten açıldıktan sonra bir gaz kaybı yaşayan gazlı içecek bir de bardağa konarken gaz kaybı yaşamaktadır. Bu sorunu çözmek ve gazlı içeceğin tadını olabildiğince korumak için bardağa içeceği direk koymak yerine bardağı hafif eğerek içeceği de kenarından sızdırarak doldurmak köpürmesini ve hızlı gaz kaçışını engelleyecektir. Önemli bir diğer nokta ise içeceğin masada veya açık havada beklemesi yerine servis edileceği son ana kadar dolapta beklemesidir. Sıcak hava gazı çabuk çözünmesine neden olacağından gazın kaçışını hızlandıracaktır. Bu yüzden gazlı içeceklerin üzerinde “Soğuk İçiniz” ibaresi yer almaktadır.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Asitli içeceklerin asiti kaçsa daha iyi olur. /:


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş