ızgara yapmanın püf noktaları - sağlıklı ızgara yapma

Izgara sağlıklı bir pişirme yöntemi olmasının yanı sıra yiyeceğe pişme sırasında özel bir lezzet katar. İşte o püf noktalar;Izgara sağlıklı bir pişirme yöntemi olmasının yanı sıra yiyeceğe pişme sırasında özel bir lezzet katar. Ayrıca ızgarada pişen yiyecekler diyet yapanlar için ve şeker hastalığı olan kişiler için faydalıdır.

Readers Digest dergisi ızgaradan en iyi şekilde faydalanmanın 6 yolunu açıklıyor:

1. Yağlı et ve köftelerden kaçının ve ızgaranızı deniz ürünleri ve yağsız et parçalarıyla doldurun. Yağlı köftle ve sucukları yemek zorunda değilsiniz. Tavuk balık sığır filetosu ya da bonfile gibi daha sağlıklı seçenekleri tercih edebilirsiniz.

2. Tavuğunuzun derisini yüzün. Böylece kalori ve doymuş yağdan kurtulacaksınız. Doymuş yağ kalp hastalığı riskini artırıyor.

3. Etlerinizi sirkeli suda marine edin. Böylece sirke zeytinyağı limon suyu sarımsak çeşitli baharatlar ile kendi karışımınızı hazırlayabilirsiniz.

4. Izgara kolay görünebilir. Ancak ızgaranın nasıl yapıldığını biliyorsanız kolaydır. Bir parça eti ne sıklıkta çevireceğinizi ve bunu ne zaman yapacağınızı biliyor musunuz? Buna benzer basit ızgara sırlarını öğrenerek daha eğlenceli sağlıklı ve güzel ızgaralar yapabilirsiniz.

5. Biraz kabak patlıcan mantarı da şişe dizebilirsiniz. En sevdiğiniz sebze ve meyvelerin çoğu ızgaraya konduğunta yeni bir lezzetle sizi büyüleyecektir. Bunları ızgaraya koymadan önce biraz zeytin yağı sürün.

6. Yiyeceklerinizin lezzetli olması için paketler içinde ızgaraya koyabilirsiniz. Akşam yemeğinizi ızgarada yapmak mangalda pişmiş et ya da közlenmiş mısır olması anlamına gelmiyor. Pakette pişirmek ızgara üzerinde değişik yemekler yapmanıza imkan verecektir. Alüminyum folyoya biber soğan mısır fasulye ve bunun gibi istediğiniz sebzeyi koyup içine biraz da zeytinyağı ya da et tavuk suyu ekleyerek pişirebilirsiniz. Bu paketi ızgaranın üzerine yerleştirin. Bu yöntem balık ve kemiksiz tavuk göğsü gibi lezzetli ve çabuk pişen gıdalarda daha çok işe yarar.