Kurban Eti Nasıl Saklanır - Kurban eti buzdolabında nasıl saklanmalı - kurban etlerinin saklanması - Kurban eti nasıl değerlendirilir

Kesilen kurban etlerinin saklanmasının ve kullanılmasının insan sağlığı açısından çok önemli olduğu biliniyor.
Etlerin çok çabuk bozulabileceğini söyleyen Sema Hastanesi Beslenme Uzmanı Hayrettin Mutlu etlerin saklanması hakkında bilgiler verdi. Etlerin çok kolay bir şekilde buzdolabının derin dondurucu bölmesinde uzun süre saklanabileceğini söyleyen Mutlu `Etler derin dondurucuda -18 derecede uzun süre saklanabilirken buzdolabında -2 derecede bir hafta saklanabilir.`` dedi.

`Et ve et ürünleri çabuk bozulma riski taşıyor. Donmuş etlerin çözdürülüp tekrar dondurulmaları birtakım mikroorganizmaların üremesine imkan sağlıyor. Bu nedenle çözdürülen et tekrar dondurulmamalı hemen pişirilmeli.` diyen Mutlu kurban etlerinin bir yemeklik olacak kadar küçük parçalar halinde buzdolabında poşetlerde saklanmasını istiyor.

Et yerine kas yememek için eti dinlendirin

Kurban etini hemen buzdolabına atarsanız lastik gibi sert olur. Kas yerine et yemek istemiyorsak kurban etleri parçalar halinde temiz kaplara konulmalı ve önce güneş görmeyen serin bir yerde (14 santigrat derecenin altında) hava alması sağlanarak kesim sıcaklığının oda ısısına düşmesi beklenmeli. Bu süre 5-6 saati geçmemeli. Daha sonra et buzdolabına kaldırılmalı.

Büyük parçalar bozulmaya sebep olur

Kurbanlık etler henüz kesim sıcaklığında iken buzdolabına poşet içinde veya hava alamayacak bir durumda büyük parçalar halinde üst üste konulursa buzdolabı ısısı etin iç kısımlarını soğutmaya yetmez. Bu nedenle etin hava almayan kısımlarında çok kısa sürede (ikinci günde) bozulma ve kokuşma hatta yeşillenme görülür.

Yeşillenmiş et yenilmemeli

Yeşillenme görülen kısımlar kesinlikle tüketilmeyip atılmalıdır. Kurbanlık etin dayanma süresi kesim kalitesine ve et parçasının büyüklüğüne göre değişmekle beraber normal buzdolabı şartlarında 5 veya 6 gündür. Bu süre kıymada genellikle 3 gündür.

Soğuk kasılması eti sertleştirir

Etler henüz kesim sıcaklığında iken buzdolabına veya 10 santigrat derecenin altında bir ortamda tutulursa soğuk kasılması denilen durum ortaya çıkar. Düzensiz kasılmalar nedeni ile et tam bir olgunlaşma evresi geçiremediğinden sert yapı ve lezzet kaybı görülür.

Kurbanlık seçimi hayvanlardan bulaşan hastalıklar kurban kesimi hayvanı yatırma yöntemleri kesimde hijyen karnın açılması ve organlarının çıkarılması gibi bilgilerin bulunduğu rehberde etlerin korunması ve tüketilmesiyle ilgili bölümde tüketicilerin dikkat etmesi gereken önemli ayrıntılara yer veriliyor.

Kesimden sonra kurban etlerinin parçalar halinde temiz kaplara konulması ve güneş görmeyen yerde 14 derecenin altında hava almadan dinlendirilmesinin önerildiği rehberde şu bilgiler yer alıyor:

``Kesim sıcaklığının düşmesi için en az 5-6 saat bekletildikten sonra buzdolabına kaldırılmalıdır. Kurbanlık etler henüz kesim sıcaklığında iken buzdolabına poşet içinde veya hava almayacak durumda büyük parçalar halinde üst üste konulmamalıdır. Bu durumda buzdolabının ısısı etin iç kısmını soğutmaya yetmeyeceği için çok kısa sürede (2. gün) bozulma ve kokuşma hatta yeşillenme görülür. Böyle kısımlar kesinlikle tüketilmemeli hemen atılmalıdır. Kurbanlık etin dayanma süresi kesim kalitesine ve et parçasının büyüklüğüne göre değişmekle beraber normal buzdolabı koşullarında 5-6 gündür. Bu süre kıymada genellikle 3 gündür. Eğer daha uzun süre muhafaza düşünülüyorsa etler derin dondurucuda (eksi 18 derece) muhafaza edilmelidir.``

KESİMDEN SONRA TÜKETİLEN ETİN HAZMI ZOR OLUR

Hayvan kesildiğinde etinin sert olduğuna işaret edilen rehberde taze etin pişirilmesi ve hazmının zor olduğu bilgisi veriliyor. Kesilen etlerin en az 24 saat buzdolabında bekletilmesi öneriliyor.

Çok yüksek ısıda uzun süre pişirme ve kızartma yönteminin kanserojen maddelerin oluşumuna yol açtığı belirtilen rehberde şunlar kaydediliyor:

``Bu nedenle etlerin sebzelerle birlikte pişirilmesi ve tüketilmesi besin çeşitliliğinin sağlanması sebzelerde bulunan C vitamininin etlerde bulunan demirin emilimini artırması açısından sağlıklı bir yöntemdir. Etler ızgarada pişirilirken ateşle arasındaki uzaklık eti yakmayacak kömürleşme sağlamayacak şekilde ayarlanmalıdır. Etlerin iç sıcaklığı en az 75 derece olmalıdır. Çok yüksek ısı dış yüzeyinin yanmasına ve su kaybının fazla olmasına yol açacağı için besin kaybını artırır. Etlerin haşlanarak pişirilmesi sağlıklı olmasının yanı sıra ette olması muhtemel parazitlerin insana geçmesini de büyük ölçüde engeller.``

Etlerin küçük parçalar halinde buzdolabının buzluk kısmında veya derin dondurucuda saklanması gerektiğine değinilen rehberde etlerin buzlukta (eski 2 derece) birkaç hafta derin dondurucuda (eksi 18 derece) ise 3 ay saklanabileceği bildirildi.

DONMUŞ ETLERİ KALORİFER YA DA SOBA ÜZERİNDE ÇÖZDÜRMEYİN

Buzdolabından çıkarıldıktan sonra çözdürülen etlerin tekrar dondurulmaması tavsiyesinde bulunulan rehberde şu öneriler yer alıyor:

``Donmuş etler buzdolabında çözdürülmelidir. Çabuk çözünmesi amacıyla kalorifer ve soba üzerinde ya da oda sıcaklığında bekletme sakıncalı yöntemdir. Ete dokunurken ellerin temiz ve kuru olmasına dikkat edilmelidir. Pişmiş etler oda sıcaklığında 2 saatten fazla kalmamalıdır. Çiğ eti hazırlamadan hazırlarken ve sonra ellerin 20 saniye boyunca yıkanması gerekiyor. Çapraz bulaşmayı önlemek için 2 ayrı kesme tahtası kullanın. Kesme tahtalarından birini çiğ etler öbürünü meyve ve sebzeler için kullanın.``