Duşkabinlerin Seçimi Nasıl Olmalı?

Duşakabilerin piyasaya ilk çıkışının üzerinden uzun zaman geçti. Bu süre içinde duşakabinler aradan gelişti güzelleşti. Duş kabinli banyo keyfi bambaşkadır. Ama dikkat edin ucuz ve kalitesiz duşakabin satın alıp banyoda keyif yapayım derken başınıza dert almayın.

Gelişen teknolojiye ayak uyduran üretici firmalar birbirinden marifetli duş kabinleri piyasaya sürdüler. Şimdi piyasada müzik çalan suyun sıcaklığını otomatik olarak ayarlayan 20 ayrı noktadan basınçlı su püskürten havalandırmalı telefonlu çok hünerli kompakt duş kabinleri satılıyor. Birbirinden güzel birbirinden marifetli duşakabinler kadar maalesef 'dandik' duşakabinler de var.

Duşakabin üreten firmaların sayısı 250'yi geçtiği için sektörde kıyıcı ve kırıcı bir rekabet gözleniyor. Pek çok firma rekabette öne çıkabilmek için fiyat kırıyor. Fiyat kırınca da maliyeti kurtarmak için kaliteden taviz vermek gerekiyor. Duş kabinlerinin fiyatları 100 YTL'ye kadar geriledi ama hem kalite çok düştü hem de satış sonrası servis hizmetleri verilmez oldu. Merdiven altı dediğimiz kayıt dışı çalışan ve kalitesiz üretim yapan firmaların üzdüğü tüketici sayısı çoğaldı.

Piyasada 250'den fazla firmanın yılda 400 bin adet duşakabin ürettiği tahmin ediliyor. 100 YTL'den başlayan fiyatlar 5 bin YTL'ye kadar çıkıyor. Son teknolojiler kullanılarak darbelere dayanıklı panel kullanılarak yapılan kaliteli mallar ince ve dayanıksız panel ve alüminyumdan yapılan ucuz duşakabinlerle rekabet edemiyor. Piyasada ucuz ve kalitesiz mal iyi olanların önüne geçiyor.

Yapı Market Pazarlama Müdürü Toygar Barut tüketiciyi uyarıyor. "Duş kabini/duşakabin satın alırken çok dikkatli olmalısınız." diyen Toygar Barut şöyle konuşuyor : "Kalitesiz camlarla ucuz plastikle yapılmış duşakabinlerde kırılma çatlama patlama gibi sorunlar yaşayabilirsiniz.”

Kalitesiz duşakabin yüzünden ciddi bir ev kazası yaşayabilirsiniz. Bir arıza ile karşılaştığınızda yardım almak için karşınızda muhatap bulamayabilirsiniz. Küçücük bir arıza yüzünden elinizdekini atıp yeni bir duşakabin almak zorunda kalabilirsiniz.

Duşakabin alırken satış yapan bayiinin ve satın aldığınız markanın ciddi ve güvenilir olmasına dikkat edin. Fiyatın yanı sıra üretici firmanın satış sonrası servis hizmeti verip vermediğini de öğrenin.