Et Yemeklerinin Püf Noktalarıet pişirmenin püf noktaları - et pişirmenin incelikleri - ızgara etin füf noktası - haşlama etin püf noktası - et suyunun püf noktası


Bonfilenin baş tarafından külbastı ortasından bonfile kuyruk bölümünden ise fileminyon olur.

Et suyu yaparken mutlaka soğuk su ile haşlayınız. Böylelikle aromalar eşit oranda yayılır. Birçok çorbaya sosa ve pilava lezzet veren et sularının iyi sonuç vermesi için günlük tüketilmesi gerekir. Et suyunun defalarca kaynatılması lezzetini bozulmasına neden olur.

Et suyunuzun daha berrak görünmesi için pişirirken içine kar haline getirilmiş yumurta beyazı katın. Et suyunuz pişerken köpürdüğünde kepçenizle yapacağınız yumuşak hareketlerle kenarlardaki köpüğü toplayabilirsiniz.

Etin buzunu çözmek için üzerine tuz dökün. Bu şekilde etin yumuşadığını görürsünüz.

Bazı yemek tariflerinde etin inceltilerek kullanılması gerekiyor. Dana etleri tercihen kasap tarafından dövülüp inceltilmelidir. Ancak bu işlemi sizin yapmanız gerekiyorsa eti iki yağlı kağıt arasına koyup iyice dövün. Bunu yaparken etleri zedelememek için tahta et döveceğini tercih edin.

Et kavururken tencerenin etrafında biriken (yapışkan) maddeleri sıyırarak tencerenin içine alın. Çünkü bu maddeler bol miktarda aroma içermektedir.

Etlerin daha lezzetli olması için bir kahve fincanı süt bir kahve fincan zeytinyağı ve bir kahve fincanı soğan suyu karışımı ile ovun. 12 saat kadar buzdolabında bekletin.

Etin yumuşak olması için haşlama suyuna limon suyu yada sirke katın. Ancak kızartacaksanız bir gece sirkeli ve sıvıyağlı sosun içinde bekletin. Sosun içine taze bitkilerden ince ince kıyarak lezzet katabilirsiniz. Ardından eti hiç yağ koymadan kızartın.

Et tavuğa göre daha uzun sürede pişer. Eti fırında yapacağınız zaman fırınınızı 180 °C'ye ayarlarsanız daha iyi sonuç alırsınız. Eğer eti fırına vermeden önce yağlayacaksanız yağlı tarafının gelmesine dikkat edin. Tariften yemek yaparken ölçülerin uygulanması büyük önem taşır. Şeker un gibi malzemeyi kap içinde ölçeceğiniz zaman yerleştirmek için bastırmaktan kaçının Aksine hafifçe bir biçimde karıştırın.

Fırında et yaparken fırını iyice ısıtın. Izgarayı yağladıktan sonra etleri koyup birkaç dakika sonra ısıyı düşürün. Böylece et sertleşmez

Etler ızgara yaptıktan sonra bekleyecekse saklama kabını önceden ısıtıp ağzını sıkıca kapatmak yiyeceklerinizin daha geç soğumasını sağlayacaktır.

Izgara etlerini servis yaparken üzerlerine aromalı bir parça margarin koyarsanız değişik bir lezzet elde edersiniz.

Kebaplı etlerin daha lezzetli olması için bunları bir kahve fincanı soğan suyu bir kahve fincanı zeytinyağı ve bir kahve fincanı süt karışımıyla ovup 10-12 saat buz dolabında bekletmek sonra pişirmek gerekir.

Koyunla kuzu eti üzerine biberiye otu serpilir kemik uçlarına birer parça sarmısak sürülür ve az rafine yağla fırında kızartılırsa tadı daha güzel olur.

Pişirdiğiniz ete duman kokusunun ve tadının sinmemesi için iyice yıkadığınız bir elma ya da bir parça limonun kabuğunu ateşe atın.

Rostoyu pişirdikten sonra 15 dakika bekletip servis yaparsanız hem lezzeti daha iyi olur hemde daha rahat kesilir.

Sert etlerinizi eşit miktarda sirke ve sıvı yağ içerisinde bekletin. Yumuşadığını göreceksiniz.

Köfte hazırlanırken malzemeye yumurta sarısı yerine bir iki damla zeytinyağı ilave edin. Köfteleriniz daha yumuşak olacaktır bu sayede.