Bebeğinizin kirli çamaşırlarını çamaşır sepetinde ıslak bezlerle birlikte bırakırsanız birkaç gün sonra küçük toplu iğne başı büyüklüğündeki
küf lekeleriyle karşılaşmanız hiç de sürpriz olmayacaktır.

Havasız kalan karanlık ve nemli evlerdeki gardıroplarda bulunan giysilerde de küf lekesi olması kuvvetle muhtemel bir durumdur.

Giysideki Küf Lekesi Nasıl Çıkar?

Buradaki tavsiyeler özellikle yıkanabilir ağartıcı kullanılabilir ve açık renkli kumaştaki küf lekeleri için geçerlidir. Hassas ve yıkamaya müsait olmayan giysiler için

Açık Renkli Giysiler için Küf Lekesi Çıkarma Tavsiyeleri

Önce küfün giysi yüzeyinde bulunan fazla kısmını evin dışında (küfün evinizin içine yayılmasını engellemek amacıyla) yumuşak bir fırça yardımıyla temizleyin.

Beyaz giysiler için küf çıkarıcı olarak klorlu ağartıcı kullanmanız birçok durumda etkili olacaktır. Klor içermeyen ağartıcı kullanmak daha güvenlidir ama etkisi daha azdır. Ağartıcıyı bütün giysiye uygulamadan önce kumaşın rengini açmadığından emin olmak için daima görünmez bir bölgede (kumaşın iç kısmında küçük bir dikiş yerinde vb.) mutlaka test edin. Ayrıca küf lekesi olan bölgenin altına kalın bir kağut havlu veya bez koymanız küf lekesinin giysinin lekeli olmayan yüzüne geçmesini engellemek açısından iyi olacaktır.

Bir yemek kaşığı klorlu ağartıcıyı bir bardak suyla karıştırarak seyreltin. Hazırladığınız karışımı doğrudan küf lekesi üzerine uygulayın. Uygulamayı sprey tabancasıyla püskürterek de yapabilirsiniz.

Küf lekesini çıkarmak için giysinin iki yanını birbirine yavaşça ve kuvvet uygulamadan sürterek kumaştaki lekeli kısmı çok az çitileyin.

Son olarak giysiyi talimatında belirtildiği gibi yıkayın ve tercihen açık havada kurumasını sağlayın. Kurutucunun ısısı küf lekesi çıkmadıysa lekenin çıkarılmasını imkansız hale getirebilir.

Koyu Renkli Giysiler için Küf Lekesi Çıkarma Tavsiyeleri

Küfün kumaşta bulunan yüzeysel kısmını evin dışında (küfün evinizin içine yayılmasını engellemek amacıyla) yumuşak bir fırça yardımıyla temizleyin.

Sonra küf lekesi olan bölgenin üzerine limon suyu dökerek küf lekesini nemlendirin.

Küf lekesinin üzerine biraz tuz dökün ve tuzu küf lekesine yedirin.

Daha sonra giysiyi güneşte kurumaya bırakın.

Giysi kuruduktan sonra küf lekesi için müdahele ettiğiniz alanı durulayın.
Son aşamada giysiyi bakım talimatı doğrultusunda benzer renklerle yıkayın.