makarna hakkında - makarnanın kalorisi - makarnanın yararları - makarnanın zararları
Makarna çok seviyorsunuz çok tüketiyorsunuz ve kilo almaktan korkuyorsunuz. Bunun için makarnadan vazgeçmenize gerek yok.

Öncelikle kepekli ve düşük kalorili olanları tercih ederek işe başlayabilirsiniz. Kepekli makarnanın kalori değeri diğerlerine oranla çok düşüktür.

Kepek suda çözülmediği içim karbonhidrat şeker ve yağ gibi besin öğelerinin emilimini azaltır. Kan şekeri ve kan yağlarının yükselmesini önler.

Makarna seçiminiz kadar hazırladığınız sos da önem kazanır. Yağlı yüksek kalorili soslar yerine domatesli veya sebzeli bir karışım sayesinde alacağınız kalori miktarı üçte bir oranında azalır.

Besleyici oluşu doyuruculuğu kolay pişirilebilir olması dolayısıyla makarna en pratik yemekler arasında ön planda yerini alır. Ayrıca sayısız çeşidi olması da sık yenilen bir yemek olmasına sebep olur.

Makarna denildiğinde akla hemen İtalya gelir. Eğer makarna düşkünüyseniz İtalya sizin için cennettir. Gittiğiniz her restoranda çeşit çeşit makarnaları ev yapımı ve sağlıklı olarak bulmak mümkündür.

Faydaları:

Düşük kalorili tüketildiğinde kilo vermeyi kolaylaştırmasının yanı sıra kabızlığı giderir.

Kolesterol seviyesini düzenler.

Ev yapımı makarnalar bol süt içerdikleri için çocukların kemik gelişimine yardımcı olurlar. Aynı zamanda kadınların da kemik sağlığını koruması açısından önemlidir.

Makarnanın sosunu taze domatesle hazırlarsanız domateste bulunan likopen maddesi ve A B C vitaminlerini de bu şekilde almış olursunuz.

Taze sebzelerle makarna hazırlarsanız vitamin deposu bir yemek yemiş olursunuz.