çorba içmenin kuralları - çorba içerken nelere dikkat etmeliyiz - çorba nasıl içilir - çorba içmenin püf noktaları - çorba içme adabı

Tabağımıza almış olduğumuz çorbayı soğutmak düşüncesiyle üflemek kesinlikle doğru değildir.

Çorba çok sıcak olduğunda göze çarpmıyacak bir şekilde kaşıkla hafifçe çalkalamak olanaklıysa da en doğru davranış bir parça beklemektir.

Çorbayı kaşığımıza alırken ağzına kadar doldurmadan ancak yarım kaşık ölçüde almaklığımız gerektiği gibi içerken kaşıktaki çorbayı bir yudumda eğer olanaklıysa çiğnemeden ve ağıza alırken çekiş gürültüsü çıkartmadan içmekliğimiz gerekir.

Çiğneme durumu çorbanın cinsine göre değişir. İşkembe ve benzeri çorbaları doğal olarak çiğnemeden içmek olanaksızdır. Doğrusunu isterseniz büyük ziyafetlerde konsome ve ezme gibi çorbaları yeğ tutmak zorunluluğu vardır.

Çorba bitmeye yüz tutunca da tabak dibinde yayılmış bir durumda duran çorbayı kaşığa almak düşüncesiyle belli etmeden tabağı kendimize değil de aksi yönde gayet hafifçe meyillendirerek alınabilmesi her ne kadar uygun ise de bazı memleketlerin yüksek sosyetelerince bu meyillendirme işinin pek de hoş karşılanmamaktadır.