Ev yapımı doğal temizlik malzemeleri

Temizlikte kullanacağınız malzemelerinizi evde kendiniz hazırlamaya ne dersiniz?


Kadınlar için vazgeçilmez bir olgu olantemizlik özellikle bizim toplumumuzda bir kadının ne kadar iyi bir ev hanımı olduğunun bir göstergesi sayılır. Bu yüzden bütün ev hanımları ev temizliğine çok özen gösterir ve piyasadaki temizleyici malzemelerini yakından takip etmeye çalışırlar.
Peki bu kimyasalları evinize sokmak yerine temizlik malzemelerinizi neden evde kendiniz hazırlamıyorsunuz?
Öncelikle unutulmamalıdır ki; her zaman doğal olanı tercih etmek daha iyidir. İlk olarak insan sağlığı için kesinlikle doğal malzemeler tercih edilmelidir. Çünkü piyasada satılan kimyasal temizleyicilere uzun süre maruz kalan kişilerde solunum yolu rahatsızlıkları ve cilt hastalıkları görülmektedir. Ayrıca bu ağır kimyasalları uyguladığımız yüzeylerden arındırması çok zor olduğu için gereğinden fazla su sarfiyatı yapılmaktadır.
Gelecekte su kıtlığı yaşanacağı ve su savaşları çıkacağı düşünülürse temizlik için bu kadar çok su sarf etmek gereksiz gibi görünüyor.

Bütün bunların dışında temizlikte kullanılan kimyasal temizleyicilerin asıl maddeleri de aşağıdaki yöntemlerde kullanılan malzemelerdir. Fakat bu malzemeler güzel kokular ve hızlı çözümler elde etmek için bazı ağır kimyasal maddelerle karıştırılmaktadır. Üstelik bu kimyasal temizleyici maddeler çevreye de zarar veriyor.
Temizlikte kullanılabilecek doğal malzemeler

Tüm bu kimyasallar yerine hem çok daha ucuz hem de kolayca ulaşılabilir birkaç malzemeyi şöyle sıralayabiliriz: Sirke tuz limon tuzu karbonat zeytinyağlı sabun Arap sabunu boraks ve çamaşır sodası.
Doğal temizlik malzemeleri nasıl hazırlanır

Bu malzemelerle yapılabilecek karışımlar sayesinde evde kendi deterjanınızı üretmeniz mümkündür.
- Çamaşır deterjanı: Su çamaşır sodası zeytinyağlı sabun tozu ve boraksı kaynatarak elde edebilirsiniz.
- Bulaşık deterjanı: Su karbonat zeytinyağlı sabun tozu ve borakı kaynatarak elde edebilirsiniz.
- Cam temizleyicisi: Su sirke ve Arap sabununu karıştırarak elde edebilirsiniz kaynatmaya gerek yoktur.
- Yumuşatıcı: Su karbonat ve sirkeyi karıştırarak elde edebilirsiniz kaynatmaya gerek yoktur. Güzel kokmasıiçin ise bitki yağı ilave edebilirsiniz.