Takılarını evde temizlemek isteyenlere öneriler

Kullandığınız takılar bir süre sonra parlaklığını yitirir ve temizlenmeleri gerekir. Takılarını evde temizlemek isteyenlere birkaç öneri...


Takılarınızın ilk günkü gibi ışıl ışıl parlamıyor mu? Işıltısını kaybetmiş takılarınızı eski haline getirebilmek için temizlemeye verip para harcamak istemiyorsanız evde kendiniz temizleyin.
İşte pırlantalarınızı altınlarınızı veya gümüşlerinizi parlatacak öneriler...
Alüminyum folyo: Takılarınızı temizlemek için alüminyum folyodan faydalanabilirsiniz. Folyoyu kase haline getirin. İçine takılarınızı koyun biraz su ve sıvı deterjan ekleyin. Folyoyu birkaç dakika ısıtın. Ardından iyice durulayıp kurutun. Bu işlemi gümüşleriniz için de yapabilirsiniz.
Amonyak: 1 bardak ılık suya yarım fincan amonyak ilave edin. Bu çözeltinin içinde 10 dakika boyunca altın ve gümüş takılarınızı tutun. Ardından yumuşak bir bezle takılarınızı silin ve kurutun.
Önemli: Bu uygulamayı kesinlikle inci bulunan takılarınıza uygulamayın. Çünkü amonyak incinin parlaklığını alacaktır.
Karbonat: Gümüşleriniz kararmaya başladıysa 1/4 fincan kadar karbonat 2 çorba kaşığı su ile koyu bir macun yapın. Nemli bir sünger ile bu macunu gümüşlerinizin üzerine sürün. Ardından yıkayın ve iyice kurutun. Takılarınız için şöyle bir temizleme uygulayabilirsiniz. Takılarınızın üzerine karbonat dökün. Üzerine sirke ilave edin. Ardından yıkayarak durulayın ve kurutun
Önemli: Bu yöntemi üzerinde taşlar bulunan takılarınıza uygulamayın. çünkü karbonat tutkal gibi uzun süre taşların arasında kalabilir.
Soda: Soda çok iyi bir parlatıcıdır. Soda içinde pırlanta yakut safir zümrütlerinizi bekletin. Bunun için bir bardak içine koyacağınız sodanın içinde takılarınızı bir gece bekletebilirsiniz.
Protez tabletleri: Pırlanta takılarınız eski ışıltısını mı kaybetti? Bir bardak içine takma dişleri temizlemek için kullanılan tabletlerden bir tane atın. Bu çözeltinin içinde takılarınızı birkaç dakika bekletin. Ardından durulayın takılarınız pırıl pırıl olacaktır.Ketçap: Ketçabı eski parlaklığını yitirmiş olan gümüşlerinizi parlatmak için kullanabilirsiniz. Ayrıca pürüzsüz yüzeye sahip olan yüzük küpe ve bileziği bir kase içine koyun ve üzerine ketçap dökün. Eğer pürüzlü bir yüzeye sahipse o zaman eski bir diş fırçası da kullanabilirsiniz. Özellikle gümüşlerinizi ketçap içinde birkaç dakikadan fazla bekletmeyin. Ardından takılarınızı durulayın ve kurutun.
Diş macunu: Eski bir diş fırçasına bir miktar diş macunu koyun ve pırlantalarınızı hafifçe fırçalayın. Ardından durulayın ve iyice kurutun. Pırlantalarınız eski ışıltısına kavuşmuş olacaktır.
Sirke: Yarım su bardağı beyaz sirke 2 yemek kaşığı karbonatı karıştırın. Karışımı gümüş takılarınızın üzerine sürün. Birkaç dakika sonra durulayın ve yumuşak bir bezle kurulayın.
Pencere temizleyici: Tüm taşlar için kullanabileceğiniz ortak temizleyici cam temizleme sıvılarıdır. Takılarınızı temizlemek için eski bir diş fırçasını kullanabilirsiniz. Ancak bu temizleyiciyi opal turkuaz veya mercan gibi organik taşlar üzerinde kullanmayın.